All-Conference, All-County Teams | 2018 softball

All-Conference, All-County Teams | 2018 softball

Big 12 All-Conference

FIRST TEAM

Seniors: Emma Boitnott, Normal West; Kaylee Bowers, Central; Olivia Falls, Bloomington; Reece Johnson, Normal Community; x-Rileigh Johnson, Peoria Notre Dame; Ashley Klinzing, Normal Community; Kylie Lafi, Centennial; Julie Le, Centennial; x-Mackenzie Leonard, Normal Community; Morgan Muntz, Bloomington; Ceci Parker, Peoria Notre Dame; Madeline Sanders, Urbana; x-Natalie Shuey, Bloomington; x-Ellie Weltha, Bloomington.

Juniors: Maddie Christiansen, Bloomington; Tamia Coats, Peoria High; Mikayla Fairfield, Normal West; Jazzmyn Hicks, Danville; x-Jess Jacobs, Normal West; Quinn Pallardy, Peoria Notre Dame; Erin Wright, Urbana.

Sophomores: Emma Crowley, Peoria Notre Dame; Bailey Turner, Normal West.

Freshmen: Ella Fletcher, Normal Community.

HONORABLE MENTION

Seniors: Autumn Dysart, Urbana; Lauren Matson, Urbana; Savana Mattson, Normal West.

Juniors: Addison Archer, Centennial; Kate Birlingmair, Normal West; Eden Bushnell, Peoria Notre Dame; Taylor Cribbett, Central; Jaxynn Dyson, Normal West; Marlee Glenn, Urbana; Emma Gorden, Peoria Notre Dame; Brooke Grady, Bloomington; Jessie Grove, Normal Community; Josi Grove, Normal Community; Paige Harper, Richwoods; Hannah Luchinski, Centennial; Natalie Stumph, Central.

Sophomores: Kaitlyn Loewenstein, Danville; Mackenzie Nelson, Normal Community; Abbey Norwood, Peoria Notre Dame; Priscilla Peek, Peoria Notre Dame.

Freshmen: Leonila Liong, Centennial; Leah Luchinski, Centennial; Logan Morstatter Normal Community; Sally Peek, Peoria Notre Dame; Kacie Quick, Normal West.

 

Apollo All-Conference

Pitchers:

Senior: Abe Lee, Mattoon.

Junior: Dee Campbell, Charleston.

Sophomore: Emily Price, Charleston.

FIRST TEAM

Seniors: Bella Coffey, Mattoon; Natalie Gordon, Charleston; Avery Risinger, Mattoon; Camryn Skundberg, Mt. Zion.

Juniors: Dayna Kennedy, Mt. Zion; Macey McElravy, Charleston.

Freshmen: Delainey Bryant, Mattoon; Reagan McGahey, Charleston; Aubrie Shore, Mahomet-Seymour.

SECOND TEAM

Seniors: Briana Poehler, Mattoon; Kerstin Osborne, Lincoln; Haley Shull, Taylorville.

Juniors: Bailey Davis, Mt. Zion; Carsyn Fearday, Effingham; Allison Nofziger, Mahomet-Seymour

Sophomores: Ramsey Armstrong. Charleston; Kynzie Wrigley, Mt. Zion.

 

Central Illinois Conference

FIRST TEAM

Seniors: x-Ashtyn Clark, Tuscola; Brooke Friesner, Central A&M; Olivia Sanders, Clinton; x-Isabelle Shelmadine, Tuscola.

Juniors: x-Allie Dunn, Central A&M; Jada Wilson, Warrensbug-Latham.

Sophomores: x-Zoie Bowman, Meridian; Jesse Damerym Meridian; Peyton Latham, Meridian; Joselyn Lewis, Shelbyville.

SECOND TEAM

Seniors: Alexis Koester, Tuscola; Savanah Marty, Shelbyville; Morgan Nelson, Warrensburg-Latham.

Juniors: Ashton Smith, Tuscola; Jackie Watson, Tuscola.

Sophomores: Gwen Diepholz, Sullivan; MiKayla Denton, Central A&M; Jaycie Edwards, Warrensburg-Latham; Abby Robinson, St. Teresa.

Freshmen: Savanah Clifton, Clinton; Anna Enlow, Meridian.

HONORABLE MENTION

Seniors: Baylee Closs Warrensburg-Latham;, Sydney Trainor, Shelbyville; Madison Wall, Sullivan.

Juniors: Allison Clark, Tuscola; Irie Dulin, Sullivan; Claire Ring, Tuscola.

Sophomores: Channing Reed, Central A&M; Allison Schuricht, Shelbyville.

Freshmen: Kendyl Ring, Tuscola.

 

Heart of Illinois All-Conference

FIRST TEAM

Pitchers

Junior: x-Sydney Eichelberger, Fisher.

Sophomore: x-Madison Eberle, GCMS

Catchers

Seniors: x-Becca Clanton, Fisher; x-Tessa Leman, Eureka.

Infielders

Seniors: Maddie McCunn, Eureka; Raelyn Payne, Lexington/Ridgeview; x-Kelly Smith, LeRoy.

Sophomore: x-Sydney Hood, Fisher.

Outfielders

Seniors: Bailey Hadden, Fisher; x-Maddie Quattro, Heyworth;

Sophomore: Joanna Henderson, Deer Creek-Mackinaw.

Utility Player

Senior: x-Jayden Standish, Lexington/Ridgeview.

SECOND TEAM

Pitchers

Senior: Quincy Boschulte, Eureka.

Sophomore: Adyson Slayback, Heyworth.

Catchers

Senior: Hannah Rudsinki, Tri-Valley.

Sophomore: Taylor Bagnell, LeRoy.

Infielders

Seniors: Stephanie Brown, Heyworth; Lorena Falcon, Tremont; Aleigh Payne, Deer Creek-Mackinaw; Allie Ramio, Tremont.

Juniors: Morgan Greene, Eureka; Alivia Tjaden, Fieldcrest.

Outfielders

Seniors: Danielle Hanshew, LeRoy; Marissa Smith, Tremont.

Juniors: Ashlyn Stone, El Paso-Gridley.

Sophomore: Abby Leber, Tremont.

Utility Player

Senior: Cheyenne Carr, El Paso-Gridley.

HONORABLE MENTION

Pitcher

Senior: Emma Lorton, Fieldcrest;

Junior: Izzy Mata, Tri-Valley

Sophomores: Charly Warlow, LeRoy; Abby Leber, Tremont.

Catchers

Senior: Hannah Rudsinski, Tri-Valley.

Junior: Gabby Guthrie, El Paso-Gridley.

Infielders

Seniors: Paige Sons, Fieldcrest; Kylie Terven, Fisher.

Juniors: Makenzi Bieldfeldt, GCMS; Hannah Brackenhoff, Blue Ridge; Clarie Martens, Heyworth; Taylor May, Fisher.

Sophomores: Maci Bieldfeldt, GCMS; Morgan Hauptman, Tri-Valley.

Outfielders

Senior: Karissa Frederickson, Fisher.

Junior: Maggie Dew, Tri-Valley.

Freshman: Paige McAllister, Tremont.

Utility Players

Seniors: Hailey Rutledge, GCMS; Parker Williams, Eureka

Juniors: Hannah Nguyen, Tremont.

Sophomore: Kiera Spratt, LeRoy.

Freshman: Avery Place, Blue Ridge.

 

Iroquois All-County

Seniors: Adrienne Adams, Donovan; Summer Cramer, Watseka; Jordan Fritch, MIlford; Gabriella Griffith, Clifton Central; Meara Tilstra, Iroquois West.

Juniors: Brittney Bailey, Miford; Kennedy Bauer, Watseka; Rachel Carney, Iroqouis West; Mallory Drake, Watseka; McKenna Goldtrap, Clifton Central; Magan Harris, Watseka; Jacey Stiers, Iroquois West; Courtney Thompson, Watseka.

Sophomores: Faith Hann, Donovan; Maya McEwen, Milford; Jakki Mowery, Milford.

Freshman: Kaylee Ketcherside, Clifton Central.

 

Little Okaw Valley All-Conference

Northwest Division

FIRST TEAM

Pitchers

Senior: Kadie Daily, Cerro Gordo/Bement.

Junior: Shelby Frederick, Arthur-Lovington/Atwood-Hammond

Position Players

Seniors: x-Bailey Benton, Argenta-Oreana; x-Grace Harlin, Okaw Valley; Lydia Hays, Argenta-Oreana; x-Natalie Jeffers, Okaw Valley

Juniors: x-Regan Miller, Arthur-Lovington/Atwood-Hammond; x-Camilyn Newbanks, Argenta-Oreana

Sophomore: x-Taylor Spelman, Arcola.

Freshmen: x-Kaylee Hohlbauch, Arcola; x-Ella Mann, Cerro Gordo/Bement.

SECOND TEAM

Pitcher

Freshman: Grace Bunfill, Okaw Valley.

Position Players

Senior: Sydnee Shafer, Arcola.

Juniors: Bella Benning, Okaw Valley; Marissa Herschberger, Arthur-Lovington/Atwood-Hammond; Taylor Powell, Arthur-Lovington/Atwood-Hammond.

HONORABLE MENTION

Senior: Tatiana Garcia, Argenta-Oreana.

Junior: Madison Vogel, Okaw Valley.

Freshman: Cassie Newbanks, Argenta-Oreana.

Southeast Division

FIRST TEAM

Pitchers: x-Liberty Dunaway, Cumberland. Camryn Travis, Oblong.

Position players: x-Taylor Bennett, Tri-County; x-Kyleigh Block, Villa Grove; x-Reagan Cheely, Villa Grove/Heritage; Abby Dart, Oblong; Maris Eversole, Villa Grove; Madison Hendrix, Cumberland; x-Samantha Johnson, Oblong; x-Summer Johnson, Oblong; x-Sadie Oakley, Cumberland; Emily Parcel, Martinsville.

SECOND TEAM

Pitcher: Jordyn Ray, Villa Grove.

Position players: Madie Burwell, Villa Grove; Claire Guyon, Cumberland; Nyah Laino, Oblong; Jazzmine Oakley, Cumberland;

HONORABLE MENTION

Gracyn Allen, Heritage; Aliya Holleman, Heritage; Molly Mixell, Villa Grove; Audria Truelove, Martinsville.

 

Illini Prairie All-Conference

FIRST TEAM

Pitcher

Senior: Izzy Vetter, Bloomiington Central Catholic.

Catcher

Sophomore: Hannah Dukeman, St. Joseph-Ogden.

Infielders

Seniors: Emmy Graver, St. Joseph-Ogden; Delaney Hilderbrandt, Monticello; Emme Olson, Olympia.

Junior: Bailey Coffman, Bloomington Central Catholic.

Sophomore: x-Bailey Dowling, St. Joseph-Ogden.

Outfielders

Senior: Faith Bachtold, Prairie Central; Hannah Evans, Chilicothe IVC; Frankie Izzard, St. Joseph-Ogden; x-Kenzie Pence, St. Joseph-Ogden.

SECOND TEAM

Pitcher

Sophomore: Regan Krause, Pontiac.

Catchers

Juniors: Alexis Finchum, Olympia; Kayla Stenger, Bloomiington Central Catholic.

Infielders

Seniors: Emma Jacobs, Pontiac; Lindsay Jordahl, Rantoul; Grace Wilmington, Chilicothe IVC.

Sophomore: Kate Finchum, Olympia; Elyse Knudson, Unity.

Outfielders

Senior: Kassie Brookins, St. Thomas More; Madisyn Webster, Pontiac.

Sophomore: Jenna Sanford, Rantoul.

Freshman: Alyssa Fox, Pontiac

HONORABLE MENTION

Pitcher

Junior: Amanda Fox, Pontiac.

Sophomore: Kaelyn Leverson, Olympia.

Infielders

Senior: Hannah Oberheim, Monticello

Juniors: Amanda Fox, Pontiac; Amber Graf, Prairie Central; Jada Mosley, Rantoul; Charlie Sartoris, Bloomington Central Catholic; Harley Schade, Bloomington Central Catholic

Sophomore: Kyleigh Dubson, Unity.

 

Sangamon Valley All-Conference

FIRST TEAM

Seniors: Summer Cramer, Watseka; Abby Edwards, Dwight; Gabriella Griffith, Clifton Central; Mattison Lanie, Momence; Kaitlyn Masching, Dwight; Cassidi "CJ" Nuckols, PBL; Macey Rodosky, Dwight.

Juniors: Kennedy Bauer, Watseka; Jaimie Diedam, South Newton; Shanelle Embery, South Newton; Magan Harris, Watseka.

Sophomore: Katy Edwards, Dwight

Freshmen: Baylee Cosgrove, PBL; Kaylee Ketcherside, Clifton Central; Kaitlyn Piekarczyk, Momence.

SECOND TEAM

Seniors: LynnDee Hale, Dwight; Meara Tilstra, Iroquois West.

Juniors: Malyah Embery, South Newton; McKenna Goldtrap, Clifton Central; Kat Harms, Dwight; Brooke Kelly, Momence; Jacey Stiers, Iroquois West; Alexis Waller, Clifton Central; Hayley Warne, South Newton.

HONORABLE MENTION

Seniors: Taylor Anderson, Dwight; Rachel Carney, Iroquois West.

Juniors: Mallory Drake, Watseka; Mya Keen, Momence.

Sophomores: Kelbie Hayden, PBL; Maci Romero, Clifton Central.

Freshman: Samantha Warren, South Newton.

 

Vermilion Valley All-Conference

FIRST TEAM

Seniors: Aleksis Dietzen, Schlarman; Lauren Winters, Westville.

Juniors: Brittney Bailey, Milford; Reighan Barr, Salt Fork; Grace Harris, Bismarck-Henning/Rossville-Alvin; Hailey Hunter, Salt Fork; Kylie Johnson, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman; Jordan Jones, Salt Fork; Kylie Neuman, Oakwood; Kayla Roe, Armstrong-Potomac; Raven Rutherford, Hoopeston Area.

Sophomores: Emilee Eller, Westville; Whitney Harper, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman; Taylor Stal, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman.

Freshman: Laynee Dickinson, Bismarck-Henning/Rossville-Alvin.

SPECIAL MENTION

Seniors: Kelsey Blackford, Oakwood; Mai Lin Davis, Bismarck-Henning/Rossville-Alvin; Mercy Linder, Hoopeston Area; Ariel Reeves, Hoopeston Area; Shaelyn Turner , Oakwood.

Juniors: Kasie Anderson, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman;

Sophomores: Cece Damilano, Schlarman; Jakki Mowrey, Milford.FRESHMEN- Tanna Cedar, Schlarman; Mackenzie Russell, Westville.

HONORABLE MENTION

Seniors: Jordan Fritch, Milford; Madi Gayheart, Armstrong-Potomac; Maddie Sermersheim. Schlarman

Juniors: Paiton Frerichs, Oakwood; Kylee Watkins, Bismarck-Henning/Rossville-Alvin; Lacey Steinbaugh, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman.

Sophomores: Kayleigh Davis, Salt Fork; Hunter Lange, Westville.

 

All-Vermilion County

FIRST TEAM

Seniors: Mercy Linder, Hoopeston Area; Ariel Reeves, Hoopeston Area; Shaelyn Turner , Oakwood; Lauren Winters, Westville.

Juniors: Reighan Barr, Salt Fork; Grace Harris, Bismarck-Henning/Rossville-Alvin; Hailey Hunter, Salt Fork; Kylie Johnson, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman; Jordan Jones, Salt Fork; Kylie Neuman, Oakwood; Kayla Roe, Armstrong-Potomac; Raven Rutherford, Hoopeston Area.

Sophomores: Emilee Eller, Westville; Taylor Stal, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman.

Freshman: Laynee Dickinson, Bismarck-Henning/Rossville-Alvin.

SPECIAL MENTION

Seniors: Kelsey Blackford, Oakwood; Mai Lin Davis, Bismarck-Henning/Rossville-Alvin; Sierra Dudley , Georgetown-Ridge Farm/Chrisman; Madi Gayheart, Armstrong-Potomac; Tessa Van Ostrand, Armstrong-Potomac; Casadee Whorrall, Bismarck-Henning/Rossville-Alvin.

Juniors: Linzi Fauver, Salt Fork; Paiton Frerichs, Oakwood; Erin Toole, Westville.

Sophomore: Whitney Harper, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman;.

Freshman: Mackenzie Russell, Westville.

HONORABLE MENTION

Senior: Shelby Acord, Oakwod.

Juniors: Kasie Anderson, Georgetown-Ridge Farm/Chrisman; Annie Nelson, Bismarck-Henning/Rossville-Alvin.

Sophomores: Kayleigh Davis, Salt Fork; Maizy Lawnicki , Westville.

x-denotes unanimous selection

Sections (3):Prep Sports, Sports, Softball
-