2018 All-Area, All-Conference boys' soccer teams

2018 All-Area, All-Conference boys' soccer teams

All-Area First Team

ATHLETE YR. POS. SCHOOL

Caleb Aldridge Jr. M Judah Christian

Caleb Bleich Sr. M Fisher/GCMS

Diego Camarena Jr. F Iroquois West

Austin Carr Sr. F Mahomet-Sey.

Pablo Diaz Sr. M Champaign Central

Albert Lee Sr. F Uni High

Ethan Mansfield Sr. M Mahomet-Seymour

Drew Reifsteck Jr. M/F BHRA

Santiago Rodriguez Jr. F Champaign Central

Joe Sellett Jr. F St. Thomas More

Peter Wagner Sr. GK Champaign Central

All-Area Second Team

ATHLETE YR. POS. SCHOOL

Evan Bachert Sr. F Unity

JP Hoffman Jr. M St. Thomas More

Ethan Kasper Sr. GK Fisher/GCMS

Micah Mills Sr. M Judah Christian

Joah Moore Sr. M/D Mahomet-Seymour

Kevin Sanchez Sr. F Danville

Dawson Rogers Sr. F Oakwood/Salt Fork

Rhys Root Jr. F/M Hoopeston Area

Luke Rudolph Sr. F Monticello

Graham Voelker Sr. D/M Fisher/GCMS

Reynaldo Zarco Sr. F Champaign Central

All-Area Honorable Mention

ARTHUR-LOVINGTON-ATWOOD-HAMMOND — Alexa Miller, So., F.

ARTHUR OKAW CHRISTIAN — Ian Lowry, Sr., M/F; Sean Mast, Sr., F; Evan Oliver, Jr., GK/M.

BISMARCK-HENNING/ROSSVILLE-ALVIN — Cameron Douglass, Jr., M/F; Michael French, Sr., GK; Carsen White, Sr., M.

BLUE RIDGE — Nick Becker, Sr., D/M; Brendan Flannell, Jr., M/F; Troyer Gilman, Sr., D; Tyler Maxwell, Sr., D/M.

CENTENNIAL — Albert Ostoja-Starzewski, Sr., M; Omar Sandoval, Jr., M; Nathan Samu, Jr., F; Max Wallace, Jr., GK.

CHAMPAIGN CENTRAL — Umar Sallah, Jr., M; Judd Wagner, So., M.

DANVILLE — Jose Juarez, Jr., F; Armando Segura, Jr., M; Gustavo Segura, So., M/F; Jack Wesner, Sr., GK;

FISHER/GIBSON CITY-MELVIN-SIBLEY — Tyler Ricks, Sr., M; Parker Rollins, So., D/M/GK; Will Shook, So., M/ST.

GEORGETOWN-RIDGE FARM/WESTVILLE — Keenan Ashby, Sr., CB/F; Isaac Hughes, Jr., GK.

HOOPESTON AREA — Lucas Hofer, Jr., D/M; Reece Williams, Sr., D/M.

IROQUOIS WEST — Ulises Aguilera, Jr., GK; Angel Barajas, Jr., M/F; Luis Melgoza, Sr. M/D.

JUDAH CHRISTIAN — Caleb Crowley, So., M; Griffin Fazio, Sr., GK; Joe Linsner, Jr., M/F.

MAHOMET-SEYMOUR — Colten Brunner, Jr., M; Corey Cebulski, Sr., GK; Kadyn Jones, Jr., S.

MONTICELLO — Jake Edmondson, So., M; Andrew Ellison, Jr., M; Rye Johnson, Jr., GK.

OAKWOOD/SALT FORK — Caleb Lashuay, Jr., M/CB; Brady Tevebaugh, So., M; Chris Winkler, Jr., GK.

RANTOUL — Juan Aguayo, Sr., SW; Ivan Diaz, Sr., M; Martin Francisco, So., F; Zach Guhl, Sr., M.

ST. JOSEPH-OGDEN — Luke Cohen, Jr., M; Nathan Emmert, Sr., D; Justyn Frisby, Sr., D; Jacob Shaw, Sr., D.

ST. THOMAS MORE — Jack Aubry, Jr., M; Taylor Crawford, Jr., F; Lukas Palomar, Jr., CB.

UNI HIGH — Izzy Gray, Sr., M; Alex Higgs, Sr., GK; Lawrence Taritsa, Sr., F; Lucas Wood, So., F.

UNITY — Peter Manrique, Sr., LB; Nate Reitmeier, Sr., GK; Alex Stahl, Sr., CM.

URBANA — Jose Ambrocio, Sr., S/MF; Roman Mineyev, Sr., S/M; Seydou Mukadi, Jr., FB/MF; Jordan Perez, Fr., S/MF.

WATSEKA — Erick Avelar, Sr., F.

All-Conference Teams

x-unanimous selection)

Apollo Conference

First Team

SENIORS — Austin Carr (Mahomet-Seymour); Grant Cline (Charleston); Ethan Mansfield (Mahomet-Seymour); Jake Ghere (Matton); Dean Harris (Lincoln); Alex Lensink (Mattoon); Joah Moore (Mahomet-Seymour)

JUNIOR — Shane Ghere (Mattoon)

SOPHOMORES — Bryan Angel (Effingham); Brock Kennell (Mount Zion); Jonathan Oliger (Mount Zion)

Second Team

SENIORS — Reese Bergstrom (Mattoon); Matthew Cheney (Charleston); Brandon D'Andrea (Lincoln); Cooper Jackson (Effingham); Marc Majeres (Mahomet-Seymour)

JUNIORS — Payton Lanning (Lincoln); Jake Shumaker (Mount Zion); Ben Tresslar (Charleston); Jakob Weder (Mattoon)

SOPHOMORES — Derek Austin (Mount Zion); Blake Garrett (Charleston)

Big 12 Conference

 

First Team

SENIORS — Kanoy Creary (Normal Community); x-Pablo Diaz (Champaign Central); Jack Immesoete (Peoria Notre Dame); Ethan Miller (Peoria Notre Dame); x-Parker Theobald (Normal West); x-Peter Wagner (Champaign Central); Spencer Wagner (Richwoods); x-Jordan Walker (Normal West); Reynaldo Zarco (Champaign Central)

JUNIORS — x-Lucas Fontana (Peoria Notre Dame); McKay LaHood (Peoria Notre Dame); x-Noah Madrigal (Peoria Notre Dame); Seydou Mukadi (Urbana); Michael Reibling (Normal Community); x-Santiago Rodriguez (Champaign Central); Omar Sandoval (Centennial); x-Myles Sophanavong (Peoria Notre Dame)

SOPHOMORE— Merdy Honga (Bloomington)

Second Team

SENIORS — Kyle Byrd (Normal Community); Clayton Davis (Normal West); Josue Nsukami (Normal Community); Jared Nutt (Normal Community); Albert Ostoja-Starzewski (Centennial); Hugo Parada (Champaign Central); Kevin Sanchez (Danville)

JUNIORS — Jose Alvarado (Bloomington); Jefferson Kolmer (Richwoods)

SOPHOMORE — Judson Wagner (Champaign Cetnral)

FRESHMAN — Jake Davis (Normal West)

Honorable Mention

SENIORS — Jose Ambroccio (Urbana); Coltin Anderson (Normal West); Roberto Bucio (Bloomington); Adam Conrad (normal West); Hunter Fitzwater (Centennial); Ethan Holland (Normal Community); Connor Jackson (Bloomington); Michael Larenas-Leach (Urbana); Demitrio Rua (Peoria High); Max Stewart (Champaign Central); Tyeshiro Wilson (Urbana)

JUNIORS — Nick Abboud (Richwoods); Drew Doellman (Normal Community); Miguel Lemus (Urbana); Nathan Samu (Centennial); Max Wagner (Centennial)

SOPHOMORE — Isaac Custer (Richwoods)

FRESHMAN — Zach Boyer (Richwoods)

East Central Illinois Conference

 

All Conference

SENIORS — Griffin Fazio (Judah Christian); Izzy Gray (Urbana University High); x-Moses Kabuswe (Bloomington Cornerstone Christian); Albert Lee (Urbana University High); x-Sean Mast (Arthur Okaw Christian); Micah Mills (Judah Christian); Nathaniel Phinney (Bloomington Cornerstone Christian); Ryan Roberts (Normal Calvary Christian)

JUNIORS — x-Caleb Aldridge (Judah Christian); Hunter Goodwin (Normal Calvary Christian); Joseph Linsner (Judah Christian); x-Brian Matipa (Bloomington Cornerstone Christian); Webby Phiri (Bloomington Cornerstone Christian)

SOPHOMORE — Lucas Wood (Urbana University High)

Honorable Mention

SENIORS — Alec Anderson (Bloomington Cornerstone Christian); Will Aubert (Decatur Christian); Aaron Dahl (Decatur Christian); Aidan Garrett (Urbana University High); Will Hechler (Urbana University High); Ian Lowery (Arthur Okaw Christian); Lawrence Taritsa (Urbana University High)

JUNIORS — Nathan Aardsma (Judah Christian); Steven White (Arthur Okaw Christian)

Illini Prairie Conference

First Team

SENIORS — Evan Bachert (Unity); Seth Crull (Chillicothe IVC); Nathan Emmert (St. Joseph-Ogden); Mason Gess (Chillicothe IVC); Conner Graham (Chillicothe IVC); Luke Rudolph (Monticello); Zach Tomerlin (Bloomington Central Catholic)

JUNIORS — Jack Aubrey (St. Thomas More); JP Hoffman (St. Thomas More); Joe Sellett (St. Thomas More)

SOPHOMORES — Martin Francisco (Rantoul); Mael Kazigwa (Bloomington Central Catholic)

Second Team

SENIORS — Juan Aguayo (Rantoul); Zach Guhl (Rantoul); Bobby Kapolnek (St. Thomas More); Kiefer Placher (Chillicothe IVC); Alex Stahl (Unity); Jacob Vietti (Chillicothe IVC); Seth Wedig (St. Joseph-Ogden)

JUNIORS — Tyler Carter (Unity); Lukas Palomar (St. Thomas More); Zac Seeley (St. Thomas More)

SOPHOMORES — Jake Edmondson (Monticello); Diego Inostroza (Chillicothe IVC); Justin Seibert (Olympia)

Honorable Mention

SENIORS — Joel Branson (St. Joseph-Ogden); Ivan Diaz (Rantoul); Justyn Frisby (St. Joseph-Ogden); Brayden Lamb (Chillicothe IVC); Joey Walker (St. Thomas More)

JUNIORS — Tyler Crawford (St. Thomas More); Andrew Ellison (Monticello); Dan Hettinger (St. Thomas More)

SOPHOMORES — Max Armbrust (Chillicothe IVC); Jake Mitchell (Olympia)

Twin Rivers Conference

Player Of The Year

JUNIOR — Diego Camarena (Iroquois West)

First Team

SENIORS — Josh Cullens (Illinois Lutheran); Jon Goldenstern (Grant Park); Kyle Gould (Illinois Lutheran); Jacob Jones (Beecher)

JUNIORS — Angel Barajas (Iroquois West; Alan Ortiz (Momence); Alexis Sanchez (Momence)

SOPHOMORES — Raul Guererro (St. Anne); Francisco Melgar (Momence); Jose Pizano (St. Anne)

FRESHMAN — Gage Beck (Beecher)

Second Team

SENIORS — Tyler Brody (Beecher); Martin Cintora (St. Anne); Ana DeHaro (Watseka); Hayden Lehnert (Grant Park); Luis Melgoza (Iroquois West); Cole Poyner (Clifton Central); David Rodriguez (Watseka)

JUNIORS — Jared Espino (Momence); Christian Nietfeldt (Grant Park)

SOPHOMORE — Jose (Junior) Ramirez (Momence)

FRESHMAN — Nolan Schneider (Grant Park)

Honorable Mention

SENIORS — Alejandro Dominguez (Watseka); Max Grant (Iroquois West); Leo Mendez (St. Anne); Maria Munoz (Clifton Central); Ethan Ward (Illinois Lutheran)

SOPHOMORES — Raymond Beloiz (Momence); Troy Reynolds (Grant Park)

FRESHMAN — Austin Hauser (Beecher)

Vermilion Valley Conference

All-Conference

SENIORS — Carson Alwardt (Hoopeston Area); Michael French (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Dawson Rogers (Oakwood/Salt Fork); Ethan Smith (Hoopeston Area); Carsen White (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Reece Williams (Hoopeston Area)

JUNIORS — Cameron Douglas (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Lucas Hofer (Hoopeston Area); Isaac Hughes (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Marrico Jackson (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Caleb Lashuay (Oakwood/Salt Fork); Angel Perez (Schlarman Academy); Drew Reifsteck (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Rhys Root (Hoopeston Area); Neil Williams (Hoopeston Area)

Honorable Mention

SENIOR — Parker Grass (Georgetown-Ridge Farm/Westville)

JUNIOR — Dalton Goble (Hoopeston Area)

SOPHOMORES — Ethan Hickman (Oakwood/Salt Fork); Keanu King (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Alvaro Valdes Nieto (Schlarman Academy)

Special Mention

SENIORS — Brian Reagan (Oakwood/Salt Fork); Griffin Winkler (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin)

JUNIORS — Evan Walworth (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Daphne Williamson (Georgetown-Ridge Farm/Westville)

SOPHOMORE — Aidin Stuhr (Schlarman Academy)

FRESHMAN — Joe Lashuay (Oakwood/Salt Fork)

Vermilion County

All-County

SENIORS — Carson Alwardt (Hoopeston Area); Michael French (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Dawson Rogers (oakwood.Salt Fork); Ethan Smith (Hoopeston Area); Carsen White (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Reece Williams (Hoopeston Area); Griffin Winkler (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin)

JUNIORS — Cameron Douglas (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Lucas Hofer (Hoopeston Area); Isaac Hughes (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Marrico Jackson (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Caleb Lashuay (Oakwood/Salt Fork); Drew Reifsteck (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Rhys Root (Hoopeston Area); Neil Williams (Hoopeston Area)

Special Mention

SENIOR — Brian Reagan (Oakwood/Salt Fork)

JUNIORS — Evan Walworth (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Daphne Williamson (Georgetown-Ridge Farm/Westville)

FRESHMAN — Joe Lashuay (Oakwood/Salt Fork)

Honorable Mention

SENIORS — Parker Gross (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Jackson Kopatich (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin)

JUNIOR — Cameron Flint (Hoopeston Area)

-