2018 All-Area volleyball teams

2018 All-Area volleyball teams

All-Area First Team

ATHLETE YR. POS. SCHOOL

Emma Bleecher Fr. OH Unity

Hannah Brackenhoff Sr. L/DS Blue Ridge

Kayla Brandon Sr. OH St. Thomas More

Rylee Hinton Sr. MH Champaign Central

Caroline Kerr Fr. S St. Thomas More

Savannah Matthews Sr. OH Mahomet-Seymour

Sarah Porter Sr. OH Armstrong-Potomac

Taylor Powell Sr. OH ALAH

Allie Trame Jr. MB St. Thomas More

Bree Trimble Sr. L St. Joseph-Ogden

All-Area Second Team

ATHLETE YR. POS. SCHOOL

Kennedy Bauer Sr. OH Watseka

Grace Burnside Sr. MH Tri-County

Mira Chopra So. MH Champaign Central

Haley Elam Sr. L St. Thomas More

Anna Jennings Sr. S Cissna Park

Kaylyn Johnston Sr. S Urbana

Emily Meidel Jr. MB BHRA

Addison Oyer Fr. OH Paxton-Buckley-Loda

Olivia Sorensen Jr. S/DS Heritage

Katelyn Young Jr. MB Oakwood'

All-Area Honorable Mention

ARCOLA — Gaby Becerra, Sr., S

ARGENTA-OREANA — Amaya Fox, Sr., OH; Camilyn Newbanks, Sr., S

ARMSTRONG-POTOMAC — Maddie Buhr, Sr., MB; Destiny Fitzsimmons, Sr., L; Hope Hambleton, Sr., S

ARTHUR-LOVINGTON-ATWOOD-HAMMOND — Marissa Herschberger, Sr., S

ARTHUR OKAW CHRISTIAN — Lyla Kauffman, Jr., S/RS; Ava Yoder, Fr., MBBEMENT — Madison Price, Sr., MH; Shelby Strack, Jr., OH

BISMARCK-HENNING/ROSSVILLE-ALVIN — Emma Clapp, Jr., L; Sarah Story, Jr., OH/MB

BLUE RIDGE — Avery Fisher, Sr., S; Polly Reynolds, Sr., MH

CENTENNIAL — Kanay Benschneider, Jr., MH; Hannah Luchinski, Sr., DS/L; Leah Luchinski, So., S

CERRO GORDO — Ella Mann, So., S/RS/DS; Anna Peter, Sr., OH/MH; Sydney Walker, Sr., OH

CHAMPAIGN CENTRAL — Rachel Hurt, Sr., OH; Lydia Roberts, Sr., S

CHRISMAN — Haley Chaney, So., L/MH; Hannah Lunger, So., S/RS

CISSNA PARK — Sloan Boyce, Sr., OH; Carly Pence, So., MH; Erica Walder, Sr., OH

CLINTON — Tori Burke, Jr., MH; Delaney Woodbury, Jr., OH

DANVILLE — Audri Hyde, Sr., S; Kelsey Wendell, Sr., OH

DeLAND-WELDON — Raeanne Allen, Sr., MH; Chloe Melvin, Jr., S; Haley Reynolds, Jr., OH

FISHER — Shelbee Owens, Sr., MB/MH; Casey Wagner, Sr., OH/DS/RS

GEORGETOWN-RIDGE FARM — Kasie Anderson, Sr., MH/OH; Taylor Stal, Jr., OH; Lacey Steinbaugh, Sr., S

GIBSON CITY-MELVIN-SIBLEY — Madi Eberle, Jr., RH/DS; Jessica Freehill, So., OH/MH; Mady Schutte, Jr., S

HERITAGE — Gracyn Allen, Sr., OH; Aliya Holloman, Jr., MB/RS

HOOPESTON AREA — Raven Rutherford, Sr., OH

IROQUOIS WEST — Shelby Johnson, So., MB; Merrek Sweeny, Jr., OH; Maddy Trammell, Sr., OH

JUDAH CHRISTIAN — Ashley Bryant, Sr., MB/MH; Emma Pacey, So., L

LeROY — Lexi Kilmartin, Sr., S; Morgan Shreves, So., L

MAHOMET-SEYMOUR — Kayin Garner, Jr., S; Josie Hess, So., OH; Lauren Minick, Jr., OH/RH

MILFORD — Sam Conley, Jr., L; Brooke Sobkoviak, Sr., OH; Kaylee Warren, Jr., S

MONTICELLO — Kalen Roy, Jr., S; Nicki Sheafe, Sr., MB; Addison Wichus, Jr., DS

OAKWOOD — McKenzie Doan, Sr., S

PAXTON-BUCKLEY-LODA — Katelyn Crabb, Sr., DS/L; Abbie Schmidt, Jr., S

PRAIRIE CENTRAL — Amber Graf, Sr., LS; Merryn Krenz, Sr., S

RANTOUL — Lexi Sherrick, Jr., L

RIDGEVIEW — Kelly Jones, Jr., MH/RS; River Rosales, Jr., DS; Mya Tinsley, Sr., MH

ST. JOSEPH-OGDEN — Katelyn Berry, Jr., OH; Emily Bigger, Jr., S; Emory Ericksen, Sr., MH; Rylee Walsh, Sr., S

ST. THOMAS MORE — Anna McClure, Fr., OH

SALT FORK — Linzi Fauver, Sr., OH/OPP/DS; McKenna Plotner, Sr., MB/OH/OPP

SCHLARMAN — Emma Bogen, Jr., M/RS; Cece Damilano, Jr., S/RS

SULLIVAN — JerraLee Goad, So., L; Jessica Voyles, Sr., MHTRI-COUNTY — Morgan Houia, Sr., S; Kaylenn Hunt, So., MH; Julia Robertson, Sr., OH

TUSCOLA — Natalie Bates, Sr., L; Karli Dean, Jr., MH; Katie Dean, Fr., MH

UNITY — Haley Glanzer, Sr., S; Lily Glanzer, Jr., OH; Ella Godsell, Jr., DS/L/OH

URBANA — Raevyn Russell, Jr., RS; Kynzee Boastick, Jr., S

VILLA GROVE — Kyleigh Block, So., S/OH; Madie Burwell, So., OH/MH; Reagan Cheely, Jr.

WATSEKA — Mallory Drake, Sr., OH; Taylor Schippert, Sr., DS.

WESTVILLE — Madison Brown, Sr., L; Taylor Cox, Sr., S.

All-Conference Teams

(x-unanimous selection)

Apollo Conference

First Team

SENIORS — Courtney Coy (Taylorville); Liz Curtain (Taylorville); Brooklyn Edwards (Mattoon); Reagan Morrison (Taylorville); Summerlyn Smith (Mattoon); Ali Vaughn (Mount Zion)

JUNIORS — Savannah Matthews (Mahomet-Seymour); Karlee McAtee (Mount Zion)

Second Team

SENIORS — Natalie Carie (Effingham); Dayna Kennedy (Mount Zion); Maggie Plush (Mattoon)

JUNIORS — Josie Hess (Mahomet-Seymour); Lauren Minick (Mahomet-Seymour)

SOPHOMORE — Kat Blase (Charleston)

Big 12 Conference

First Team

SENIORS — x-Leah Anderson (Bloomington); Rylee Hinton (Champaign Central); Rachel Hurt (Champaign Central); x-Dara Kane (Normal West); Lexi Packard (Bloomington); Grace Sanders (Bloomington); Janey Schlicksup (Peoria Notre Dame)

JUNIORS — Katie Gerig (Normal Community); Corinna Jones (Bloomington)

SOPHOMORES — Mira Chopra (Champaign Central); Leah Luchinski (Centennial)

FRESHMAN — Averie Hernandez (Normal West)

Second Team

SENIORS — Carley Baughman (Normal West); Avery Carr (Bloomington); Kaylyn Johnston (Urbana); Lydia Roberts (Champaign Central); Kelsey Wendall (Danville); Sam Williams (Normal West)

JUNIORS — Kanay Benschnedier (Centennial); Kelsey DeRoeck (Normal Community); Fia Parker (Bloomington)

SOPHOMORE — Jsamin McDaniel (Peoria Richwoods)

FRESHMAN — Izzy McCormick (Normal Community)

Honorable Mention

SENIORS — Kiara Beavers (Peoria High); Sam Compton (Peoria Notre Dame); Hannah Luchinski (Centennial); Megan Marshall (Normal West); Abby Melvin (Normal Community)Meghan Suelter (Peoria Notre Dame)

JUNIORS — Raevyn Russell (Urbana); Katelyn Swartz (Champaign Central)

SOPHOMORE — Maggie Pitcher (Centennial)

FRESHMAN — Martaya Ewing (Peoria Manual)

Central Illinois Conference

First Team

SENIORS — x-Natalie Bates (Tuscola); Elizabeth Bowyer (Shelbyville); DaeLin Switzer (St. Teresa); Gabby Yeakley (Warrensburg-Latham)

JUNIORS — x-Lexie Huck (St. Teresa); Kyleigh Marty (Shelbyville); Abby Robinson (St. Teresa); Delaney Woodbury (Clinton)

Second Team

SENIORS — Channing Collins (Central A&M); Allie Dunn (Central A&M); Lauren Russell (Shelbyville); Jessica Voyles (Sullivan); Makenzie Yaroch (Warrensburg-Latham)

JUNIOR — Tori Burke (Clinton)

FRESHMAN — Kate Dean (Tuscola)

Honorable Mention

SENIORS — Rylie Casey (Meridian); Morgan Parson (Shelbyville); Emily Peterson (Meridian)

JUNIORS — Karli Dean (Tuscola); Channing Reed (Central A&M)

SOPHOMORES — Jayden Cutler (Warrensburg-Latham); Addison Newbon (St. Teresa)

East Central Illinois Conference

All-Conference

SENIORS — x-Raeanne Allen (DeLand-Weldon); x-Ashley Bryant (Judah Christian); x-Anna Houk (Arthur Okaw Christian); Katie McCullough (Greenview); Michelle Miller (Judah Christian); Ryan Sale (Bloomington Cornerstone Christian)

JUNIORS — Lyla Kauffman (Arthur Okaw Christian); Lindsey Mast (Arthur Okaw Christian); Chloe Melvin (DeLand-Weldon); Lyndon Pelmore (Judah Christian); x-Haley Reynolds (DeLand-Weldon)

SOPHOMORE — Emma Pacey (Judah Christian)

Honorable Mention

SENIORS — Sarah Arkebauer (Greenview); Lexy White (Greenview)

JUNIORS — Jenna Huddleston (Greenview); Alayna Schippert (Bloomington Cornerstone Christian)

FRESHMAN — Ava Yoder (Arthur Okaw Christian)

Heart Of Illinois Conference

First Team

SENIORS — x-Hailey Flowers (Eureka); Addy Gruse (Deer Creek-Mackinaw); Courtney Heffren (Eureka); Emma Peterson (Fieldcrest); x-Carson Smalley (Deer Creek-Mackinaw)

JUNIORS — Regan Danko (Tri-Valley); x-Madi Funk (El Paso-Gridley); Alivia Larson (Tri-Valley); Ashlyn Mool (El Paso-Gridley); Jayden Standish (Lexington); Kayla VanWeelden (Flanagan-Cornell)

Second Team

SENIORS — Morgan Burr (Deer Creek-Mackinaw); Madelyn Forney (Flanagan-Cornell); Lexi Jochums (Fieldcrest); Katie Morin (Eureka); Amy Pineda (Eureka); Kassie Rich (Deer Creek-Mackinaw)

JUNIORS — Tia Hardt (Lexington); Kendall Peck (Tri-Valley); River Rosales (Ridgeview)

SOPHOMORE — Jessica Freehill (GCMS)

Honorable Mention

SENIORS — Lauren Ausmus (Eureka); Alyson Goeken (Tremont); Rachel Harrison (Flanagan-Cornell); Madi Hock (Fieldcrest); Cara Levington (LeRoy); Halle Sheley (Tri-Valley); Ashlyn Stone (El Paso-Gridley); Jacie Sullivan (Fieldcrest); Casey Wagner (Fisher)

JUNIORS — Madison Eberle (GCMS); Kelly Jones (Ridgeview); Regan Reed (Flanagan-Cornell); Kelly Swope (Heyworth)

SOPHOMORES — Sami Allen (El Paso-Gridley); Alli Fuller (Tremont)

Illini Prairie Conference

First Team

SENIORS — Mallory Bergbower (Bloomington Central Catholic); Kayla Brandon (St. Thomas More); Amber Graf (Prairie Central); Nicki Sheafe (Monticello); Bree Trimble (St. Joseph-Ogden)

JUNIORS — Hope Allen (Chillicothe IVC); Ella Godsell (Unity); Katelyn Leverson (Olympia); Allie Trame (St. Thomas More)

Second Team

SENIORS — Haley Elam (St. Thomas More); Katie Kaiser (Unity); Morgan Koch (Bloomington Central Catholic); Kalli Terrell (Olympia); Madison Wright (Pontiac)

JUNIORS — Katelyn Berry (St. Joseph-Ogden); Lindsey Hari (Prairie Central); Lexi Sherrick (Rantoul); Addison Wichus (Monticello)

Honorable Mention

SENIORS — Emory Ericksen (St. Joseph-Ogden); Rose McManaman (Olympia); Paige Vogelzang (Monticello)

JUNIORS — Katie Moorman-Wolfe (Bloomington Central Catholic); MyeJoi Williams (Rantoul)

SOPHOMORE — Olivia Maurer (Chillicothe IVC)

FRESHMEN — Zoe Irvin (Chillicothe IVC); Caroline Kerr (St. Thomas More)

Little Okaw Valley Conference

Northwest Division

First Team

SENIORS — x-Hannah Brackendorff (Blue Ridge); Marissa Herschberger (Arthur-Lovington/Atwood-Hammond); Camilyn Newbanks (Argenta-Oreana); Anna Peter (Cerro Gordo); Taylor Page (Sangamon Valley/Tri-City); x-Taylor Powell (Arthur-Lovington/Atwood-Hammond); x-Sydney Walker (Cerro Gordo)

JUNIORS — x-Kate Jeffers (Okaw Valley)

Second Team

SENIORS — Avery Fisher (Blue Ridge); Amaya Fox (Argenta-Oreana)

JUNIOR — Paige Coleman (Okaw Valley)

SOPHOMORE — Ella Mann (Cerro Gordo)

Honorable Mention

SENIORS — Tatum Auth (Bement); Gaby Becerra (Arcola)

JUNIOR — McKynna Tolle (Decatur Lutheran)

Southeast Division

First Team

SENIORS — x-Gracyn Allen (Heritage); x-Grace Burnside (Tri-County); Morgan Houia (Tri-County); Julia Robertson (Tri-County); Julia Seaman (Martinsville)

JUNIORS — x-Maddy Hendrix (Cumberland); Olivia Sorensen (Heritage)

SOPHOMORE — Kaylenn Hunt (Tri-County)

FRESHMAN — Ivy Ayers (Cumberland)

Second Team

SENIOR — Maiya Eskew (Tri-County)

JUNIORS — Aliya Holloman (Heritage); Marah Matthews (Hutsonville-Palestine); Alyssa Potts (Oblong)

Honorable Mention

SENIOR — Macy Biggs (Hutsonville/Palestine)

JUNIORS — Bree Buck (Heritage); Reagan Cheely (Villa Grove)

SOPHOMORES — Kyleigh Block (Villa Grove); Tayler McMeechan (Cumberland)

Sangamon Valley Conference

First Team

SENIORS — Kennedy Bauer (Watseka); Sloan Boyce (Cissna Park); Katelyn Crabb (Paxton-Buckley-Loda); Mallory Drake (Watseka); Caitlin Gerdes (Clifton Central); Anna Jennings (Cissna Park); Taylor Schippert (Watseka); Erica Walder (Cissna Park)

JUNIOR — Abbie Schmidt (Paxton-Buckley-Loda)

SOPHOMORES — Kennedy McTaggert (Watseka); Carly Pence (Cissna Park)

FRESHMAN — Addison Oyer (Paxton-Buckley-Loda)

Second Team

SENIOR — Leslie Bates (Momence)

JUNIOR — Hanna Offerman (Clifton Central)

SOPHOMORES — Makayla Klann (Paxton-Buckley-Loda); Kayla Kodat (Dwight); Kaitlynn Piekarcsyk (Momence)

FRESHMAN — Jordan Schultz (Dwight)

Honorable Mention

SENIORS — Aubree Bruns (Paxton-Buckley-Loda); Cassie Peters (Watseka)

SOPHOMORES — Kamryn Grice (Clifton Central); Shelby Johnson (Iroquois West); Emily Weissmann (Dwight)

Vermillion Valley Conference

First Team

SENIORS — Kasie Anderson (Georgetown-Ridge Farm); Madison Brown (Westville); McKenzie Doan (Oakwood); Linzi Fauver (Salt Fork); Destiny Fitzsimmons (Armstrong-Potomac); ; Sarah Porter (Armstrong-Potomac); Jasman Severado (Westville); Lacey Steinbaugh (Georgetown-Ridge Farm)

JUNIORS — Cece Damilano (Schlarman Academy); Emily Meidel (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Kaylee Warren (Milford); Katelyn Young (Oakwood)

Special Mention

SENIORS — Maddie Buhr (Armstrong-Potomac); Taylor Cox (Westville); Paiton Frerichs (Oakwood); Hope Hambleton (Armstrong-Potomac); Riley Kotcher (Salt Fork); Kylie Neuman (Oakwood); Raven Rutherford (Hoopeston Area)

JUNIORS — Sam Conley (Milford); Ashlynn Griffin (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Taylor Stal (Georgetown-Ridge Farm)

SOPHOMORE — Haley Chaney (Chrisman)

Honorable Mention

SENIORS — Megan Bertram (Hoopeston Area); Bri Hafner (Oakwood); Emily Jordan (Westville); McKenna Plotner (Salt Fork); Brooke Sobkoviak (Milford)

JUNIORS — Emma Bogen (Schlarman Academy); Emma Clapp (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Whitny Harper (Georgetown-Ridge Farm)

SOPHOMORES — Emma Franzen (Armstrong-Potomac); Hannah Lunger (Chrisman)

Vermillion County

First Team

SENIORS — Kasie Anderson (Georgetown-Ridge Farm); McKenzie Doan (Oakwood); Linzi Fauver (Salt Fork); Destiny Fitzsimmons (Armstrong-Potomac); Riley Kotcher (Salt Fork); Sarah Porter (Armstrong-Potomac); Kylie Neuman (Oakwood); Jasman Severado (Westville); Lacey Steinbaugh (Georgetown-Ridge Farm)

JUNIORS — Ashlynn Griffin (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Emily Meidel (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Katelyn Young (Oakwood)

Special Mention

SENIORS — Maddie Buhr (Armstrong-Potomac); Taylor Cox (Westville); Paiton Frerichs (Oakwood); Bri Hafner (Oakwood); Hope Hambleton (Armstrong-Potomac); Raven Rutherford (Hoopeston Area)

JUNIOR —Taylor Stal (Georgetown-Ridge Farm)

Honorable Mention

SENIORS — Megan Bertram (Hoopeston Area); Madison Brown (Westville); Jenna Muench (Armstrong-Potomac); Raine Ray (Georgetown-Ridge Farm); Kerrigan Shafer (Oakwood)

JUNIOR — Sarah Story (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin)

SOPHOMORE — Zoe Washkowiak (Salt Fork)

-