2019 N-G All-Area girls' basketball teams

2019 N-G All-Area girls' basketball teams

ALL-AREA FIRST TEAM

ATHLETE HT. POS. YR. SCHOOL

Harley Barry 5-6 G Sr. Tri-County

Capria Brown 5-11 F Jr. Schlarman

Peyton Crowe 5-8 G/F Sr. St. Joseph-Ogden

Sydney Gouard 5-10 F Sr. Schlarman

Erin Houpt 5-6 G So. Danville

Emily Meidel 5-10 F Jr. BHRA

Anaya Peoples 5-11 G Sr. Schlarman

Bree Trimble 5-8 F Sr. St. Joseph-Ogden

Chanice Willis 5-7 G Jr. Champaign Central

Katelyn Young 6-1 F Jr. Oakwood

ALL-AREA SECOND TEAM

ATHLETE HT. POS. YR. SCHOOL

Tayler Barry 5-5 G So. Tri-County

Kennedy Bauer 6-0 F Sr. Watseka

Amanda Franklin 5-10 G/F Sr. Arthur Okaw Christian

NaKaya Hughes 5-11 F Jr. St. Thomas More

Alarea Jackson 5-6 G Jr. Urbana

Elyce Knudsen 5-7 G Jr. Unity

Esther Miller 5-8 F Sr. Sullivan

Janiah Newell 5-8 G Sr. Schlarman

Kiersten Price-Wilson 5-11 C Sr. Tri-County

Chian Scott 5-7 G Jr. Urbana

ALL-AREA SPECIAL MENTION

ATHLETE HT. POS. YR. SCHOOL

Macheila Anderson 5-9 F Sr. Uni High

Amaya Bahler 5-6 G Sr. Urbana

Natalie Bates 5-4 G Sr. Tuscola

Makenzie Bielfeldt 5-10 F Sr. Gibson City-Melvin-Sibley

Kyleigh Block 5-6 G So. Villa Grove/Heritage

Sloan Boyce 5-10 G/F Sr. Cissna Park

Mackenzie Bruns 5-8 G Jr. Paxton-Buckley-Loda

Mallory Drake 6-0 G Sr. Watseka

Hannah Dukeman 5-7 G Jr. St. Joseph-Ogden

Destiny Dye 5-8 F Sr. Schlarman

Alexa Franklin 5-10 G/F Jr. Arthur Okaw Christian

Magan Harris 5-7 G Sr. Watseka

Marissa Herschberger 5-3 G Sr. ALAH

KayLee Hohlbauch 5-11 F So. Arcola

Aliya Holloman 5-8 G Jr. Villa Grove/Heritage

Sidney Hood 5-8 G Jr. Fisher

Madison Kirby 5-7 G Sr. Salt Fork

Annie Nelson 5-5 G Sr. BHRA

Kylie Neuman 5-7 G Sr. Oakwood

Keida Nichols 5-7 G Sr. Mahomet-Seymour

Kailyn Northrup 5-8 G Sr. Mahomet-Seymour

Claire Retherford 5-10 F Sr. Gibson City-Melvin-Sibley

River Rosales 5-3 G Jr. Ridgeview

Lexie Russo 6-3 F Sr. Tuscola

Jasman Severado 5-5 G Sr. Westville

Maclayne Taylor 5-8 G Sr. St. Joseph-Ogden

Mya Tinsley 5-9 F Sr. Ridgeview

Emily White 5-10 F So. Sullivan

MyeJoi Williams 6-1 F Jr. Rantoul

Sa'kinah Williams 5-9 F So. Judah Christian

ALL-AREA HONORABLE MENTION

ARCOLA — Olivia Key, 6-1, F, Sr.; Arianna Warren, 5-6, G, Fr.

ARGENTA-OREANA — Camilyn Newbanks, 5-10, G, Sr.; Gabrielle Williams, 5-9, F, Jr.

ARMSTRONG-POTOMAC — Hope Hambleton, 5-5, G, Sr.; Kayla Roe, 5-8, F, Sr.

ARTHUR-LOVINGTON-ATWOOD-HAMMOND — Marcy Petersheim, 5-8, F, Sr.

ARTHUR OKAW CHRISTIAN — Anna Houk, 5-7, F, Sr.; Lyla Kauffman, 5-4, G, Jr.; Lindsey Mast, 5-2, G, Jr.

BISMARCK-HENNING/ROSSVILLE-ALVIN — Sierra Bryant, 5-10, G, Jr.; Hunter Edwards, 5-8, F, Sr.

BLUE RIDGE — Katie Bowns, 5-6, F, So.; Meah Carter, 5-7, F, Jr.; Jenna Mozingo, 5-3, G, So.

CENTENNIAL — Alayah Biggers, 5-5, G, So.; Silvia Du, 5-4, G, Jr.; Ashley Kirby, 5-9, F, Sr.

CERRO GORDO/BEMENT — Riley Brandenburg, 5-9, F, So.; Ella Mann, 5-6, G, So.

CHAMPAIGN CENTRAL — Morgan Browning, 5-7, G, So.; Aija Gwin, 5-7, G, So.; Azaria Smith, 6-0, F, So.

CHRISMAN — Alexis Brinkley, 5-8, F, Sr.; Hallee Watters, 5-8, G, Sr.

CISSNA PARK — Morgan Kaeb, 5-9, F, Sr.

CLINTON — Mallory Cyrulik, 5-10, G, Fr.; Maddie Stevens, 5-9, F, Sr.

DANVILLE — Nau'tika Conaway, 5-7, G, Fr.; Makayla Gray, 5-7, F, Sr.

FISHER — Kylee Bishop, 5-3, G, Jr.; Brianna Keeton, 5-10, F, Jr.

GEORGETOWN-RIDGE FARM — Sophia Ashby, 5-6, F, Fr.; Ashlee LaGrand, 5-6, G, Jr.

GIBSON CITY-MELVIN-SIBLEY — Hannah Hathaway, 5-5, G, Jr.; Megan Moody, 5-8, G, Sr.

HOOPESTON AREA — Lexie Breymeyer, 5-6, G, So.; Ali Watson, 5-10, F, So.

IROQUOIS WEST — Ashley Aguilera, 5-8, F, Sr.; Shelby Johnson, 5-9, G/F, So.

JUDAH CHRISTIAN — Michelle Miller, 5-7, F, Jr.; Meghan Olthoff, 5-7, G, Sr.

LeROY — Layna Spratt, 5-7, G, Jr.; Charly Warlow, 5-10, F, Jr.; Molly White, 5-5, G, Sr.

MAHOMET-SEYMOUR — Abby Kyle, 5-7, G, Sr.

MILFORD — Hannah Boyer, 6-1, F, Sr.; Emma Morts, 5-7, G, Sr.; Kaylee Warren, 5-7, G, Jr.

MONTICELLO — Cloe Clark, 5-6, G, Jr.; Emily Edmondson, 6-0, F, Sr.; Renni Fultz, 5-10, F, Fr.

OAKWOOD — Paiton Frerichs, 5-9, G, Sr.

PAXTON-BUCKLEY-LODA — Baylee Cosgrove, 5-4, G, So.; Hannah Schwarz, 5-4, G, So.

PRAIRIE CENTRAL — Becca Conlisk, 5-7, G, Jr.; Elly Haberkorn, 5-11, F, Jr.; Emma Kinkade, 5-9, G, So.

RANTOUL — Courtney Sutherland, 5-1, G, Sr.

RIDGEVIEW — Kelly Jones, 5-10, F, Jr.

ST. JOSEPH-OGDEN — Payton Vallee, 5-10, F, So.

ST. THOMAS MORE — Abby Leibach, 5-8, G, Sr.

SALT FORK — Kayleigh Davis, 5-4, G, Jr.; Mackenzie Russell, 5-7, G, So.

SCHLARMAN — McKaylee Allen, 5-10, F, So.

SULLIVAN — Josie Orris, 5-6, G, Sr.; Avery Still, 5-10, F, Jr.

TRI-COUNTY — Grace Burnside, 5-8, F, Sr.; Maiya Eskew, 5-3, G, Sr.

TUSCOLA — Brynn Tabeling, 5-4, G, So.

UNI HIGH — Dina Hashash, 5-7, G, Fr.; Lara Marinov, 5-5, G, Fr.

UNITY — Abbie Charleston, 5-6, F, Sr.; Jordy Curtis, 5-4, G, Sr.

URBANA — Kynzee Boastick, 5-9, G, Jr.; Raevyn Russell, 5-9, F, Jr.

VILLA GROVE/HERITAGE — Samantha Campbell, 5-8, G/F, So.; Jordyn Ray, 5-4, G, Jr.

WATSEKA — Natalie Schroeder, 5-5, G, So.

WESTVILLE — Aiyana Austin, 5-6, F, Jr.; Emily Jordan, 5-3, G, Sr.

-