87th News-Gazette All-State boys' basketball team

87th News-Gazette All-State boys' basketball team

FIRST TEAM

PLAYER SCHOOL HT. YR. POS. SCOTT RICHEY'S COMMENT

Rashaun Agee | Bogan, 6-8, Sr., F

The Tigers big man, who averaged 19.3 points and 13.1 rebounds for the 3A runners-up, is the top uncommitted prospect in the state.

Max Christie | Rolling Meadows, 6-7, So., G

The five-star 2021 guard averaged 25.5 points, 10 rebounds, 3.2 assists, 2 steals and 2 blocks for the 15-win Mustangs.

Perry Cowan | DePaul Prep, 6-4, Sr., G

Future Ivy Leaguer (he signed with Brown) put up 18.3 points and 6.5 rebounds and had a 54/45 / 85 slash line for the 3A fourth-place Rams.

RayJ Dennis | Oswego East, 6-2, Sr., G

Boise State signee filled it up for the 24-8 Wolves, averaging 24 points, 5.7 rebounds, 5.1 assists and 2.8 steals.

DaJuan Gordon | Curie, 6-3, Sr., G

Gordon heads to Kansas State to play for Bruce Weber after putting up 17.6 points, 6.4 rebound and 2 assists for 4A third-place Condors.

Terrence Hargrove Jr. | East St. Louis, 6-7, Sr., F

Top player for 3A state champions will play next season at Saint Louis after averaging 18.5 points, 9 rebounds and 3.3 blocks as a senior.

Markese Jacobs | Uplift, 6-0, Sr., G

A torn ACL at the end of January robbed the DePaul signee of a full season, but he still averaged 30.2 points, 4.5 rebounds, 3.8 steals and 3.3 assists.

Marquise Kennedy | Brother Rice, 6-1, Sr., G

Kennedy will stay home and play at Loyola Chicago after leading 22-win Crusaders with 25 points, 6.4 rebounds and 4 assists per game.

E.J. Liddell | Belleville West, 6-7, Sr., F

Player of the Year led the Maroons to second 4A title and heads to Ohio State after averaging 20.2 points, 9.3 rebounds, 3.9 blocks and 3.3 assists.

Adam Miller | Morgan Park, 6-4, Jr., G

Highly coveted four-star 2020 guard took over the 28-5 Mustangs and put up 28.4 points, 7.8 rebounds, 5.7 assists and 3.1 steals per game.

Terrion Murdix | Springfield Southeast, 6-2, Sr., G

Lightning-fast guard did everything for 30-win Spartans, averaging 18.5 points, 8.8 rebounds, 7 assists, 4 steals and shooting 42 percent from three.

Antonio Reeves | Simeon, 6-4, Sr., G

Veteran guard helped lead a young team to a 4A super-sectional after his return from Arizona and averaged 21.7 points, 6 rebounds and 3 assists.

DJ Steward | Whitney Young, 6-4, Jr., G

First season with the Dolphins after transferring from Fenwick was a success for top-100 guard, who averaged 24.3 points and 3.2 assists.

Tom Welch | Naperville North, 6-8, Sr., F

Standout soccer goalkeeper will stick with hoops at Loyola Chicago and put up 22.9 points, 8.4 rebounds, 2.1 assists and 2 blocks for Huskies.

Landon Wolfe | Effingham, 6-5, Sr., G/F

Uncommitted wing is drawing mostly Division II interest after he averaged 25 points, 9 rebounds and 3 assists for Flaming Hearts.

SECOND TEAM

PLAYER SCHOOL HT. YR. POS. SCOTT RICHEY'S COMMENT

Deonte Billups | Moline, 6-4, Sr., G

Maroons star committed to Purdue-Fort Wayne a week ago after averaging 24.8 points, 9.2 rebounds, 3.2 assists and 2.4 steals as a senior.

Bryant Brown | Waukegan, 6-5, Sr., G/F

Uncommitted wing has garnered plenty of Division II looks after he put up 19 points, 6.9 rebounds, 2.5 assists and 2.1 steals for the Bulldogs.

Fred Cleveland | Leo, 5-10, Sr., G

North Carolina A&T signee wrapped up his high school career averaging 21.3 points, 4.5 assists, 3.2 steals and 2.8 rebounds for 24-9 Lions.

Keenon Cole | Streamwood, 6-7, Sr., F

Sabres big man is headed to Northern Illinois after putting up a double-double with 24.9 points and 10.5 rebounds per game.

Bryce Hopkins | Fenwick, 6-5, So., G/F

Fast-rising 2021 wing got an Illinois offer this winter, as he led the Friars with 22 points, 7 rebounds and 2 assists per game.

Lance Jones | Evanston, 6-2, Sr., G

Wildkits' trip to state ended in 4A runner-up finish with Southern Illinois-bound Jones averaging 16 points, 3.4 rebounds and 3.2 assists.

Patrick Mayfield | Burlington Central, 6-5, Sr., G

Big guard is still looking for his college basketball home after putting up 25.7 points, 6.5 rebounds, 2.4 assists and 2.1 steals per game.

Malcolm Miller | Shelbyville, 6-4, Sr., G

Miller hit double figures in all 29 games this season for the Rams and averaged 24.7 points, 11.1 rebounds, 3.9 assists and 2.2 steals.

Vincent Miszkiewicz | South Elgin, 6-7, Sr., F/C

South Elgin big man put up 18.9 points, 12.4 rebounds and 3 blocks and is headed to the Southland after committing to Incarnate Word.

Cortez Mosley | Peoria Richwoods, 6-5, Sr., F

Uncommitted senior was the centerpiece of most everything Richwoods did, averaging 23.6 points, 7.6 rebounds, 3 assists and 2 steals.

Aaron Strong | Farragut, 6-2, Sr., G

The Admirals won 20 games with Strong, who has some lower-level Division I interest, putting up 22.3 points, 8.9 rebounds and 4.4 assists per game.

Evan Taylor | Glenbard West, 6-6, Sr., G

Headed next to Southern Illinois, the Hilltoppers' leader guided them to a 20-win season, averaging 21.7 points. 10.2 rebounds and 3.8 assists.

Ray'Sean Taylor | Collinsville, 5-11, Jr., G

Taylor kept the 27-6 Kahoks competitive in the brutal Southwestern Conference, putting up 21.4 points, 5.4 rebounds and 3.4 assists per game.

Zach Toussaint | Johnsburg, 5-11, Sr., G

After leading Skyhawks with 23.9 points, 4.6 rebounds and 3.6 assists per game, Toussaint will play next at Division II West Texas A&M.

Ahron Ulis | Marian Catholic, 6-1, Jr., G

Younger brother of former N-G all-stater Tyler Ulis put up 18.3 points, 4.8 assists and 3.2 rebounds for 27-win Spartans.

SPECIAL MENTION 50

PLAYER SCHOOL HT. YR. POS.

DaChaun Anderson Leo 6-7 Sr. F

Amar Augillard Zion-Benton 6-4 So. G

Beau Bailey Dixon 6-3 Sr. G

Johnny Beck Rochelle 6-8 Sr. F

Darion Binion Kankakee 6-0 Sr. G

Jimmy Braddish Sandwich 6-1 Sr. G

Rolando "Pee Wee" Brown Peoria Manual 6-2 Jr. G

Treyvon Calvin St. Viator 6-0 Sr. G

Donovan Clay Alton 6-7 Sr. G

Ryan Connolly Grayslake North 6-2 Jr. G

Kam Craft Buffalo Grove 6-3 Fr. G

Dhashon Dyson Corliss 6-1 Sr. G

Jaquan Embrey Collins 5-8 Sr. G

Nate Ferguson Lemont 6-7 Sr. F

Noah Franklin Cobden 6-5 So. G/F

Drake Hammel West Hancock 6-4 Jr. G/F

Connor Heaton Central A&M 6-5 Jr. G

Jeremiah Hernandez St. Viator 6-5 Sr. G

Ryland Holt Gibson City-Melvin-Sibley 6-5 Sr. F

Sean Houpt Danville 6-4 Sr. G

Devon House Sterling Newman 6-8 Jr. F

Jarius Ingram Warrensburg-Latham 5-9 Sr. G

Jeff Jankowski Richmond-Burton 6-2 Sr. G

Ocean Johnson Leyden 6-2 Sr. G

Keon Jones Decatur MacArthur 6-2 Sr. G

Sherif Kenney Orr 6-5 Sr. G/F

Lamarius Lillard Momence 6-8 Sr. F

Dominic Martinelli Glenbrook South 6-4 Jr. G/F

Jack McDonald Geneva 5-11 Sr. G

Tyriel Nelson Providence St. Mel 6-1 Sr. G

Sincere Parker Rockford East 6-3 Jr. G

JaMir Price Rock Island 6-2 Sr. G

Coltin Quagliano Wethersfield 5-10 So. G

Austin Rager Mount Carmel 6-4 Sr. G/F

Isaiah Rivera Geneseo 6-5 Jr. G

Johnny Roeser Carmel Catholic 6-5 Sr. G/F

Anthony Sayles Niles Notre Dame 6-3 So. G

Jack Snook Ottawa Marquette 5-11 Sr. G

Christian Stadeli Cissna Park 6-7 Sr. C

Donovan Taylor Fenger 6-5 Jr. G

Khailieo Terry Champaign Central 6-3 So. G

Alex Timmerman Crystal Lake Central 6-9 Sr. C

Marcus Watson Jr. Morgan Park 5-10 Jr. G

C.J. Wilbourn Normal Community 6-7 Sr. F

Jeremiah Williams St. Laurence 6-4 Jr. G

Tujautae Williams Orr 6-6 Sr. G/F

Kimahri Wilson Carmel Catholic 5-11 So. G

Zach Wolke Cumberland 6-4 Sr. F

Joseph Yesufu Bolingbrook 5-9 Sr. G

Luke Yoder Bloomington CC 6-0 Sr. G

HONORABLE MENTION 100

PLAYER SCHOOL HT. YR. POS.

Gavin Alston Dunbar 6-4 Sr. G

Griffin Andricks Central A&M 6-6 Jr. F

Jake Angelo Parkview Christian 6-5 Sr. C

Raheem Anthony DePaul Prep 6-3 Sr. G

Myles Baker Whitney Young 6-3 Sr. G

Bryce Barnes Gibson City-Melvin-Sibley 6-2 Sr. G/F

Kale Barnett Bureau Valley 6-1 Sr. G

Brady Becker LaMoille-Ohio 6-5 Sr. C

Cade Beekman Lewistown 6-3 Sr. G

Shawn Bell Concord Triopia 6-0 Sr. G

Michael Best Wheeling 6-2 Sr. G

Alek Biggs Altamont 5-9 Sr. G

Jordan Booker Bogan 5-10 Sr. G

Lawrence Brazil III Belleville West 5-11 Sr. G

Nate Brede Trenton Wesclin 6-7 Sr. F

Nick Broeker Springfield SHG 6-5 Sr. F

Bryson Bultman Nashville 6-5 Sr. G

Chris Burnell Rockford East 6-3 Sr. G

Julian Campbell Palatine 6-6 So. C

J.R. Cison Lake Zurich 6-0 Sr. G

Tyler Cochran Bolingbrook 6-2 Sr. G

Philip Coulter Judah Christian 6-3 Sr. G

Gabe Cox Winchester West Central 6-0 Jr. G

Shea Cupples Normal West 6-1 Sr. G

Connor Dillon Peoria Notre Dame 6-2 Jr. G

Jeremy Durdan Flanagan-Cornell 6-4 Sr. F

Scottie Ebube Mundelein 6-8 So. F

Anthony Eddy Byron 6-2 Sr. G

Uchenna Egekeze Huntley 6-3 Jr. G

Conor Enright Mundelein 6-2 So. G

Dan Filippone Antioch 6-0 Sr. G

Eric Fowler Wells 5-10 Sr. G

Austin Freeman St. Patrick 6-3 Sr. G

Beau Frericks Cary-Grove 6-1 Jr. G

Kaden Froebe Lincoln 6-2 Jr. G

Braedon Fyock Forreston 6-0 Sr. G

Holt Geltmaker Illinois Valley Central 6-0 So. G

Quame Gipson Steinmetz 5-7 Jr. G

Audi Goebel Gallatin County 6-0 Sr. F

Emmitt Gordon III Madison 6-3 Sr. G

Lewis Harper Rich East 6-1 Sr. G/F

Chris Hartrich Alton Marquette 5-8 Sr. G

Ethan Helwig Metea Valley 6-3 Sr. G

Khalid Herron Phoenix Military Academy 6-5 Sr. G/F

Marcus Hill Rockford Christian 6-0 Jr. G

Jaheim Holden Evanston 6-0 Sr. G

Lane Ippensen Camp Point Central 6-5 Sr. F

Deion Jackson Providence St. Mel 6-3 Sr. G

Yosh Jones Chicago Marshall 6-5 Sr. G

Grant Karsten Decatur Lutheran 6-3 Sr. G

Tyson Kessler Thompsonville 5-11 Sr. G

Keith Kiner III Chester 6-5 Sr. F

Josh Kruse Rockford Christian 6-1 Jr. G

Courtlyn Latham Mulberry Grove 5-8 Sr. G

Parker Magee Lena-Winslow 6-3 Sr. F

Charlie McKinty Elmwood 6-3 Sr. G

Riley Morris St. Thomas More 6-0 Sr. G

Latik Murphy Cicero Morton 6-3 Sr. G

Brett Myre Newark 6-3 Sr. G

Cade Nailor Rock Falls 6-3 Sr. G/F

Tommy Nelson Bloomington CC 6-5 Sr. F

Jeremiah Oden St. Rita 6-8 Sr. F

Barik Olden Morton 6-6 Sr. G

Sami Osmani Oak Lawn 6-3 Jr. F

Sam Painter Litchfield 6-3 Sr. G/F

Jacob Paradee Central A&M 5-10 Jr. G

Paris Pope Chicago Marshall 6-0 Sr. G

Austin Pullara Coal City 6-2 Jr. G

Jalen Quinn Tuscola 6-2 Fr. G

Josh Redic Chicago Mount Carmel 6-3 Sr. G

Luke Richards Casey-Westfield 6-6 Sr. C

Anthony Roberts Oak Park-River Forest 6-4 Sr. G/F

Derrick Roberts Springfield Calvary 6-3 Jr. G

Kavon Russell Kewanee 6-2 Jr. G

Raeshaun Samoa North Chicago 6-6 Sr. F

Levi Scheuermann Deer Creek-Mackinaw 6-2 Sr. G

Colton Schutt Yorkville Christian 6-4 Sr. G

Cam Scott Illini Bluffs 6-1 Sr. G

Tyrese Scurlock Dunbar 6-6 Sr. F

Jakob Setchell Serena 6-2 Sr. G

Payton Sheen Urbana 6-3 Sr. F

Aidan Shore Sterling 6-10 Sr. C

Dawson Smith Teutopolis 6-6 Sr. G/F

Tevin Smith Danville 6-4 So. G/F

Isaac Stanback Homewood-Flossmoor 6-4 Sr. G/F

Everett Stubblefield III Willowbrook 5-10 Jr. G

Kelvin Swims Dupo 6-0 Sr. G

Nate Torres Normal U-High 6-4 Sr. F

Zach Vaia Riverside-Brookfield 5-9 Sr. G

Clint Weber Teutopolis 6-7 Sr. F

Jack Weber El Paso-Gridley 6-6 Jr. F

Dylan West Hillcrest 6-7 Sr. F

DeMarcus Williams Collins 5-9 Sr. G

Hakim Williams Round Lake 6-3 So. F

Jules Williamson East Aurora 6-5 Sr. G

Tyler Winchester Sesser-Valier 6-2 Sr. G

Will Wolfe Aurora Christian 6-7 Jr. F

Trey Woolsey Oregon 6-4 Jr. F

Dawson Yates Pinckneyville 6-1 Jr. G

Keegan Zimmerman Eureka 6-8 Sr. C

-