Area boys' track and field leaders: April 20, 2019

Area boys' track and field leaders: April 20, 2019

100 Meters

Athlete, School Time/Distance

Makail Stanley, A-O 11.05

Kyle Burgoni, Unity 11.08

Mason Barr, R/L 11.09

Aidan Laughery, GCMS 11.11

Aiden Meyer, SJ-O 11.11

Tate Walcott, R/L 11.14

Max Branigin, Salt Fork 11.16

Eldrick Surheyao, Centennial 11.19

Chris Brown, Monticello 11.20

Dalton Burk, Fisher 11.20

Jeremiah Hamilton, Urbana 11.20

David Martin, Unity 11.26

Mike Mboyo, Urbana 11.30

Jerry Harper, Rantoul 11.32

Javae Wright, Centennial 11.40

Ja'Rion Turner, Centennial 11.44

Connor Haab, Pr. Central 11.44

Jerome Rowell, Urbana 11.45

Devin Graham, Monticello 11.47

Turner Hastings, Tuscola 11.47

Jorge Macias, Arcola 11.49

Robert Buford, Rantoul 11.51

Jace Bina, GRF/C 11.52

David Moss, Danville 11.52

Tayon Swift, Rantoul 11.53

Noah Woods, Tuscola 11.54

Dennis Jackson, GRF/C 11.58

Khamari Teull, Urbana 11.58

200 Meters

Jeremiah Hamilton, Urbana 22.00

Tate Walcott, R/L 22.20

Aidan Laughery, GCMS 22.37

Caine Wilson, Salt Fork 22.37

Robert Buford, Rantoul 22.54

Kyle Burgoni, Unity 22.80

Jerry Harper, Rantoul 22.81

Lane Gaskin, SJ-O 22.87

Javae Wright, Centennial 23.15

David Moss, Danville 23.19

Max Branigin, Salt Fork 23.25

Dillon Harper, Rantoul 23.33

Dalton Burk, Fisher 23.42

Jameson Cluver, Watseka 23.42

Keegan Zack, Watseka 23.44

Quemarii Williams, Danville 23.46

Walter Stanford, Danville 23.48

Jacob Tackett, Monticello 23.51

TJ Jones, PBL 23.52

Chris Brown, Monticello 23.53

Makail Stanley, A-O 23.53

Ramsey Hunt, Tri-County 23.61

Trevor Reberger, VG/H 23.62

Ryan Benton, R/L 23.65

Turner Hastings, Tuscola 23.71

Wyatt Steidinger, Pr. Central 23.71

Devin Graham, Monticello 23.74

Connor Haab, Pr. Central 23.77

Tyrese Petty, Clinton 23.79

Noah Woods, Tuscola 23.79

Kemoni McCullough, Centennial 23.80

400 Meters

Jerry Harper, Rantoul 49.26

Bobby Kapolnek, STM 50.16

Caine Wilson, Salt Fork 50.16

Makail Stanley, A-O 50.32

Quemarii Williams, Danville 51.06

Jameson Cluver, Watseka 51.30

Noah Woods, Tuscola 51.78

Caleb Bleich, GCMS 51.80

Josiah Ratts, Monticello 51.94

Dawson Rogers, Salt Fork 52.16

Robert Buford, Rantoul 52.63

Keegan Zack, Watseka 52.80

Mitchell Houser, Blue Ridge 52.88

Elijah Hall, Rantoul 53.18

Wyatt Steidinger, Pr. Central 53.25

Destin Lembelembe, Urbana 53.33

Kayon Cunningham, Rantoul 53.36

Chris Brown, Monticello 53.39

Gavin Raines, Blue Ridge 53.48

Paxton Schrader, Ch. Central 53.68

Jacob Tackett, Monticello 53.85

Tyler Ricks, GCMS 54.02

Max Branigin, Salt Fork 54.04

Adam Day, ALAH 54.17

800 Meters

Josiah Ratts, Monticello 1:58.44

Dawson Rogers, Salt Fork 1:59.11

Gabe Martinez, BHRA 2:01.26

Elijah Hall, Rantoul 2:02.84

Austin Bridgman, A-P 2:03.88

Austin Romine, ALAH 2:04.61

Jeremie Bokata, Urbana 2:05.12

Izzy Gray, Urbana Uni 2:05.75

Beau Edwards, Arcola 2:06.45

Payton Borich, Urbana 2:06.47

Luke Manolakes, Centennial 2:07.07

Garrett Dixon, Monticello 2:07.10

Payton Borich, Urbana 2:07.14

Cameron Helka, Oakwood 2:07.26

Henry Krasca, Urbana Uni 2:07.50

Jonah Singer, M-S 2:07.64

Jerry Harper, Rantoul 2:07.99

1,600 Meters

Mathias Powell, M-S 4:21.87

Luke Sokolowski, Monticello 4:30.15

Garrett Dixon, Monticello 4:31.08

Luke Manolakes, Centennial 4:33.50

Gabe Martinez, BHRA 4:33.59

Austin Bridgman, A-P 4:39.23

Jeremie Bokata, Urbana 4:42.88

Noah Hile, Danville 4:42.93

Ethan Black, Clinton 4:45.14

Connor Price, Iroquois West 4:45.81

Ben Olaivar, Centennial 4:45.89

Kyle Nofziger, M-S 4:46.26

Layton Hall, ALAH 4:46.70

Cameron Woodard, Unity 4:46.91

Ryder James, PBL 4:47.48

Isiah McCune, SJ-O 4:47.68

Elijah Hall, Rantoul 4:48.38

Beau Edwards, Arcola 4:50.08

Eli Mojonnier, BHRA 4:50.61

Kyle Treacle, Ch. Central 4:50.80

Jonah Singer, M-S 4:50.87

Eric Poe, SJ-O 4:51.87

Morgan Dixon, Monticello 4:52.54

Connor O'Donnell, Unity 4:52.98

3,200 Meters

Garrett Dixon, Monticello 9:15.31

Layton Hall, ALAH 10:02.44

Isiah McCune, SJ-O 10:09.96

James Ryder, PBL 10:12.49

Luke Manolakes, Centennial 10:15.00

Morgan Dixon, Monticello 10:15.19

Cameron Woodard, Unity 10:16.54

Ty Brennan, Clinton 10:17.83

Luke Sokolowski, Monticello 10:18.23

Elijah Hall, Rantoul 10:21.10

Henry Kraatz, Urbana Uni 10:21.20

Gabe Martinez, BHRA 10:23.00

Luke Brewer, CG/B 10:25.06

JD Barrett, Tuscola 10:27.68

Alex Ahmari, Ch. Central 10:29.56

Ben Olaivar, Centennial 10:30.88

Matty Tang, Urbana Uni 10:33.93

Kyle Treakle, Ch. Central 10:41.50

Sam Lambert, Urbana 10:41.89

Alec St. Julien, PBL 10:45.00

Jonathan Gossett, Rantoul 10:47.04

Austin Bridgman, A-P 10:48.00

110 High Hurdles

Mason Barr, R/L 14.58

Caine Wilson, Salt Fork 15.24

Eldrick Surheyao, Centennial 15.32

CJ Shoaf, M-S 15.53

Kai Baumgartner, Ch. Central 15.95

Jack Spence, Monticello 15.95

Chase Benjamin, BHRA 15.99

Eric Turner, Danville 16.07

Omoniyi Blessing, Urbana Uni 16.14

Sincere Felton, Danville 16.19

Ethan Keller, Watseka 16.21

Kaden King, Pr. Central 16.21

Carson Alwardt, Hoop. Area 16.24

Reece Ramirez, R/L 16.37

Kendrick Terhune, Rantoul 16.46

Collier Palmore, Pr. Central 16.69

Dailen Loveless, Pr. Central 16.75

Kolton Knuffman, Monticello 16.80

Luke Zech, Rantoul 16.81

Brad Stock, Milford/CP 16.85

Jayden Gustafson, Monticello 16.97

Isaiah Chatman, GCMS 17.00

Bodie Goss, Sullivan 17.02

Peter Slezak, M-S 17.06

Miles Wood, Ch. Central 17.35

Immanol Salazar, Iroquois West 17.44

Tomas Reed, Danville 17.62

Spencer Wells, Milford/CP 17.64

Chase Elson, PBL 17.90

300 Intermediate Hurdles

Mason Barr, R/L 38.75

Caine Wilson, Salt Fork 39.65

Eldrick Surheyao, Centennial 40.64

Max Grant, Iroquois West 40.94

Reece Ramirez, R/L 41.36

Ethan Keller, Watseka 41.43

Kai Baumgartner, Ch. Central 41.46

Vincent Williams, Danville 42.42

CJ Shoaf, M-S 42.50

Brodie Goss, Sullivan 42.86

Eric Turner, Danville 43.02

Chase Elson, PBL 43.06

Kolton Knuffman, Monticello 43.10

Carson Alwardt, Hoop. Area 43.14

Ramsey Hunt, Tri-County 43.43

Sincere Felton, Danville 43.45

Collier Palmore, Pr. Central 43.51

Peter Slezak, M-S 43.52

Tomas Reed, Danville 43.78

Kaden King, Pr. Central 44.01

Dailen Loveless, Pr. Central 44.30

Imanol Salazar, Iroquois West 44.41

Jayden Gustafson, Monticello 44.63

Isaiah Chatman, GCMS 44.68

Miles Wood, Ch. Central 44.69

Ivan Franco, Arcola 44.71

400 Relay

Urbana 42.47

Rantoul 43.66

Monticello 44.08

Watseka 44.11

St. Joseph-Ogden 44.13

Danville 44.15

Ridgeview/Lexington 44.35

Salt Fork 44.40

Centennial 44.72

Unity 44.91

Arcola 45.15

Prairie Central 45.28

St. Thomas More 45.48

Argenta-Oreana 45.67

Urbana University 45.57

Mahomet-Seymour 45.89

Champaign Central 46.03

Tuscola 46.22

Clinton 46.39

LeRoy 46.97

Georgetown-Ridge Farm/Chrisman 47.49

ALAH 47.60

Iroquois West 47.76

Villa Grove/Heritage 47.88

Tri-County 48.02

GCMS 48.09

Sullivan 48.30

BHRA 48.35

Hoopeston Area 48.35

Milford/Cissna Park 48.42

Paxton-Buckley-Loda 49.00

Cerro Gordo/Bement 49.20

Blue Ridge 49.88

800 Relay

Urbana 1:30.80

Rantoul 1:31.72

St. Joseph-Ogden 1:32.81

Ridgeview/Lexington 1:33.20

Monticello 1:33.46

Danville 1:34.13

Watseka 1:34.94

GCMS 1:35.04

Unity 1:35.08

Prairie Central 1:35.28

Arcola 1:36.51

Tuscola 1:36.73

Argenta-Oreana 1:37.02

Urbana Univeristy 1:37.76

Salt Fork 1:37.83

Champaign Central 1:37.79

Mahomet-Seymour 1:37.88

Centennial 1:38.46

Iroquois West 1:39.46

Clinton 1:39.54

Sullivan 1:39.98

ALAH 1:40.22

LeRoy 1:40.43

Villa Grove/Heritage 1:41.34

Urbana 1:41.60

Tri-County 1:41.77

BHRA 1:42.00

Cerro Gordo/Bement 1:42.05

Paxton-Buckley-Loda 1:43.84

Milford/Cissna Park 1:45.18

Westville 1:45.27

Hoopeston Area 1:45.92

St. Thomas More 1:46.27

1,600 Relay

Rantoul 3:30.82

Watseka 3:35.91

Salt Fork 3:36.17

GCMS 3:36.36

Urbana 3:38.96

ALAH 3:39.08

Monticello 3:39.08

Prairie Central 3:39.12

Centennial 3:39.51

BHRA 3:39.67

St. Thomas More 3:40.07

St. Joseph-Ogden 3:40.51

Arcola 3:42.81

Centennial 3:43.02

Tuscola 3:43.25

Danville 3:43.98

Ridgeview/Lexington 3:44.04

Iroquois West 3:44.14

Urbana University 3:44.72

Paxton-Buckley-Loda 3:45.16

Champaign Central 3:46.81

Sullivan 3:49.52

Clinton 3:50.02

Blue Ridge 3:50.48

Cerro Gordo/Bement 3:52.57

LeRoy 3:52.82

Milford/Cissna Park 3:55.14

Mahomet-Seymour 3:58.18

Hoopeston Area 4:01.14

Tuscola 4:01.98

Armstrong-Potomac 4:02.22

Villa Grove/Heritage 4:04.64

Georgetown-Ridge Farm/Chrisman 4:08.91

Argenta-Oreana 4:26.00

3,200 Relay

Paxton-Buckley-Loda 8:34.12

Monticello 8:36.06

Champaign Central 8:40.57

Centennial 8:42.82

Mahomet-Seymour 8:46.33

Urbana 8:48.51

Cerro Gordo/Bement 8:54.47

Iroquois West 9:01.28

Urbana University 9:03.21

Watseka 9:03.60

Rantoul 9:03.82

Danville 9:03.96

Arcola 9:04.06

Unity 9:04.37

St. Joseph-Ogden 9:11.03

Tuscola 9:12.13

LeRoy 9:15.60

BHRA 9:28.78

Ridgeview/Lexington 9:31.78

Prairie Central 9:35.48

ALAH 9:36.95

Hoopeston Area 9:47.44

Clinton 10:00.70

GCMS 10:13.01

Argenta-Oreana 10:13.40

Salt Fork 10:22.49

Milford/Cissna Park 10:25.14

Sullivan 10:29.23

Villa Grove/Heritage 10:56.81

High Jump

Antonio Buchanan, Centennial 6-6

CJ Shoaf, Mahomet-Seymour 6-3

Wyatt Steidinger, Pr. Central 6-3

Levi Williams, Unity 6-1

Justin Bunting, Watseka 6-0

Jake Crane, Pr. Central 6-0

Max Grant, Iroquois West 6-0

Clayton Jarling, Salt Fork 6-0

Emery Lux-Rulon, STM 6-0

Gavin Raines, Blue Ridge 6-0

Heath Smith, Monticello 6-0

Luke Spencer, Arcola 6-0

Raef Burk, Westville 5-10

Jake Crane, Pr. Central 5-10

Beau Edwards, Arcola 5-10

Brett Giese, PBL 5-10

Terrance Heath, LeRoy 5-10

Reece Ramirez, R/L 5-10

Collin Warren, CG/B 5-10

Spencer Wells, Milford/CP 5-10

Grifin Winkler, BHRA 5-10

Levi Zimmerman, R/L 5-10

Brandon Douglas, Tuscola 5-8

Tanner Estes, Fisher 5-8

Brodee Herman, Hoop. Area 5-8

Mello Law, Centennial 5-8

Romeo Sanders, Rantoul 5-8

Ethan Vanliew, SJ-O 5-8

Ryan Villalobos, Sullivan 5-8

Ryan Whitehouse, M-S 5-8

Skyler Williamson, Clinton 5-8

Chase Elson, PBL 5-6

Ian Cherry, Monticello 5-6

CJ Eakle, Tri-County 5-6

Matthew Guffey, CG/B 5-6

Ben Schultz, Ch. Central 5-6

Lane Short, GCMS 5-6

Logan Steidinger, Pr. Central 5-6

William Wilson, VG/H 5-6

Pole Vault

Chandlar Ifft, Pr. Central 16-5

Jadon Nuzzo, Sullivan 15-0

Carson Kelparski, Unity 13-7

Colin Balbach, M-S 13-3

Corey Cebulski, M-S 13-3

Ian Cherry, Monticello 12-10

Grant Bachtold, PBL 12-6

Nolan Peacock, SJ-O 12-6

Clayton Kessler, M-S 12-3

Quinn Shannon, Unity 12-3

Brandon Douglas, Tuscola 12-0

Ethan Waller, Monticello 11-9

Gage Russell, Tuscola 11-6

Grant Brown, M-S 11-3

Brandon Douglass, Tuscola 11-0

Dalton Rolinitis, Westville 11-0

James Boyd, Tuscola 10-6

Cooper Duke, Clinton 10-0

Antonio Edwards, Urbana 10-0

Cameron Grohler, PBL 10-0

Cody Phillips, Blue Ridge 10-0

Keddrick Terhune, Rantoul 10-0

William Larson, M-S 9-9

Ben Bushue, Sullivan 9-6

Payton Hopkins, Ch, Central 9-6

Cullen Neal, GCMS 9-6

Lincoln Steidinger, Pr. Central 9-6

Connor Casner, Pr. Central 9-0

Serkan Cetin, Ch. Central 9-0

Liam Potenberg, Ch. Central 8-6

Marcus Baillie, GCMS 8-0

Andrew Trame, Ch. Central 8-0

Long Jump

Tate Walcott, R/L 22-63 / 4

Ramsey Hunt, Tri-County 21-11 / 2

Keegan Zack, Watseka 21-1

TJ Jones, PBL 20-113 / 4

Robert Buford, Rantoul 20-61 / 2

Ben Schultz, Ch. Central 20-6

Jake Hayes, CG/B 20-51 / 2

Daniel Mboyo, Urbana 20-41 / 2

Jack Spence, Monticello 20-4

Jorge Macias, Arcola 20-21 / 2

Leighton Burcham, Sullivan 20-11 / 4

Mason Hedlock, PBL 20-1

Kemoni McCullough, Centennial 19-111 / 2

Kai Baumgartner, Ch. Central 19-91 / 2

Terrance Heath, LeRoy 19-91 / 2

Blake Castonguay, Watseka 19-8

Collier Palmore, Pr. Central 19-7

Jace Bina, GRF/C 19-61 / 2

Kaden King, Pr. Central 19-61 / 2

Caleb Bleich, GCMS 19-5

David Moss, Danville 19-5

TJ Jones, PBL 19-4

David Martin, Unity 19-4

Caleb Mcmillan, Arcola 19-21 / 2

David Loveless, Clinton 19-21 / 2

Jake Hayes, CG/B 19-2

Ayden Koenig, A-P 19-1

Triple Jump

Keegan Zack, Watseka 45-91 / 2

Antonio Buchanan, Centennial 44-7

Kai Baumgartner, Ch. Central 43-31 / 2

Ramsey Hunt, Tri-County 43-0

Clayton Jarling, Salt Fork 40-10

Jack Spence, Monticello 40-71 / 2

David Moss, Danville 40-4

Tate Walcott, R/L 40-31 / 2

Diego Perez, Arcola 39-11

Jacob McGee, Salt Fork 39-101 / 2

Jake Hayes, CG/B 39-51 / 2

Kaden King, Pr. Central 39-41 / 2

Zachary Gerling, Iroquois West 39-2

Jake Crouse, Unity 39-1

Lucas Alvarez, Tri-County 38-11

Ben Schultz, Ch. Central 38-11

Dennis Jackson, GRF/C 38-11 / 2

Coulson Poffenberger, Tuscola 38-0

Leighton Burcham, Sullivan 37-11

Dailen Loveless, Pr. Central 37-11

Sam Rich, Clinton 37-9

Ke Juan Caradine, Rantoul 37-83 / 4

Noah Powell, M-S 37-4

Colin Griffin, LeRoy 37-1

Rodney McNutt, Clinton 37-1 / 4

Jayden Gustafson, Monticello 37-0

Shot Put

Hunter Hendershot, M-S 57-7

Rusty Kuhlmann, Watseka 53-51 / 2

Payton Taylor, Salt Fork 51-91 / 2

Alex Comet, STM 49-4

Caleb Lahey, BHRA 49-3

CJ Picazo, Tuscola 47-111 / 2

Josh Dyer, Tuscola 46-91 / 2

Morrie Mendenhall, M-S 46-5

Hugo Garza, Arcola 46-2

Jake Rich, PBL 45-1

Luke Cowan, PBL 44-8

Hayden Knott, SJ-O 44-63 / 4

Chase Burwell, VG/H 44-31 / 2

Owen Clemmons, BHRA 42-101 / 2

Thomas Green, Centennial 42-8

Wyatt Mosier, GRF/C 42-4

Brady Quinn, Pr. Central 42.21 / 2

Blake Roundtree, LeRoy 42-11 / 2

Costen Campion, M-S 41-7

Owen Martin, Unity 41-3

Tylor Durflinger, Watseka 41-2

Gage Kenner, Hoop. Area 41-2

Markus Miguel, GCMS 41-1 / 2

Discus

Hunter Hendershot, M-S 172-5

Payton Taylor, Salt Fork 158-9

Hayden Knott, SJ-O 152-4

CJ Picazo, Tuscola 148-11

Rusty Kuhlmann, Watseka 147-7

Hugo Garza, Arcola 137-6

Kyle Patterson, Clinton 135-11

Thomas Green, Centennial 134-5

Jake Rich, PBL 133-11

Dylan Upton, CG/B 132-11

Wyatt Mosier, GRF/C 131-8

Caleb Lahey, BHRA 130-5

Brent Rickgauer, Danville 126-4

Owen Carder, Salt Fork 124-9

Nathan Lord, Rantoul 122-9

Kyle Patterson, Clinton 122-4

Sam Garber, M-S 122-0

Lee Wheeler, Tri-County 122-0

Note: All times are rounded up unless they are FAT times. If they are FAT times coaches should indicate if they are on the stat sheet. Coaches are encouraged to send their top times/distances either by fax (217) 373-7401 or to tgentle@news-gazette.com by Fridays at noon.

-