2013 All-Area Baseball teams

2013 All-Area Baseball teams

24th News-Gazette All-Area First Team
NAME    SCHOOL    YR.    POS.    COACH
Hunter Hart    St. Joseph-Ogden    Jr.    POY/P    Josh Haley
Louis Acklin    St. Joseph-Ogden    Sr.    P    Josh Haley
Cole Taylor    Salt Fork    Jr.    P    Gary Hansgen
Chuckie Robinson III    Danville    Sr.    C    Gary Gritton
Kurtis Brown    Champaign Central    Sr.    Inf.    John Staab
Dylan Grady    Centennial    So.    Inf.    Rich Hyde
Connor Gross    Cerro Gordo/Bement    Jr.    Inf.    Andy Flenner
Joe Kenney    Mahomet-Seymour    So.    Inf.    Nic DiFilippo
Cully Day    Mahomet-Seymour    Jr.    OF    Nic DiFilippo
Mike Plecki    St. Thomas More    Jr.    OF    Steve Rear
Nick Stokowski    Monticello    Jr.    OF    Chris Jones
Ross Learnard    Salt Fork    Jr.    DH    Gary Hansgen
Mitch Negangard    Unity    Sr.    Utl.    Tom Kimball

All-Area Second Team

NAME    SCHOOL    YR.    POS.
Jake England    Oakwood    Sr.    P
Keegan McHood    Argenta-Oreana    So.    P
Chris Deaville    Rantoul    Sr.    C
Storm Joop    St. Thomas More    Jr.    Inf.
Tanner McLain    Rantoul    Jr.    Inf.
Drake Peratt    Centennial    Sr.    Inf.
Tanner Russell    Urbana    Jr.    Inf.
Ryan Berry    Georgetown-RF/C    Sr.    OF
Cord Church    Rantoul    Sr.    OF
Johnny Walder    Paxton-Buckley-Loda    Fr.    OF
Cole Sanford    Salt Fork    Jr.    DH
Chase Thurston    Danville    Sr.    Utl.

All-Area Special Mention

NAME    SCHOOL    YR.    POS.
Nick Bates    Tuscola    Fr.    OF
Kyle Brazas    Westville    Jr.    Inf.
Andy Brown    Sullivan    Sr.    Inf.
Connor Cline    Hoopeston Area    Sr.    C
Jake Cribbett    Champaign Central    Jr.    C
Matt Crook    Monticello    Jr.    P
Tyler Dicken    Westville    Jr.    Inf.
Gage Eller    Argenta-Oreana    Jr.    P
Jay Eshleman    Paxton-Buckley-Loda    Jr.    Inf.
Cyrus Furgeson    East Central    Sr.    P
Chase Gadau    St. Joseph-Ogden    So.    DH
Henry Gerritson    Iroquois West    Sr.    P
Luke Harvey    Fisher    Sr.    P
Dalton James    East Central    So.    OF
Keanon LaVoie    Watseka    Sr.    Inf.
Jeff Lindgren    Centennial    So.    P
Brock Myers    Watseka    Sr.    OF
Luke Pannbacker    Rantoul    Sr.    P
Zach Parks    Centennial    Jr.    OF
Tyler Rogers    Fisher    So.    C
Bailey Runyen    Cerro Gordo/Bement    Sr.    C
Tyler Schuring    Arthur-Lovington/A-H    So.    OF
Jake Snider    Champaign Central    Fr.    Inf.
Jake Stewart    St. Joseph-Ogden    Jr.    Inf.
Sean Sullivan    St. Thomas More    Jr.    C
Austin Tabeling    St. Thomas More    Jr.    P
Connor Taylor    Salt Fork    Fr.    P
Joey Trhlik    Ridgeview    Sr.    Inf.
Tommy Watson    Tuscola    So.    Inf.
Aaron Woller    St. Joseph-Ogden    Sr.    OF

All-Area Honorable Mention
ARCOLA — Zach Hudson, Sr.
ARGENTA-OREANA — Logan Jackson, Jr.; Ryan Redpath, Sr.
ARMSTRONG-POTOMAC — Dentler Loschen, So.; Wade Rogers, Sr.; Matt Terrell, Jr.
ARTHUR-LOVINGTON/ATWOOD-HAMMOND — Avery Schrock, So.; Evan Seegmiller, Sr.; Andy Webb, Sr.
ARTHUR OKAW CHRISTIAN — Drew Beachy, So.; Josh Gingerich, So.
BISMARCK-HENNING — Dylan Dodd, Fr.; Kane Richmond, Sr.; Dustin Simpson, Sr.
BLUE RIDGE — C.J. Bishop, Sr.; Johnny Bruden, Sr.; William Duggins, Jr.; Clint O’Neal, Jr.; Dylan Trent, Fr.; Ben Williamson, Fr.
BUCKLEY CHRIST LUTHERAN — Shane Hewerdine, So.; Jacob Lessman, So.
CENTENNIAL — Jeffrey Lavin, Sr.;  Anthony Martin, So.; Grey Schultz, Sr.
CERRO GORDO/BEMENT — Johnny Becker, Sr.; Cole Blickensderfer, Jr.; Steve Isbell, Jr.; Chase McNamara, So.; Mason Neisslie, So.
CHAMPAIGN CENTRAL — Luke Beesley, So; Zach Dorner, So.; Connor Mapes, So; Scott Runyan, Sr.
CISSNA PARK — Cole Hasselbring, Sr.; Wyatt Froehling, Jr.
CLINTON — Steven Evans, Sr.; Josh Merrick, Sr.
DANVILLE — Michael Vascura, Jr.
EAST CENTRAL — Luke Armstrong, Jr.; Cole Graham, Sr.; Chance Lemmon, So.; John Taylor, Sr.
FISHER — Tate Estes, Sr.; Brad Pettenger, Jr.; Nick Thomas, Sr.; Kyle Williams, Jr.
GEORGETOWN-RIDGE FARM/CHRISMAN — Jake Brasker, Jr.; Kyle Coburn, Sr.; Trevor Price, Sr.; Ethan Sliva, Fr.
GIBSON CITY-MELVIN-SIBLEY — Alex Doran, Jr.; Cameron Redeker, Sr.; Jordyn Schultz, Sr.
HOOPESTON AREA — Aiden Berg, Jr.; Andrew Samet, So.; Kendall Walder, Jr.
IROQUOIS WEST — Trenton Miller, Jr.; Keaton Zirkle, Sr.
JUDAH CHRISTIAN — Brendan Black So.; Dylan Hamilton, Jr.
LeROY — Nic Stevens, Sr.
MAHOMET-SEYMOUR — Brad Herrmann, Sr.; Josh Hubbs, Jr.; Dalton Kearns, Sr.; Jack Rettig, So.
MILFORD — Tanner Davenport, Jr.; Clayton Rieches, Jr.
MONTICELLO — Ryne Bundy, So.; Daniel Caldwell, So.
OAKWOOD — Alex Anderson, Jr.; Ryan Bott, Sr.; Connor Jarling, Sr.; Davin Miles, Sr.; Kaleb Thompson, Jr.
PAXTON-BUCKLEY-LODA — Axl Denault, Jr.; Marty Mennenga, Jr.; Drew Schrodt, Jr.
PRAIRIE CENTRAL — Devin Crews, Jr.; Darrin Raby, Jr.
RANTOUL — Kyle Flessner, Jr.; Kolton Vermillion, Jr.
RIDGEVIEW — Brock McDaniels, Jr.; Zach Walker, Sr.
SALT FORK — Noah Darr, So.; Max Stutsman, Jr.
SCHLARMAN — Austin Calhoun, Sr.; Dalton Dieu, Sr.
ST. JOSEPH-OGDEN — Brock Immke, Jr.; Tyler McCormick, Jr.
ST. THOMAS MORE — Cam Deedrich, Jr.; David Taylor, Fr.
SULLIVAN — Ryan Johnson, Sr.
TRI-COUNTY — Clint Foster, Jr.; Wes Motley, Sr.
TUSCOLA — Nolan Walsh, Sr.; Cameron Westjohn, Sr.; Dan Yoakum, Sr.
UNITY — Conner Grace, Jr.; C.J. Short, Jr.
URBANA — Dustin Lard, Jr.; Brian Summers, Sr.; Jon Tauber, Jr.; Michael Thompson, Sr.
VILLA GROVE  — Terion Price, Jr.
WATSEKA — Austin Blair, Sr.; Austin Hasselbring, Jr.; Jake Lyznicki, Sr.; Cody Scott, Jr.
WESTVILLE — Tanner Cox, Jr.; Adam High, Jr.; Aaron Marx, So.

Sections (3):Baseball, Prep Sports, Sports

Comments

News-Gazette.com embraces discussion of both community and world issues. We welcome you to contribute your ideas, opinions and comments, but we ask that you avoid personal attacks, vulgarity and hate speech. We reserve the right to remove any comment at our discretion, and we will block repeat offenders' accounts. To post comments, you must first be a registered user, and your username will appear with any comment you post. Happy posting.

Login or register to post comments