2018 All-Area baseball teams

2018 All-Area baseball teams

ALL-AREA FIRST TEAM

ATHLETE YR. POS. SCHOOL

Skylar Bolton Sr. C/3B Oakwood

Alek Bundy Sr. OF Monticello

Austin Cain Sr. P/INF St. Joseph-Ogden

Brooks Coetzee Sr. OF Mahomet-Seymour

Andrew Erickson Sr. P/C Tuscola

Dalton Hoel Sr. SS Tuscola

Ben Jarboe Jr. P/1B/3B Paxton-Buckley-Loda

Luke Jones Sr. C Rantoul

Noah Jordan Sr. P/OF BHRA

Noah Pierce Sr. P/OF Tuscola

Cam Robinson Sr. P/1B/OF Champaign Central

Gage Romack Jr. P/SS/3B Salt Fork

Nick Schurter Sr. P/1B St. Thomas More

Luke Stokowski Sr. P/OF Monticello

Brayden VonLanken Jr. P/1B Tuscola

 

ALL-AREA SECOND TEAM

Austin Biehl Sr. SS Mahomet-Seymour

Hayden Cekander Sr. 1B Champaign Central

Will Dooley Sr. P/SS LeRoy

Ryan Drayer Sr. P/1B/SS Hoopeston Area

Wade Edwards Jr. P/OF BHRA

Nick Fruehling Sr. SS St. Thomas More

Mac Hickman Sr. P/3B Clinton

Kaden Jacobs Jr. C/OF St. Joseph-Ogden

Lito Macias So. SS Prairie Central

Tyler Meinhold Sr. 2B Tuscola

Brandon Olion Sr. P/1B/OF Centennial

Ernest Plummer Sr. P/SS/CF Danville

Ryan Rhoda Jr. P Prairie Central

Jeffery Wileaver Sr. C Monticello

Chase Vinson Sr. P/OF Oakwood

 

ALL-AREA SPECIAL MENTION

Wyatt Boyer Sr. P/1B/OF Salt Fork

Dakotah Broeker Jr. P/2B/SS Salt Fork

Trey Bryant Jr. P/1B/SS Westville

Andy Bunton Sr. 2B/SS Danville

Mitch Carr Sr. P/INF Monticello

John Frerichs Sr. SS Rantoul

Nathan Garard Jr. P/INF GCMS

Brandon Henson Sr. INF Fisher

Alec Johnson Sr. OF GCMS

Tanner Kirts Jr. P Mahomet-Seymour

Collin Klein Sr. C/INF Centennial

Lucas Kresin So. UTIL Tuscola

Garrett Latoz Jr. C/OF GRF/Chrisman

Ben Lyznicki Jr. P/SS Watseka

Ben McClure Sr. OF Paxton-Buckley-Loda

Kyle Mumm Sr. P Mahomet-Seymour

Lucas Otto So. P/C/INF ALAH

Billy Printz Sr. 3B Prairie Central

Chase Rademacher Jr. C BHRA

Mario Renteria Jr. P/1B/OF Cissna Park

Cody Richardson Sr. P Tri-County

Adam Rose Jr. P/1B St. Joseph-Ogden

Joel Sarver So. P/SS/3B Champaign Central

Thomas Savage Sr. 1B/3B BHRA

Tyler Schmidt Sr. CF Milford

Cale Sementi Sr. P/OF Tuscola

Cole Stone Jr. P/SS Iroquois West

Jake Wade Sr. P/OF Clinton

Logan Walder Sr. P/CF Hoopeston Area

Jake Welbes Jr. P/INF Urbana

 

ALL-AREA HONORABLE MENTION

ARCOLA — Quentin Helmuth, Sr., SS/3B; Beau Smothers, So., 1B.

ARGENTA-OREANA — Garrett Morrison, Sr., INF; Skyler Peterson, Jr., OF; Kyle Rigsby, Jr., P.

ARMSTRONG-POTOMAC — Dalton Loschen, Jr., CF/UTIL; Shawn Reardon, Sr., P/INF; Zane Wright, Sr., C/OF.

ARTHUR-LOVINGTON-ATWOOD-HAMMOND — Marcus Vanausdoll, Sr., P/C/1B/OF.

ARTHUR OKAW CHRISTIAN — Trevor Beachy, Sr., P; Michael Miller, So., SS; Derrick Shetler, Sr., C.

BISMARCK-HENNING/ROSSVILLE-ALVIN — Colten Arford, Sr., C/2B; Wyatt Edwards, Sr., 2B/SS; Hunter Keith, Sr., C/SS.

BLUE RIDGE — Sam Duggins, Sr., P/INF; Keegan Lyle, Jr., C; Dane Houser, Sr., UTIL; Jacob Mozingo, Jr., OF.

CENTENNIAL — Corey Hall, Sr., P/INF/OF; Tyler McClure, Fr., OF.

CERRO GORDO/BEMENT — Connor Moore, So.; Dawson Swaim, So.

CHAMPAIGN CENTRAL — Sam Beesley, Jr., 3B; Zak Hartleb, Sr., SS/OF; Jake Meyer, Jr., P/SS/OF.

CISSNA PARK — Tanner Benoit, Sr., P/C/INF; Keegan Boyle, So., P/OF; Conner Lober, Jr., P/OF.

CLINTON — Matthew Overton, Jr., INF/OF; Keaton Thayer, Jr., P/INF.

DANVILLE — Caleb Griffin, Sr., P/IF; Logan Spicer, Sr., P/3B.

FISHER — Jacob Horsch, Sr., OF; Dawson Purvis, Sr., OF.

GEORGETOWN RIDGE-FARM/CHRISMAN — Dylan Howard, Sr., INF/OF; Kyle Webster, Sr., 1B.

GIBSON CITY-MELVIN-SIBLEY — Layne Harden, Jr., P/3B; Braden Roesch, Fr., P/OF.

HOOPESTON AREA — Brady Gaddis, Sr., P/C; Lucas Hofer, So., P/1B/RF.

IROQUOIS WEST — Tibaldo Alvarez, So., P/2B; Kaleb Pheifer, Fr., C; Alexis Ramirez, Sr., 1B/OF.

JUDAH CHRISTIAN — Jay Hendershot, Jr., P/2B; Cade Hettmansberg, Fr., P/SS/3B; Cole Hettmansberg, Jr., P/SS/CF.

LeROY — Nick Perry, Jr., C; Caleb Poindexter, Sr., OF; Nate Sammer, Jr., INF.

MAHOMET-SEYMOUR — Kyle Kinney, Jr., P/1B; Cory Noe, Sr., P/2B; Jordan Veldman, Jr., 3B.

MILFORD — Caleb Atwood, So., 1B; Tyler Buhrmester, Sr., P/1B; Klaytin Hunsinger, So., C.

MONTICELLO — Asher Bradd, Jr., INF/OF; Alex Marquardt, Sr., P/INF.

OAKWOOD — Gavin Jarling, Sr., P/SS; Noah Ruch, Jr., P/C/INF/LF.

PAXTON-BUCKLEY-LODA — Jaxson Coplea, Sr., C/INF; Keaton Krumwiede, Sr., P/INF; Drake Schrodt, So., INF/OF.

PRAIRIE CENTRAL — Bryson Musser, Sr., OF; Carter Nowak, Jr., INF.

RANTOUL — Adam Crites, Jr., INF; Nolan Roseman, Jr., P; Chad Vermillion, Jr., P.

RIDGEVIEW — Jalen Duncan, Jr., C/3B/LF; Justin Givens, Sr., P/CF; Matthew Nunamaker, Sr., P/UTIL.

ST. JOSEPH-OGDEN — Crayton Burnett, Fr., INF; Jake Schlueter, Sr., P; Tyler Slagley, Sr., OF.

ST. THOMAS MORE — Alec Blomberg, Sr., CF; Cole Jones, Jr., 3B; Riley Morris, Jr., 2B.

SALT FORK — Josh Weller, So., P/1B/OF; Matthew Wrzosek, Jr., P/1B/OF.

SCHLARMAN — Rance Bryant, Fr., P/INF; Austin Camareno, Sr., P/SS; Cole Carnahan, So., P/2B.SULLIVAN — Spencer Johnson, Sr., P/CF; Dalton Rogers, Jr., P/SS/3B/RF; Zach Sowers, Sr., P/RF; Gavin Sullivan, Sr., C.

TRI-COUNTY — Jacob Knofsky, Fr., P/1B/OF.

TUSCOLA — Cade Kresin, Jr., 3B; Cameron Ochs, Jr., OF.

UNITY — Gunnar Bailey, Jr., SS; Keaton Eckstein, Sr., INF; Jeremy Gallivan, Sr., OF.

URBANA — Trae King, Jr., C.

VILLA GROVE/HERITAGE — Codie Baker, Sr., P/SS; Hayden Hosler, Sr., 1B; Keagan Patterson, So., C; Evan Wilson, Jr., P.

WATSEKA — Jaden Downs, Sr., P/C/3B; Tim Wright, Jr., P/1B.

WESTVILLE — Dalton Dalbey, Sr., P/SS/OF; Alec Schaumburg, Jr., P/2B/OF.

Sections (3):Baseball, Prep Sports, Sports
-