N-G All-Area Teams | 2017-18 boys' basketball

N-G All-Area Teams | 2017-18 boys' basketball

All-Area First Team

ATHLETE HT. POS. YR. SCHOOL

Noah Blue 6-2 G Sr. Uni High

Jordan Brooks 6-0 G Sr. St. Joseph-Ogden

Cade Chitty 6-6 F Sr. Judah Christian

Bryson Cowper 5-9 G Jr. Centennial

Tim Finke 6-7 G Sr. Champaign Central

Calvin Fisher 6-6 F Sr. Monticello

A'Kieon Gill 6-3 G Sr. Champaign Central

Kendle Moore 6-1 G Sr. Danville

Cory Noe 6-2 G Sr. Mahomet-Seymour

J.T. Wheeler 6-3 G Sr. Unity

All-Area Second Team

ATHLETE HT. POS. YR. SCHOOL

Bryce Barnes 6-4 G/F Jr. Gibson City-Melvin-Sibley

Noah Benedict 6-4 G Sr. Mahomet-Seymour

Blaize Cobb-Griffin 6-1 F Sr. Salt Fork

Tommy Makabu 5-11 G Sr. Centennial

Justin Myers 6-0 G Sr. Ridgeview

Payton Sheen 6-3 G Jr. Urbana

Christian Stadeli 6-7 C Jr. Cissna Park

Luke Stokowski 6-4 F Sr. Monticello

Khailieo Terry 6-4 F Fr. Champaign Central

Jacob Thompson 6-8 F Sr. Milford

All-Area Special mention

ATHLETE HT. POS. YR. SCHOOL

Joel Adese 6-7 F Sr. La Salette

Daniel Alston 6-0 G Sr. Judah Christian

Corez Anderson 5-10 G Sr. Urbana

Blake Castonguay 5-7 G Jr. Watseka

Camden Coleman 6-2 G Sr. Uni High

Grant Coleman 6-6 F So. Mahomet-Seymour

Jonte Coleman 6-3 G Sr. Champaign Central

Jack Cook 6-4 F Jr. St. Joseph-Ogden

Johnny Dawson 5-11 G Sr. Monticello

Jacob Donaldson 6-2 F Sr. Ridgeview

Ryan Drayer 6-2 G Sr. Hoopeston Area

Wyatt Edwards 5-6 G Sr. BHRA

Nick Fruehling 5-10 G Sr. St. Thomas More

Caleb Griffin 6-4 G Sr. Danville

Bryce Haake 6-2 G/F Sr. St. Joseph-Ogden

Ryland Holt 6-4 F Jr. Gibson City-Melvin-Sibley

Sean Houpt 6-4 G Jr. Danville

Jaden Jones-Watkins 6-0 G Sr. Fisher

Brady McMasters 5-11 G Sr. Salt Fork

Mitch McNutt 6-0 G Sr. Gibson City-Melvin-Sibley

Ryan Meents 6-0 G Sr. Fisher

Nick Perry 6-0 G Jr. LeRoy

Drew Reifsteck 5-8 G Sr. BHRA

Colton Romine 6-8 C Sr. ALAH

Chris Stanley 6-1 G Sr. Schlarman

Chase Vinson 6-0 G Sr. Oakwood

Brayden VonLanken 6-2 F Jr. Tuscola

Logan Walder 5-10 G Sr. Hoopeston Area

Kyle Webster 6-5 F Sr. Chrisman

Cameron Wise 6-3 G Sr. Oakwood

All-Area Honorable mention

ARCOLA — Hugo Garza, 6-2, F/C, So.; Myles Roberts, 6-2, G, Jr.

ARGENTA-OREANA — Ryan Gifford, 5-10, G, Jr; Drew Johnson, 6-0, G, Sr.

ARMSTRONG-POTOMAC — Cameron Colunga, 6-2, G, Jr.; Dalton Loschen, 6-1, G, Jr.; Shawn Reardon, 6-2, G, Sr.

ARTHUR-LOVINGTON-ATWOOD-HAMMOND — Will Cohan, 6-3, F, Sr.; Kobe Wells, 6-2, F, Sr.

ARTHUR OKAW CHRISTIAN — Trevor Beachy, 6-0, G, Sr.; Benjamin Lee, 6-0, G/F, Sr.; Ian Lowry, 5-11, G, Jr.

BISMARCK-HENNING/ROSSVILLE-ALVIN — Jared Dazey, 6-1, G, Sr.; Josh Stephens, 5-9, G, Sr.

BLUE RIDGE — Nick Burrow, 6-3, G, So.; Tim Crook, 6-1, G, Sr.; Dane Houser, 6-0, F, Sr.

CENTENNIAL — Jaden Roberts-Thomas, 6-5, F/C, Sr.

CERRO GORDO/BEMENT —Wes McDermith, 6-5, F, Jr.; Tim Winters, 6-0, G, Sr.

CHAMPAIGN CENTRAL — Jaden Aikens, 6-2, F, Sr.

CHRISMAN — John Lawlyes, 6-4, G, Jr.

CISSNA PARK — Conner Lober, 5-10, G, Jr.; Julian Stadeli, 6-7, C, Jr.

CLINTON — Austin Baker, 6-1, G, Sr.; Austin Rauch, 6-1, F, Sr.; Seth Westfall, 6-6, C, Sr.

DANVILLE — Day'len Davis-Williams, 6-5, F, Sr.; Julian Pearl, 6-7, C, Sr.

DANVILLE FIRST BAPTIST — Kris Dixon, Sr.; Elijah Tidwell, Fr.

FISHER — Kade Thomas, 6-1, G, Sr.

GEORGETOWN-RIDGE FARM — Troy Baird, 5-10, G, Sr.

GIBSON CITY-MELVIN-SIBLEY — Connor Birky, 6-1, G, Jr.; Ben Freehill, 6-2, G, Jr.

HOOPESTON AREA — Graham Eighner, 6-0, G, Jr; Lucas Hofer, 6-3, F, So.

IROQUOIS WEST — Michael Hartke, 6-0, C, Jr.; Austin Saathoff, 5-10, G, Sr.

JUDAH CHRISTIAN — Josh Candler, 5-10, G, Jr.; Philip Coulter, 6-3, F, Jr.

La SALETTE — Ian Burns, 6-4, F, Sr.; Caleb Moss, 6-6, G, Jr.

LeROY — Will Dooley, 5-11, G, Sr.

MAHOMET-SEYMOUR — Holt Campion, 6-4, F, Sr.

MILFORD — Kennedy Kunsch, 6-1, G, Jr.; Tyler Schmidt, 5-10, G, Sr.

MONTICELLO — Benton Singleton, 6-3, F, Jr.

OAKWOOD — Bryce Jones, 6-4, G, Jr.

PAXTON-BUCKLEY-LODA — Austin Gooden, 6-3, F, Jr.

PRAIRIE CENTRAL — Eddie Shumaker, 6-6, F/C, Sr.

RANTOUL — Jametrial Hudson, 5-11, G, Sr.

RIDGEVIEW — Alex Tongate, 6-1, F, Sr.; Levi Zimmerman, 5-9, G, So.

SALT FORK — Payton Taylor, 6-0, G, So.; Matthew Wrzosek, 5-9, G, Jr.SCHLARMAN — Cole Carnahan, 6-0, G, So.

ST. JOSEPH-OGDEN — Riley Baker, 5-11, G, Sr.; Joel Orcutt, 6-5, F, Jr.

ST. THOMAS MORE — Alec Blomberg, 6-0, F, Sr.; Riley Morris, 6-0, G, Jr.

SULLIVAN — Caden Ellis, 6-2, G, Jr.; Isaiah Plank, 6-0, G, Sr.; Josh Stutzman, 6-4, F, Sr.

TRI-COUNTY — Dylan Campbell, 6-2, F, Sr.; Cody Richardson, 5-10, G, Sr.

TUSCOLA — Dalton Hoel, 5-6, G, Sr.; Luke Sluder, 6-2, F, Jr.

UNI HIGH — Paul D'Angelo, 6-3, G, Sr.

UNITY — Jonathan Decker, 6-6, C, Sr.; Luke Warnes, 5-11, G, Jr.

URBANA — Keonu Duke, 6-1, G, Sr.; Tyran Pickett, 5-9, G, Sr.

VILLA GROVE/HERITAGE — Jared Stevens, 5-10, G, Jr.; Stuart Wolf, 6-5, C, Sr.

WATSEKA — Brendan Fletcher, 6-1, F, Sr.; Ben Lyznicki, 5-10, G, Jr.

WESTVILLE — Skylor Elliott, 5-10, G, Sr.; Tylan Stricklett, 6-2, G/F, Sr.; Brandt Williamson, 6-3, F, Sr.

-