2017 All-Area boys' soccer teams

2017 All-Area boys' soccer teams

ALL-AREA FIRST TEAM

PLAYER YR. POS. SCHOOL

Bennett Anderson Sr. M/F Urbana

Francisco Andrade Sr. F Centennial

Artem Burnett So. GK Urbana

Caleb Griffin Sr. D/M Danville

Joe Hoffman Sr. F St. Thomas More

Ethan Mansfield Jr. M Mahomet-Seymour

Omeed Miraftab-Salo Sr. M Uni High

Rahi Miraftab-Salo Sr. F Uni High

Magnus Parente Sr. M Urbana

Drew Reifsteck So. F Bismarck-Henning

Santiago Rodriguez So. F Champaign Central

Jake Sellett Sr. GK St. Thomas More

ALL-AREA SECOND TEAM

Noah Blue Sr. GK Uni High

Brandon Bussman Sr. M Mahomet-Seymour

Trevor Burgess Sr. F Mahomet-Seymour

Paul D'Angelo Sr. F Uni High

Pablo Diaz Jr. F/M Urbana

Nick Fruehling Sr. D St. Thomas More

Landon Magenheimer Sr. M/F Blue Ridge

Justin Maniquis Sr. M Danville

Diarmuid Reilly Sr. M Centennial

Kevin Sanchez So. F Danville

Joe Sellett So. M/F St. Thomas More

Peter Wagner Jr. GK Champaign Central

ALL-AREA HONORABLE MENTION

ALAH — Collin Budd, Sr., F

BISMARCK-HENNING/ROSSVILLE-ALVIN — Jared Dazey, Sr., D; Cameron Douglass, So., M/F

BLUE RIDGE — Nick Becker, Jr., D; Brendan Flannell, So., F; Mitchell Houser, So., D

CENTENNIAL — Christian Contreras, Sr., GK; Matt Pianfetti, So., D; Benjamin Rowitz, Sr., D

CHAMPAIGN CENTRAL — Daniel Giger, Jr., M; Max Stewart, Jr., MF; Reynaldo Zarco, Jr., M

DANVILLE — Gage Moore, Sr., M

GEORGETOWN-RIDGE FARM/WESTVILLE — John Ashikyan, Sr.; Drew Barney, Sr.

FISHER/GIBSON CITY-MELVIN-SIBLEY — Caleb Bleich, Jr., Alec Johnson, Sr., M/F; Ethan Kasper, So., GK; Tyler Ricks, Jr., M; Jeremy Steidinger, Sr., D; Graham Voelker, Jr., M

HOOPESTON AREA — Trey Houmes, Sr., D; Rhys Root, F, So.; Riley Wyss, Sr., GK

IROQUOIS WEST — Jovanny Ayala, Sr., F; Santiago Gasca, Sr., D/GK; Alexis Ramirez, Sr., D; Nathan St. Peter, Sr., D

JUDAH CHRISTIAN — Caleb Aldridge, So., M; Tyler Alt, Sr., M/F; Micah Mills, Jr., D; Paul Limentato, Sr., M; Joe Linsner, So., M/F

MAHOMET-SEYMOUR — Brandon Butzin, Sr., D; Austin Carr, Jr., F

MONTICELLO — Carter Burgener, Sr., M; Noah Hanselman, Sr., M; Grant Ginalick, Sr., M; Luke Rudolph, Jr., F

OAKWOOD/SALT FORK — Landon LaBaw, Sr., D; Dawson Rogers, Jr.; Jaydon Rose, Sr.

RANTOUL — Garet Kinnett, Sr.

ST. JOSEPH-OGDEN — Joel Branson, Jr., GK; Christian Ribbe, Sr., D; Chase Stiner, Sr., F/M

ST. THOMAS MORE — Alec Blomberg, Sr., D; JP Hoffman, So., M; JP Ridge, Sr., D/M

SCHLARMAN — David Espino, Sr., F; Taiki Otani, Sr., M; Angel Perez, Jr., F

UNITY — Evan Bachert, Jr.; Kenny Mantell, Sr., F; Nate Reitmeier, Jr., GK; Colby Woolcott, Sr., D

URBANA — Sam Arend, Sr., D; Lateef Bridgewater, Sr., F; Roman Mineyev, Jr., M

UNI HIGH — Will Hechler, Jr., D; Albert Lee, Jr., M

WATSEKA — Erick Avelar, Jr.; Diego Cintora, Sr., F; Ana Deharo, Jr.; Drew Douglas, Sr.; David Rodriguez, Jr.