All-conference, All-county accolades for boys' soccer

All-conference, All-county accolades for boys' soccer

2017 ALL-CONFERENCE AND COUNTY TEAMS

(x-unanimous selection)

APOLLO CONFERENCE

First Team

SENIORS — Aleck Bailey (Lincoln); Brandon Bussman (Mahomet-Seymour); Trevor Burgess (Mahomet-Seymour); John Silva (Mount Zion); Tate Sloan (Lincoln); Jack Thain (Charleston);

JUNIORS — Reese Bergstrom (Mattoon); Grant Cline (Charleston); Jake Ghere (Mattoon); Alex Lensink (Mattoon): Ethan Mansfield (Mahomet-Seymour)

Second Team

SENIORS — Brandon Butzin (Mahomet-Seymour); Jack McGrath (Charleston); Noah Mulheron (Effingham); Alex Pasley (Effingham)

JUNIORS — Austin Carr (Mahomet-Seymour); David Ejeh (Mount Zion); Joah Moore (Mahomet-Seymour); Devin Perry (Mattoon)

SOPHOMORES — Shane Ghere (Mattoon); Tiago Lages (Mattoon); Payton Lanning (Lincoln)

BIG 12 CONFERENCE

First Team

SENIORS — x-Bennett Anderson (Urbana); Francisco Andrade (Centennial); x-Griffin Bruso (Normal Community); x-Brady Fletcher (Normal Community); Ryan Flynn (Bloomington); Caleb Griffin (Danville); x-Josef Halcomb (Normal Community); x-Magnus Parente (Urbana); Austin Woodside (Normal Community)

JUNIORS — Ethan Miller (Peoria Notre Dame); Kevin Sanchez (Danville); Parker Theobald (Normal West); Peter Wagner (Champaign Central); x-Jordan Walker (Normal West)

SOPHOMORES — x-Artem Burnett (Urbana); x-Noah Madrigal (Peoria Notre Dame); Santiago Rodriguez (Champaign Central); x-Myles Sophanavong (Peoria Notre Dame)

Second Team

SENIORS — Samuel Arend (Urbana); Declan Flaherty (Oeoria Notre Dame); Jack Henry (Bloomington); Matt Lage (Normal West); Mark Lanier (Peoria Richwoods); Carson Oltman (Normal Community); Diamuid) Reilly (Centennial)

JUNIORS — Kamoy Creary (Normal Community); Clayton Davis (Normal West); Pablo Diaz (Urbana); Jack Immesoete (Peoria Notre Dame); Roman Mineyev (Urbana)

SOPHOMORES — Declan Dillon (Peoria Notre Dame); Lucas Fontana (Peoria Notre Dame); Michael Reibling (Normal Community); Jahquez Taylor (Peoria Manual)

Honorable Mention

SENIORS — McCade Brown (Normal West); Daniel Giger (Champaign Central); Gabe Gutierrez (Peoria High); Brian Jome (Bloomington); Fredy Lopez-Turcios (Urbana); Justin Maniquis (Danville); Gage Moore (Danville); Levi Patacsil (Peoria Richwoods); Luis Tapia (Danville); Benjamin Rowitz (Centennial); Ethan Stroyan (Normal West)

JUNIORS — Coltin Anderson (Normal West); Jack Cusack (Peoria Notre Dame); Oscar Diaz (Peoria High); Andrew Friberg (Peoria Richwoods); Josue Nsukkami (Normal Community)

SOPHOMORE — McKay LaHood (Peoria Notre Dame)

EAST CENTRAL ILLINOIS CONFERENCE

All-Conference

SENIORS — Tyler Alt (Judah Christian); x-Noah Blue (Urbana University High0; x-Paul D'Angelo (Urbana University High); x-James McBride (Bloomington Cornerstone Christian); x-Omeed Miraftab-Salo (Urbana University High); x-Rahi Miraftab-Salo (Urbana University High); x-Dustin Reynolds (Decatur Christian); x-Bryant Sturgill (Normal Calvary Christian)

JUNIORS — x-Moses Kabuswe (Bloomington Cornerstone Christian); Albert Lee (Urbana University High)

SOPHOMORE — x-Jos Linsner (Judah Christian)

Honorable Mention

SENIORS — Clay Damkoehler (Bloomington Cornerstone Academy); Paul Limentato (Judah Christian); Isandro Malik (Urbana University High); Jacob Whitehead (Decatur Christian)

JUNIORS — Will Hechler (Urbana University High); Matthew Ice (Normal Calvary Christian); Micah Mills (Judah Christian)

SOPHOMORES — Hunter Goodwin (Normal Calvary Christian); Brian Matipa (Bloomington Cornerstone Academy)

ILLINI PRAIRIE CONFERENCE

First Team

SENIORS — Bo Bevilacqua (Bloomington Central Catholic); Seth Crull (Chillicothe IVC); Nick Fruehling (St. Thomas More); Grant Ginalick (Monticello); Joe Hoffman (St. Thomas More); Garet Kinnett (Rantoul); Kenny Mantell (Unity); J.C. Micklich (Bloomington Central Catholic); Christian Ribbe (St. Joseph-Ogden); Jake Sellett (St. Thomas More); Kaiden Truninger (Chillicothe IVC); Colby Wolcott (Unity)

JUNIOR — Conner Graham (Chillicothe IVC)

Second Team

SENIORS — Alec Blomberg (St. Thomas More); Daniel Broadbear (Bloomington Central Catholic); Carter Burgener (Monticello); Noah Hanselman (Monticello); Peyton Schoonover (Chillicothe IVC)

JUNIORS — Joel Branson (St. Joseph-Ogden); Mason Gess (Chillicothe IVC); Nate Reitmeier (Unity); Zach Tomerlin (Bloomington Central Catholic)

SOPHOMORES — JP Hoffman (St. Thomas More); JP Ridge (St. Thomas More); Joe Sellett (St. Thomas More);

FRESHMAN — Mael Kazigwa (Bloomington Central Catholic)

Honorable Mention

SENIORS — Jack Millar (Chillicothe IVC); Connor O'Mahoney (St. Thomas More)

JUNIORS — Evan Bachert (Unity); Bobby Kapolnek (St. Thomas More)

SOPHOMORES — Jack Aubrey (St. Thomas More); Josh Franklin (St. Thomas More)

FRESHMAN — Justin Siebert (Olympia)

IRQUOIS COUNTY

All-County

SENIORS — Jovanny Ayala (Iroquois West); Brayden Bailey (Clifton Central); Diego Cintora (Watseka); Drew Douglas (Watseka); Santiago Gasca (Iroquois West); Jack Jarvis (Clifton Central); Alexis Ramirez (Iroquois West); Nathan St. Peter (Iroquois West)

JUNIORS — Erick Avelar (Watseka); Ana Deharo (Watseka); David Rodriguez (Watseka)

TWIN VALLEY CONFERENCE

First Team

SENIORS — Jovanny Ayala (Iroquois West); Joel Barraza (Beecher); Trent Biesterfeld (Illinois Lutheran); Alex Chagoya (St. Anne); Diego Cintora (Watseka); Omar Esparza (Illinois Lutheran); Fernando Ramirez (Momence); Gustavo Sanchez (Momence); Ben Strick (Beecher)

JUNIOR — John Goldenstern (Grant Park)

SOPHOMORE — Diego Camarena (Iroquois West)

FRESHMAN — Raul Guererro (St. Anne)

Second Team

SENIORS — Jason Alexander (Illinois Lutheran); Brayden Bailey (Clifton Central); Eric Godines (St. Anne); Austin Jacobson (Grant Park); Alexis Ramirez (Iroquois West)

JUNIORS — Josh Cullens (Illinois Lutheran); Ana Deharo (Watseka); Kyle Gould (Illinois Lutheran); Hayden Lenhert (Grant Park)

SOPHOMORE — Alexis Sanchez (Momence)

FRESHMAN — Troy Reynolds (Grant Park)

Special Mention

SENIORS — Josh Alexander (Illinois Lutheran); Drew Douglas (Watseka); Nathan St. Peter (Iroquois West)

JUNIORS — Martin Cintora (St. Anne); Santiago Gasca (Iroquois West); Luis Melgoza (Iroquois West)

SOPHOMORE — Christian Nietfeldt (Grant Park)

VERMILION VALLEY CONFERENCE

All-Conference

SENIORS — John Ashikyan (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Drew Barney (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Jared Dazey (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Skylar Eliot (Georgetown-Ridge Farm/Westville); David Espino (Schlarman Academy); Trey Houmes (Hoopeston Area); Landon LaBaw (Oakwood/Salt Fork); Logan Oval (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Taiki Otani (Schlarman Academy); Jaydon Rose (Oakwood/Salt Fork); Rylee Wyss (Hoopeston Area)

JUNIORS — Angel Perez (Schlarman Academy); Dawson Rogers (Oakwood/Salt Fork)

SOPHOMORE — Cameron Douglass (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Drew Reifsteck (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Rhys Root (Hoopeston Area)

Honorable Mention

SENIORS — Zach Carmean (Oakwood/Salt Fork); Ren Dazey (Oakwood/Salt Fork); Tanner Harding (Hoopeston Area); Garrett Lashuay (Oakwood/Salt Fork); Dakota Miles (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Travis Peak (Oakwood/Salt Fork); Josh Stephens (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin)

JUNIORS — Payton Fredrick (Hoopeston Area); Michael French (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Jackson Kotatich (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Devan Wasson (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin)

SOPHOMORES — Lucas Hofer (Hoopeston Area); Marrico Jackson (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Hudson Lenhart (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Evan Walworth (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Neil Williams (Hoopeston Area)

Special Mention

SENIORS — Chris Figueroa (Oakwood/Salt Fork); Dalton Hamer (Georgetown-Ridge Farm/Westville)

SOPHOMORES — Paul Panat (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Reece Wiliams (Hoopeston Area)

FRESHMAN — Jericho Maniquis (Schlarman Academy)

VERMILION COUNTY

All-County

SENIORS — John Ashikyan (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Drew Barney (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Jared Dazey (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Skylar Elliot (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Trey Houmes (Hoopeston Area); Landon LaBaw (Oakwood/Salt Fork); Logan Oval (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Travis Peak (Oakwood/Salt Fork); Jaydon Rose (Oakwood/Salt Fork); Rylee Wyss (Hoopeston Area)

JUNIORS — Michael French (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Dawson Rogers (Oakwood/Salt Fork)

SOPHOMORES — Cameron Peak (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Drew Reifsteck (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Rhys Root (Hoopeston Area); Neil Williams (Hoopeston Area)

Honorable Mention

SENIORS — Zach Carmean (Oakwood/Salt Fork); Ren Dazey (Oakwood/Salt Fork); Tanner Harding (Hoopeston Area); Garrett Lashuay (Oakwood/Salt Fork); Dakota Miles (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Josh Stephens (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin)

JUNIORS — Payton Fredrick (Hoopeston Area); Jackson Kotatich (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Devan Wasson (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin)

SOPHOMORES — Lucas Hofer (Hoopeston Area); Marrico Jackson (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Hudson Lenhart (Georgetown-Ridge Farm/Westville); Evan Walworth (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin)

Special Mention

SENIORS — Chris Figueroa (Oakwood/Salt Fork); Chloe McPherson (Georgetown-Ridge Farm/Westville)

JUNIOR — Carsen White (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin)

SOPHOMORE — Reece Williams (Hoopeston Area)

-