All-Conference, All-County Teams | 2018 Girls' Basketball

All-Conference, All-County Teams | 2018 Girls' Basketball

APOLLO CONFERENCE

(x — unaminous)

First Team

SENIORS — Kaelyn Froebe (Lincoln); Paige Swango (Charleston)

JUNIORS — Carsyn Fearday (Effingham); Miranda Fox (Effingham); Natalie Snyder (Taylorville)

FRESHMAN — Shae Littleford (Charleston)

Second Team

SENIORS — Erin Lenschow (Mahomet-Seymour); Ashlyn MacDonald (Mattoon)

JUNIOR — Abby Weis (Effingham)

SOPHOMORE — Leah Schneider (Lincoln)

BIG 12 CONFERENCE

First Team

SENIORS — x-Kourtney Crane (Peoria Richwoods); x-Mikala Hall (Danville); Colby Hughes (Peoria Manual); x-Kaitlyn Osmulski (Peoria Notre Dame); Shoentera Russell (Centennial); Summer Stoewer (Normal Community); Ellie Weltha (Bloomington)

JUNIORS — x-Abby Feit (Normal Community); Tresoir Newson (Normal West); Camryn Taylor (Peoria Richwoods)

SOPHOMORES — Darria Edwards (Peoria High); Jaida McCloud (Peoria Richwoods)

Honorable Mention

SENIORS — Lauryn Cross (Urbana); Olivia Falls (Bloomington); Arie Sims (Normal West)

JUNIORS — Tianna Johnson (Peoria Richwoods); Shcoria Metts (Peoria High); Bett O'Neal (Bloomington)

SOPHOMORE — Olivia Demosthenes (Normal West); Kylee Schneringer (Normal Community); Maya Wong (Normal Community); Chanice Willis (Champaign Central)

FRESHMAN — Erin Houpt (Danville)

PLAYER OF THE YEAR — Kourtney Crane (Peoria Richwoods)

CENTRAL ILLINOIS CONFERENCE

First Team

SENIORS — Madison Filkin (Clinton); Elizabeth Green (Sullivan); Cassie Russo (Tuscola); Taryn Sams (Central A&M)

JUNIORS — Grace Dietrich (Tuscola); DaeLin Switzer (St. Teresa)

Second Team

SENIOR — Alexis Koester (Tuscola)

JUNIORS — Esther Miller (Sullivan); Claire Peters (St. Teresa); Lexie Russo (Tuscola); Kaelee Stockton (Meridian)

SOPHOMORE — Channing Reed (Central A&M)

Honorable Mention

SENIORS — Chloe Riley (Sullivan); Alyssa Saulsbery (Clinton)

JUNIORS — Natalie Bates (Tuscola); Haylee Virden (Central A&M); Makenzie Yaroch (Warrensburg-Latham)

SOPHOMORE — Carson Beyers (Shelbyville)

FRESHMAN — Addison Newbon (St. Teresa)

EAST CENTRAL ILLINOIS CONFERENCE

All Conference

SENIORS — Emma Fleming (Judah Christian); Michelle Kim (Urbana University); Lillian Messmore (Arthur Okaw Christian); Savanna Spitz (Arthur Okaw Christian)

JUNIORS — Macheila Anderson (Urbana University); Haley Lehman (Bloomington Cornerstone Christian); Michelle Miller (Judah Christian)

SOPHOMORES — Lyla Kauffman (Arthur Okaw Christian); Lindsey Mast (Arthur Okaw Christian); Jacy Wingate (Normal Calvary Christian)

Honorable Mention

SENIOR — Grace Qiu (Urbana University)

FRESHMEN — Rebecca Orns (Normal Calvary Christian); Sa'Kinah Williams (Judah Christian)

HEART OF ILLINOIS CONFERENCE

First Team

SENIORS — Natalie Bardwell (Eureka); Stephanie Brown (Heyworth); x-Tessa Leman (Eureka); Aubrey Staton (El Paso-Gridley); Amber Tomlin (Heyworth)

JUNIOR — Mya Tinsley (Ridgeview)

SOPHOMORE — x-Jayden Standish (Lexington)

Second Team

SENIORS — Vanessa Ehnle (Tremont); Cassidy Hays (Heyworth)

JUNIORS — Courtney Heffren (Eureka); Lexi Jochums (Fieldcrest); Jadyn Mitchell (Flanagan-Cornell-Woodland); Claire Retherford (GCMS)

SOPHOMORE — Sidney Hood (Fisher)

Honorable Mention

SENIORS — Elizabeth Bowns (Blue Ridge); Cheyenne Carr (El Paso-Gridley); Becca Clanton (Fisher); Raelyn Payne (Lexington); Hannah Rudsinski (Tri-Valley); Violet Thompson (Tremont); Megan Woltkamp (LeRoy)

JUNIORS — Makenzi Bielfeldt (GCMS); Jessica Carithers (Deer Creek-Mackinaw); Megan Moody (GCMS)

SOPHOMORES — Kelly Jones (Ridgeview); Layken McGuire (Lexington)

ALL-DEFENSIVE TEAM

SENIORS — Aubrey Staton (El Paso-Gridley); Raelyn Payne (Lexington); Amber Tomlin (Heyworth); Liberty Vollmer (Flanagan-Cornell-Woodland)

JUNIORS — Courtney Heffren (Eureka); Lexi Jochums (Fieldcrest)

Honorable Mention

SENIORS — Renee Hartman (Tremont); Stacia Landry (Ridgeview); Alivia Spenard (Fisher); Megan Woltkamp (LeRoy)

JUNIOR — Makenzi Bielfeldt (GCMS)

SOPHOMORE — Hope McGinnes (Deer Creek-Mackinaw)

ILLINI PRAIRIE CONFERENCE

First Team

SENIORS — Tatum McCall (Monticello); Zanna Myers (Monticello)

JUNIORS — Bailey Coffman (Bloomington Central Catholic); Peyton Crowe (St. Joseph-Ogden); NaKaya Hughes (St. Thomas More); x-Lauren Shanks (Bloomington Central Catholic); Bree Trimble (St. Joseph-Ogden)

Second Team

SENIORS — Kaia Bowen (St. Thomas More); Olivia Weber (Prairie Central)

SOPHOMORES — Colby Burt (Olympia); Hannah Dukeman (St. Joseph-Ogden); Elyce Knudsen (Unity)

FRESHMEN — Abbey Davis (Bloomington Central Catholic); Addison Masching (Pontiac)

Honorable Mention

SENIORS — Emma Blomberg (St. Thomas More); Hannah Rutledge (Unity)

JUNIOR — Maclayne Taylor (St. Joseph-Ogden)

SOPHOMORES — Elly Haberkorn (Prairie Central); MyeJoi Williams (Rantoul); Kayla Wolf (Chillicothe IVC)

FRESHMAN — Katie Steinman (Bloomington Central Catholic)

IROQUOIS COUNTY

All-County

SENIORS — Adrienne Adams (Donovan); Summer Cramer (Watseka); Emily Duis (Milford); Magan Harris (Watseka); Rose Ritter (Clifton Central); Jasmine Stock (Cissna Park); Meara Tilstra (Iroquois West); Gabby Wessels (Cissna Park)

JUNIORS — Kennedy Bauer (Watseka); Mallory Drake (Watseka); Anna Jennings (Cissna Park)

LITTLE OKAW VALLEY CONFERENCE

Northwest Division

First Team

SENIORS — x-Hannah Foran (Cerro Gordo/Bement); x-Natalie Jeffers (Okaw Valley); Maggie Millington (Argenta-Oreana); x-Paige Robinson (Okaw Valley)

JUNIORS — x-Marissa Herschberger (ALAH); x-Camilyn Newbanks (Argenta-Oreana)

FRESHMAN — x-Kaylee Hohlbauch (Arcola)

Second Team

SENIOR — Hannah Wallen (ALAH)

JUNIOR — Bella Benning (Okaw Valley)

SOPHOMORES — Taylor Spelman (Arcola); Gabby Williams (Argenta-Oreana)

FRESHMAN — Ella Mann (Cerro Gordo/Bement)

Honorable Mention

SENIORS — Kyla Carson (ALAH); Janette Comstock (ALAH)

JUNIORS — Carly Birch (Decatur LSA); Emma Phillips (Decatur LSA); Madison Vogel (Okaw Valley)

Southeast Division

First Team

JUNIORS — x-Harley Barry (Tri-County); x-Abbie Dart (Oblong); Nyah Laino (Oblong); x-Kiersten Price-Wilson (Tri-County)

SOPHOMORE — x-Aliya Holloman (Villa Grove/Heritage)

FRESHMEN — Tayler Barry (Tri-County); Kyleigh Block (Villa Grove/Heritage)SENIORS — Summer Johnson (Oblong); Audria Truelove (Martinsville)

JUNIORS — Grace Burnside (Tri-County); Maiya Eskew (Tri-County)

SOPHOMORE — Summer Agan (Hutsonville-Palestine)

Honorable Mention

SENIORS — Camryn Mendenhall (Oblong); Elizabeth Tomlinson (Tri-County)

JUNIOR — Liberty Dunaway (Cumberland)

SOPHOMORE — Jordyn Ray (Villa Grove/Heritage)

SANGAMON VALLEY CONFERENCE

First Team

SENIORS — Summer Cramer (Watseka); Ariana Gentzler (Paxton-Buckley-Loda); Liberty Jamison (Paxton-Buckley-Loda); Matti Lanie (Momence); Rose Ritter (Clifton Central); Meara Tilstra (Iroquois West); Gabby Wessels (Cissna Park)

JUNIORS — Kennedy Bauer (Watseka); Mallory Drake (Watseka); Jaimie Diedam (South Newton); Melissa Stewart (Dwight)

Second Team

SENIORS — Cassidi Nuckols (Paxton-Buckley-Loda); Jasmine Stock (Cissna Park)

JUNIORS — Magan Harris (Watseka); Anna Jennings (Cissna Park)

SOPHOMORE — Mackenzie Bruns (Paxton-Buckley-Loda)

Honorable Mention

SENIORS — Emily Bunting (Watseka); Leah Flynn (Dwight); Cassidy Gerdes (Clifton Central); Olivia Powell (Cissna Park); Maya Sanchez (Iroquois West)

JUNIORS — Shanelle Embery (South Newton); Brooke Kelly (Momence)

FRESHMAN — Baylee Cosgrove (Paxton-Buckley-Loda)

VERMILLION VALLEY CONFERENCE

All-Conference

SENIORS — Emily Duis (Milford); Brenna Durst (Oakwood)

JUNIORS — Sydney Gouard (Schlarman Academy); Madison Kirby (Salt Fork); Annie Nelson (BHRA); Janiah Newell (Schlarman Academy); Anaya Peoples (Schlarman Academy)

SOPHOMORES — Capria Brown (Schlarman Academy); Emily Meidel (BHRA); Katelyn Young (Oakwood)

Special Mention

SENIORS — Tiffanie Elliott (Westville); Madi Gayheart (Armstrong-Potomac); Ariel Reeves (Hoopeston Area)

JUNIOR — Jasman Severado (Westville)

Honorable Mention

SENIORS — Hailey Johnson (BHRA); Willow Ray (Georgetown-Ridge Farm); Shaelyn Turner (Oakwood)

JUNIORS — Lexi Brinkley (Chrisman); Destiny Dye (Schlarman Academy); Linzi Fauver (Salt Fork); Emily Jordan (Westville); Kayla Roe (Armstrong-Potomac)

SOPHOMORE — Kaylee Warren (Milford)

FRESHMAN — Ali Watson (Hoopeston Area)

VERMILION COUNTY

All-County

SENIORS — Brenna Durst (Oakwood); Tiffanie Elliott (Westville); Madi Gayheart (Armstrong-Potomac)

JUNIORS — Paiton Frerichs (Oakwood); Madison Kirby (Salt Fork); Annie Nelson (BHRA); Jasman Severado (Westville)

SOPHOMORES — Emily Meidel (BHRA); Katelyn Young (Oakwood)

FRESHMAN — Carsyn Todd (Salt Fork)

Special Mention

SENIORS — Hailey Johnson (BHRA); Ariel Reeves (Hoopeston Area); Shaelyn Turner (Oakwood)

JUNIORS — Hunter Edwards (BHRA); Kayla Roe (Armstrong-Potomac)

Honorable Mention

SENIORS — Kelsey Blackford (Oakwood); Willow Ray (Georgetown-Ridge Farm); Shelby Symmonds (Hoopeston Area)

JUNIORS — Aiyana Austin (Westville); Hope Hambleton (Armstrong-Potomac)

SOPHOMORE — Sierra Bryant (BHRA)

FRESHMAN — Mackenzie Russell (Salt Fork)