32nd N-G All-Area Volleyball Team

32nd News-Gazette All-Area First Team

NAME SCHOOL HT. YR. POS. COACH

Morgan Buerkett St. Thomas More 6-0 Sr. MH Erika Tock

Mariah Burgess Urbana 5-11 Sr. MH Angela Schweighart

Katie Cowan Watseka 5-10 Sr. MH Krista Pufahl

Jenna Einck St. Thomas More 5-8 Sr. OH Erika Tock

Cori Harris Centennial 5-10 Sr. OH Stan Bergman

Devin Houser Blue Ridge 5-4 Sr. L Deb Leisner

Morgan Leach Centennial 6-2 Jr. MH Stan Bergman

Amy Martin Oakwood 5-11 Sr. MH Lynn Anderson

Melanie Moore Centennial 5-9 Sr. S Stan Bergman

Erin Wachtel St. Thomas More 5-8 Sr. S Erika Tock

 

32nd News-Gazette All-Area Second Team

NAME SCHOOL HT. YR. POS. COACH

Rachel Cunningham Unity 5-10 Sr. MH Kristy Duncan

Shelby Geers St. Joseph-Ogden 5-4 Jr. MH Abby McDonald

Dani Gooch Unity 5-7 Sr. S Kristy Duncan

Rachael Graham St. Joseph-Ogden 5-10 Sr. L Abby McDonald

Esther Kemper Champaign Central 5-7 Jr. L Kristine Anderson

Courtney Reinken Bismarck-Henning 6-0 Sr. OH Susan Kentner

Taylor Rubarts Paxton-Buckley-Loda 5-8 Sr. OH Kristin Oyer

Emily Schiro Schlarman 5-8 Sr. OH Jamison Kuemmerle

Whitney Scurlock Prairie Central 5-11 Sr, MH Jim Shepard

LaKimya Wade Rantoul 5-10 Sr. MH Jay Bennett

 

32nd News-Gazette All-Area special Mention

NAME SCHOOL YR. POS.

Jessica Allhands Watseka So. OH

Sarah Barrett Schlarman Sr. OH

Taylor Brunner Argenta-Oreana Sr. MH

Serena Calhoun Schlarman Jr. MH

Mariah Coleman Heritage So. MH

Katie Davis Arthur Sr. MH

Kailyn Dennemann Centennial Sr. L

Haley Dodd CPCI Sr. S

Emma Donnelly Clinton Sr. L

Olivia Downs Fisher Jr. L

Molly Facer Urbana Sr. S

Stefanie Gaitros Cerro Gordo Sr. MH

Allyson Gatens Centennial Sr. OH

Emma Getche Tri-County Sr. OH

Jessica Greer First Baptist So. MH

McKenzie Hodges Danville Sr. S

Brielle Jones DeLand-Weldon Jr. MH

Jocelyn Kindred Chrisman Sr. OH

Abbie Magrini Mahomet-Seymour So. L

Corrie Magrini Mahomet-Seymour Sr. S

Kloie McCann Watseka Sr. S

Becca Millage St. Thomas More Jr. OH

Alex Pelmore Champaign Central Jr. OH

Abby Popejoy Prairie Central Sr. OH

Riley Schroeder Iroquois West Sr. OH

Mariah Thomas Champaign Central Sr. MH

Danielle Thompson Blue Ridge Jr. S/MH

Haley Witts Cerro Gordo Jr. S

Michelle Wong Urbana Uni High Sr. S

Kaitlyn Zelhart Blue Ridge So. MH

 

32nd News-Gazette All-Area Honorable Mention

(School-by-school listing)

ARCOLA–Taylor Clark, Jr., S

ARGENTA-OREANA–Hannah Millington, So., MH

ARMSTRONG-POTOMAC–Jessica Asbury, Sr., L; Kara Carter, Sr., MH; Taylor Franzen, Sr., OH

ARTHUR–Katie Chapman, Sr., S

ATWOOD-HAMMOND–Shelby Helfrich, Sr., MH

BEMENT–Shelby Lust, Sr., MH; Makenzie Morton, Sr., S

BISMARCK-HENNING–Jordan Arford, Sr., OH; Shelby Hines, Jr., OH; Elyse Lippert, Jr., S

BUCKLEY CHRIST LUTHERAN–Abby Armstrong, Jr., S

BLUE RIDGE–Jade O'Neal, Jr., OH; Kalyn Reynolds, Jr., OH

CENTENNIAL–Kara Johnson, Fr., OH; Kelly Wachtel, So., MH

CERRO GORDO–Tara Phelps, Sr., MH

CHAMPAIGN CENTRAL–Audrey Aeilts, So., S; Maeve Aquino, Sr., S

CHRISMAN–Shelby Ross, So., OH; Paige Thevenin, So., MH; Brooke Wolfe, Sr., MH

CLINTON–Savanna Thomas, Jr., OH

CPCI–Lauren Bauer, Sr., MH; Samantha Stoller, Jr., MH

DANVILLE–Shawneis Jones, So., MH

DeLAND-WELDON–Tayler Neumann, Jr., OH/S

FIRST BAPTIST–Brittani Wasson, Sr., S

FISHER–Taylor Jean, Jr., S; Kailey Roberts, Sr., OH; Lindsey Williams, Jr., MH

GEORGETOWN-RIDGE FARM–Karson Gragert, Jr., OH

GIBSON CITY-MELVIN-SIBLEY–Sydni Meunier, So., L

HERITAGE–Katie Rutledge, Jr., S; Erin Weinke, Jr., L

HOOPESTON AREA–Kelsey Norton, Sr., MH

IROQUOIS WEST–Hilary Zirkle, Sr., S

JUDAH CHRISTIAN–Bailee Dunlap, Jr., MH; Beth King, Jr., OH

LeROY–Jorgia Hanlin, Sr., MH; Chelsea Kline, Jr., OH; Emily Schopp, So., S

LOVINGTON–Ruthie Wheelock, Sr., MH

MAHOMET-SEYMOUR–Emma Cabutti, So., OH; Alyssa Drollinger, So., MH; Baylee O'Donnell, Jr., OH

MILFORD–Jessica Cann, Sr., MH; Colleen Quigley, Sr., S

MONTICELLO–Julie Walsh, Jr., OH

OAKWOOD–Makenzie Baker, So., MH; Tara Mitchell, Sr., S; Ali Sermak, Sr., L

PAXTON-BUCKLEY-LODA–Alison Hasselbring, Sr., MH; Kasey Sanders, Sr., MH; Kelsey Stagen, Sr., S

PRAIRIE CENTRAL–Kaley Corban, Sr., S

RANTOUL–Tina Aguirre, So., OH

RIDGEVIEW–Jasmine Hughes, Sr., MH; Taylor Zimmerman, Sr., OH

SALT FORK–Heather Baker, Jr., MH; Megan McCord, Jr., OH; Maddy Stutsman, Jr., S

SCHLARMAN–April Cahill, Sr., MH; Bri Thomas, Sr., S

SHILOH–Taylor Hawkins, Sr., OH

ST. JOSEPH-OGDEN–Janna Buck, Sr., S; Bria Olson, Sr., OH

ST. THOMAS MORE–Megan Cassagrande, So., MH; Brittany Einck, Sr., L; Maggie Fitzgerald, Sr., OH

SULLIVAN–Tabitha Davis, Jr., OH

TRI-COUNTY–Lindsey Apple, Jr., OH; Sadie Baird, Sr., MH; Amber Meyer, Fr., S

TUSCOLA–Lindsay Troike, Jr., MH

UNITY–Nicole Keenen, Jr., OH; Jessie Spencer, Sr., MH

URBANA–Robin Hargrave, Jr., OH; Kate Srikant, Sr., S

URBANA UNI HIGH–Rachel Harmon, Sr., MH

VILLA GROVE–Rachael Bishop, Sr., MH

WATSEKA–Dakota Bohlmann, Sr., MH

WESTVILLE–Morgan Ritchie, Sr., L

Categories (3):Prep Sports, Volleyball, Sports

Comments

News-Gazette.com embraces discussion of both community and world issues. We welcome you to contribute your ideas, opinions and comments, but we ask that you avoid personal attacks, vulgarity and hate speech. We reserve the right to remove any comment at our discretion, and we will block repeat offenders' accounts. To post comments, you must first be a registered user, and your username will appear with any comment you post. Happy posting.

Login or register to post comments