40th News-Gazette All-Conference, All-County volleyball teams

40th News-Gazette All-Conference, All-County volleyball teams

APOLLO CONFERENCE

First Team

SENIORS — Peyton Jackson (Taylorville); Ashlyn MacDonald (Mattoon)

JUNIORS — Dayna Kennedy (Mount Zion); Savannah Matthews (Mahomet-Seymour); Reagan Morrison (Taylor Morrison); Ali Vaughn (Mount Zion)

SOPHOMORE — Karlee McAtee (Mount Zion)

Second Team

SENIORS — Bella Coffey (Mattoon); Tearaney Eads (Lincoln); Kaylin Froebe (Lincoln); Chloe Martin (Effingham)

JUNIORS — Courtney Coy (Taylorville); Liz Curtin (Taylorville); Summerlyn Smith (Mattoon)

BIG 12 CONFERENCE

All-Conference

SENIORS — x-MaKenna Barnhart (Normal Community); x-Grace Cleveland (Normal Community); Sahirah Ellis (Centennial); Peyton Kelley (Normal Community); Rachel Kottoor (Peoria Notre Dame); Maddie Sanders (Urbana); x-Hannah Sieg (Normal West); Jamie Vasilou (Normal Community); x-Ellie Weltha (Bloomington); x-Ariel Zedric (Peoria Richwoods)

JUNIORS — x-Avery Carr (Bloomington); x-Rylee Hinton (Champaign Central); Dara Kane (Normal West); x-Grace Sanders (Bloomington); Janey Schlicksup (Peoria Notre Dame)

Honorable Mention

SENIORS — Brittany Anglin (Champaign Central); Trisha Ibe (Peoria Richwoods); Junoria Worthy (Peoria Richwoods); Anna Zallek (Peoria Notre Dame)

JUNIORS — Kiara Beavers (Peoria High); Ashlyn Hodge (Peoria Richwoods); Rachel Hurt (Champaign Central); Kaylyn Johnston (Urbana); Lexi Packard (Bloomington); Meghan Suelter (Peoria Notre Dame); Kelsey Wendell (Danville); Samantha Williams (Normal West)

SOPHOMORES — Corinna Jones (Bloomington); Raevyn Russell (Urbana)

FRESHMEN — Mira Chopra (Champaign Central); Leah Luchinski (Centennial)

CENTRAL ILLINOIS CONFERENCE

First Team

SENIORS — x-Madison Filkin (Clinton); Mallorie Mason (Shelbyville); x-Taryn Sams (Central A&M); x-Maddie Yocks (Warrensburg-Latham)

JUNIORS — Lauren Russell (St. Teresa); DaeLin Switzer (St. Teresa)

SOPHOMORES — Karli Dean (Tuscola); x-Abby Robinson (St. Teresa)

Second Team

SENIORS — Shayla Darnell (Shelbyville); Giorgia Iannone (Meridian)

JUNIORS — Natalie Bates (Tuscola); Elizabeth Bowyer (Shelbyville); Allie Dunn (Central A&M); Makenzie Yaroch (Warrensburg-Latham)

SOPHOMORE — Lexie Huck (St. Teresa)

Honorable Mention

SENIORS — Meredith Brinkoetter (St. Teresa); Maddie Dickens (Sullivan); Cassie Russo (Tuscola); Alyssa Saulsbery (Clinton)

JUNIOR — Rylie Casey (Meridian)

SOPHOMORE — Channing Reed (Central A&M)

EAST CENTRAL ILLINOIS CONFERENCE

All-Conference

SENIORS — Katie Brandt (Arthur Okaw Christian); x-Kim Dillman (Judah Christian); x-Kathryn Dullerud (Urbana University High); x-Maya Greer (Urbana University High); Lyla Kauffman (Arthur Okaw Christian); Baillie Killian (Bloomington Cornerstone Christian); x-Lillian Messmore (Arthur Okaw Christian);

JUNIORS — x-Raeanne Allen (DeLand-Weldon); x-Ashley Bryant (Judah Christian)

SOPHOMORES — Chloe Melvin (DeLand-Weldon); x-Mackenzie Sturgill (Normal Calvary Christian); x-Jacy Wingate (Normal Calvary Christian)

Honorable Mention

JUNIORS — Michelle Miller (Judah Christian); Ryan Sale (Bloomington Cornerstone Christian)

SOPHOMORE — Lyndon Pelmore (Judah Christian)

FRESHMAN — Rebecca Orns (Normal Calvary Christian)

HEART OF ILLINOIS CONFERENCE

First Team

SENIORS — Hannah Clayton (Tri-Valley); Maddie McCunn (Eureka); Violet Thompson (Tremont); Amber Tomlin (Heyworth); Ryleigh Warfel (Tri-Valley)

JUNIORS — x-Hannah Brackenhoff (Blue Ridge); x-Haiiley Flowers (Eureka); x-Carson Smalley (Deer Creek-Mackinaw)

SOPHOMORES — Madi Funk (El Paso-Gridley); Jayden Standish (Lexington)

Second Team

SENIORS — Cheyenne Carr (El Paso-Gridley); Lauren Gilmore (Tri-Valley); Maddy Hopkins (Blue Ridge); Haley Sieg (Heyworth); Liberty Vollmer (Flanagan-Cornell); Emma White (Lexington); Lydia Wiegand (Deer Creek-Mackinaw)

JUNIORS — Addy Gruse (Deer Creek-Mackinaw); Courtney Heffren (Eureka); Emma Petersen (Fieldcrest)

Honorable Mention

SENIORS — Lauren Boyd (Lexington); Becca Clanton (Fisher); Kylie Kindermann (Flanagan-Cornell); Ashley Melton (Deer Creek-Mackinaw); Leah Oswald (Tremont); Madison Quattro (Heyworth); Hannah Rudsinski (Tri-Valley)

JUNIORS — Lauren Ausmus (Eureka); Avery Fisher (Blue Ridge); Madi Hock (Fieldcrest); Cara Levington (LeRoy); Katie Morin (Eureka); Jacie Sullivan (Fieldcrest)

SOPHOMORES — Madison Eberle (GCMS); Kelly Jones (Ridgeview); Ashlyn Mool (El Paso-Gridley); River Rosales (Ridgeview)

ILLINOIS PRAIRIE CONFERNCE

First Team

SENIORS — Mica Allison (St. Thomas More); Faith Bachtold (Prairie Central); Abbi Burnett (St. Joseph-Ogden); Hannah Benson (Chillicothe IVC); Madi Johnson (Chillicothe IVC); Emme Olson (Olympia)

JUNIORS — Mallory Bergbower (Bloomington Central Catholic); Rose McManaman (Olympia)

Second Team

SENIORS — Loryn Beal (Pontiac); Abby Camp (Chillicothe IVC); Megan Foster (Unity); Hayes Murray (St. Thomas More); Olivia Weber (Prairie Central)

JUNIORS — Haley Elam (St. Thomas More); Emory Ericksen (St. Joseph-Ogden)

SOPHOMORES — Allie Trame (St. Thomas More); Addison Wichus (Monticello)

Honorable Mention

SENIORS — Sarah Brady (Bloomington Central Catholic); Emily Butt (Bloomington Central Catholic); Casey Grove (Chillicothe IVC); Brianna Hopper (St. Thomas More); Lucy Lux-Rulon (St. Thomas More); Zanna Myers (Monticello); Emily Schluter (Rantoul)

JUNIORS — Katie Kaiser (Unity); Morgan Koch (Bloomington Central Catholic); Nicole Sheafe (Monticello); Kalli Terell (Olympia)

SOPHOMORES — Bella Camp (Chillicothe IVC); Kaelyn Leverson (Olympia); Lexi Sherrick (Rantoul)

IROQUOIS COUNTY

All-County

SENIORS — Emily Bunting (Watseka); Rachel Carney (Iroquois West); Emily Duis (Milford); Rachael Kochel (Watseka); Olivia Stoler (Cissna Park); Gabby Wessels (Cissna Park)

JUNIORS — Kennedy Bauer (Watseka); Sloan Boyce (Cissna Park); Mallory Drake (Watseka); Caitln Gerdes (Clifton Central); Anna Jennings (Cissna Park); Brooke Sobkoviak (Milford); Erica Walder (Cissna Park)

SOPHOMORE — Kaylee Warren (Milford)

LITTLE OKAW VALLEY CONFERENCE

Northwest Division

First Team

SENIORS — x-Madison Brown (Arthur-Lovington/Atwood-Hammond); x-Kaitlyn Farrar (Argenta-Oreana); Hannah Leigh Foran (Bement); x-Aubry Hunt (Sangamon Valley); Taylor Page (Sangamon Valley); Yessie Ramirez (Arcola)

JUNIORS — x-Taylor Powell (Arthur-Lovington/Atwood-Hammond); Sydney Walker (Cerro Gordo)

Second Team

SENIORS — Abby Boggs (Sangamon Valley); Liz Shipman (Arthur-Lovington/Atwood-Hammond)

JUNIOR — Anna Peters (Cerro Gordo)

SOPHOMORE — Kate Jeffers (Okaw Valley)

Honorable Mention

SENIORS — Tatiana Garcia (Argenta-Oreana); Hannah Wallen (Arthur-Lovington/Atwood-Hammond)

JUNIORS — Tatum Auth (Bement); Amaya Fox (Argenta-Oreana); Sadie Zimmerman (Okaw Valley)

SOPHOMORE — McKynna Tolle (Decatur LSA)

Southeastern Division

First Team

SENIORS — Mandi Alspach (Hutsonville-Palestine); x-Claire Guyon (Cumberland); Samantha Johnson (Oblong); Summer Johnson (Oblong); Paige Poorman (Hutsonville-Palestine); x-Ali Smith (Tri-County)

JUNIORS — x-Gracyn Allen (Heritage); Grace Burnside (Tri-County)

Second Team

SENIOR — Audria Truelove (Martinsville)

JUNIORS — Macy Biggs (Hutsonville-Palestine); Julia Robertson (Tri-County)

SOPHOMORES — Maddie Hendrix (Cumberland); Marah Matthews (Hutsonville-Palestine)

Honorable Mention

SENIOR — Madolyn Wilhoit (Martinsville)

JUNIOR — Abbie Dart (Oblong)

SOPHOMORES — Reagan Cheely (Villa Grove); Aliya Holloman (Heritage)

FRESHMAN — Tayler McMechan (Cumberland)

SANGAMON VALLEY CONFERENCE

First Team

SENIORS — Emily Bunting (Watseka); Leah Flynn (Swight); Ariana Gentzler (Paxton-Buckley-Loda); Kalista Klann (Paxton-Buckley-Loda); Lucy Rieke (Dwight); Gabby Wessels (Cissna Park)

JUNIORS — Kennedy Bauer (Watseka); Sloan Boyce (Cissna Park); Elizabeth Garing (South Newton); Anna Jennings (Cissna Park); Mya Keen (Momence); Madeline Whaley (South Newton)

SOPHOMORE — Leah Schriner (South Newton)

Second Team

SENIORS — Karah Colebank (Dwight); Rachael Kochel (Watseka); Cassidi Nuckols (Paxton-Buckley-Loda); Rachel Nehls (Clifton Central); Olivia Stoller (Cissna Park)

JUNIORS — Caitlin Gerdes (Clifton Central); Kim Hall (South Newton)

Honorable Mention

SENIORS — Rachel Carney (Iroquois West); Hayley Schlabowske (Dwight); Jenna Schriner(South Newton)

JUNIORS — Aubree Bruns (Paxton-Buckley-Loda); Mallory Drake (Watseka); Erica Walder (Cissna Park)

SOPHOMORE — Hanna Offerman (Clifton Central)

FRESHMAN — Kate Piekarczyk (Momence)

VERMILION VALLEY CONFERENCE

First Team

SENIORS — Emily Duis (Milford); Aleksas Dietzen (Schlarman Academy); Brenna Durst (Oakwood); Madi Gayheart (Armstrong-Potomac); Janie Gross (Schlarman Academy); Riley Kinney (Westville); Sabrina Martinez (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin)

JUNIORS — McKenna Plotner (Salt Fork); Sarah Porter (Armstrong-Potomac); Lacey Steinbaugh (Georgetown-Ridge Farm)

SOPHOMORES — Emily Meidel (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Katelyn Young (Oakwood)

Second Team

SENIORS — Kelsey Blackford (Oakwood); Ashlyn Clem (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Reagan Gifford (Schlarman Academy); Grace Harris (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin)

JUNIORS — Kasie Anderson (Georgetown-Ridge Farm); Taylor Cox (Westville); Raven Rutherford (Hoopeston Area)

SOPHOMORES — Taylor Stahl (Georgetown-Ridge Farm); Kaylee Warren (Milford)

First Team

SENIORS — Ella McConkey (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Mady Norman (Schlarman Academy); Willow Ray (Georgetown-Ridge Farm)

JUNIORS — Madison Brown (Westville); Maddie Buhr (Armstrong-Potomac); MacKenzie Doan (Oakwood); Linzi Fauver (Salt Fork); Brooke Sobkoviak (Milford)

SOPHOMORE — CeCe Damiliano (Schlarman Academy)

VERMILION COUNTY

First Team

SENIORS — Kelsey Blackford (Oakwod); Ashlyn Clem (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Brenna Durst (Oakwood); Madi Gayheart (Armstrong-Potomac); Riley Kinney (Westville); Sabrina Martinez (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin)

JUNIORS — Madison Brown (Westville); McKenna Plotner (Salt Fork); Maddie Brown (Sarah Porter (Armstrong-Potomac); Lacey Steinbaugh (Georgetown-RF)

SOPHOMORES — Emily Meidel (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin); Katelyn Young (Oakwood)

Special Mention

SENIOR — Grace Harris (Bismarck-Henning/Rossville-Alvin)

JUNIORS — Kasie Anderson (Georgetown-Ridge Farm); Taylor Cox (Westville); MacKenzie Doan (Oakwood); Linzi Fauver (Salt Fork); Raven Rutherford (Hoopeston Area)

SOPHOMORE — Taylor Stahl (Georgetown-RF)

Honorable Mention

JUNIORS — Maddie Buhr (Armstrong-Potomac); Riley Kotcher (Salt Fork); Kylie Neuman (Oakwood); Raine Ray (Georgetown-Ridge Farm); Jasman Severado (Westville)

x — unanimous selection