36th News-Gazette All-State volleyball team

36th News-Gazette All-State volleyball team

FIRST TEAM

Mica Allison (St. Thomas More Sr. 6-0 S/OPP): Auburn-bound setter helped Sabers win Class 2A title with 400 assists, 328 kills, 217 digs and 77 blocksKatie Asche Durand Sr. 6-1 MB Durand's 35-win season and Class 1A third-place finish was fueled by 332 kills and 100 blocks from Asche

Maggie Bair (Glenbard South Jr. 6-1 MB): Also a basketball standout, Bair had 356 kills, 205 digs and 112 blocks for Raiders this fall

Holly Bonde (Minooka Sr. 6-2 OPP): Headed to Kansas State, Bonde put up 265 kills, 215 digs and 129 blocks for the Class 4A runners-up

Louise Comerford (Belleville Althoff Sr. 6-0 S): Future Miami (Ohio) setter led Crusaders to Class 3A state title with 834 assists, 199 digs and 133 kills

Gylian Finch (Oregon Sr. 5-10 OH): Hawks' leader is headed to Chattanooga after racking up 422 kills, 369 digs and 80 aces for 32-win team

Anna Hayes (Hartsburg-Emden Jr. 5-11 OH): Green Bay commit had 544 kills, 241 digs and also led the Stags in both aces and blocks this fall

Catherine Hickey (St. Viator Sr. 5-11 OH): Hickey will play for D-II Limestone College after putting up 564 kills and 76 aces in 3A state tourney runCarly Mason Maroa-Forsyth Sr. 6-0 S Future Belmont setter did it all for 34-4 Trojans with 733 assists, 247 digs, 124 kills and 56 aces

Molly Murrihy (Marist Sr. 6-0 S): Memphis-bound setter had 1,132 assists, 206 digs, 132 blocks and 130 kills for Class 4A champions

Charley Niego (Mother McAuley Sr. 6-0 OH): Player of the Year totaled 456 kills, 366 digs, 81 blocks and 42 aces before heading to Notre Dame

Allison Papesh (Minooka Sr. 6-1 OH): Dayton is next up for Papesh after she helped Minooka go 39-3 with 355 kills, 208 digs and 75 blocks

Rocky Perinar (Minooka Sr. 6-0 OH): Third D-I hitter for Indians is Tennessee-bound after 351 kills, 230 digs and 90 blocks in final season

Brittany Robinson (Limestone Sr. 6-2 OH): Butler-bound outside hitter had 512 kills, 271 digs, 40 blocks and 33 aces for 34-1 Rockets

Megan Schlecte (Windsor/Stew-Stras. Jr. 5-10 OH): Junior helped Hatchets back to Class 1A state tourney with 525 kills, 323 digs, 51 aces and 43 blocks

Josie Stanford (Payson-Seymour Sr. 6-0 MB): Headed to Arkansas State, Stanford had 409 kills, 146 digs and 68 aces for 41-1 Class 1A state champs

Hannah Thompson (Pekin Sr. 5-8 OH): Staying close to home at Bradley, Thompson led the Dragons with 523 kills, 329 digs and 46 blocks

Savannah Thompson (Marist Sr. 5-11 OH): Bound for Central Michigan, Thompson had 403 kills, 307 digs and 36 aces for the 4A state title winners

SECOND TEAM

Brooke Amann (Woodstock North So. 5-11 OH): One of the top sophomores in the state, Amann finished season with 404 kills, 284 digs and 55 aces

Karly Bruntjen (Lincolnwood Sr. 5-8 OH): Bruntjen was prolific at the pin with 417 kills, in the back row with 349 digs and serving with 34 aces

Hannah Clayton (Tri-Valley Sr. 6-2 MB): Iowa-bound middle blocker was a force at the net for the 28-6 Vikings with 249 kills and 152 blocks

Grace Cleveland (Normal Sr. 6-3 MB): Wisconsin transplant is headed to Purdue after putting up 356 kills, 198 digs and 77 blocks for Iron

Morgan Dodd (Marion Sr. 5-3 L): Dodd's fall included signing with Murray State to play softball and totaling 640 digs for 31-5 Wildcats

Abby Frohning (Newton Sr. 5-8 S/OPP): Frohning's 393 kills, 299 assists and 224 digs helped carry Eagles to Class 2A third-place finish

Grace Green (Marist Sr. 5-8 L): Radford-bound back row standout had 547 digs, 102 assists and 61 aces for Class 4A state champs

Sydney Hummert (Quincy Notre Dame So. 5-9 OH): Raiders finished second in Class 2A behind Hummert's 376 kills, 324 digs, 74 blocks and 38 aces

Nancy Kane (Mother McAuley Jr. 5-11 S): One of few experienced players for Mighty Macs put up 833 assists, 284 digs, 68 blocks and 45 aces

Brittney Litton (Wethersfield Jr. 5-8 MB): Flying Geese went 35-1 behind 414 kills, 191 digs, 63 aces and 54 blocks from do-it-all junior

Madi Malone (Newark Fr. 5-11 OH): Lady Norsemen's fourth-place state finish was fueled by freshman's 468 kills, 284 digs and 60 aces

Savannah Matthews (Mahomet-Seymour Jr. 5-11 OH): Future Kent State Golden Flash was a six-rotation threat with 392 kills and 350 digs for Bulldogs

Maddie Misner (Carbondale Jr. 5-11 OH): Terriers' outside hitter was one of top players in southern Illinois with 476 kills, 322 digs and 65 aces

Rachel Pranger (Edwardsville Sr. 6-0 OH): Repeat all-stater had 333 kills, 311 digs, 51 blocks and 27 aces to lead Tigers during 32-6 season

Sarah Schank (Naperville Central Sr. 5-9 OH): Go-to hitter for the Redhawks provided all-around production with 405 kills, 201 digs and 62 aces

Zoey Seput (Minooka So. 5-7 S): Only sophomore for 4A state champs fueled attack with 921 assists to go with 169 digs and 28 aces

Brooke Stepter (Massac County Jr. 5-7 L): The Patriots went 30-8 and won a regional title with Stepter anchoring the defense with 660 digs plus 62 aces

Mackenzie Tabbert (Windsor/Stew-Stras Jr. 5-6 S): Moved from outside hitter last season and finished season with 907 assists, 235 digs and 92 kills

SPECIAL MENTION 50

Taylor Baranski Minooka Sr. 5-6 L

Kennedy Bauer Watseka Jr. 5-11 OH

Breelyn Borum Sterling Fr. 5-11 S/OPP

Morgan Cowell Red Bud Sr. 5-9 OH

McKenzie Damon Durand Jr. 5-7 OH

Morgan DeGregor Libertyville Sr. 5-7 L

Clare Delaplane Downers Grove North Sr. 6-1 OH

Mikaila Dowd Metea Valley Sr. 6-0 OH

Emily Duis Milford Sr. 5-10 MB

Halle Everett Norris City-Omaha-Enfield Jr. 6-0 MB

Meredith Flamm Cobden Sr. 5-9 OH

Hailey Flowers Eureka Jr. 6-0 MB

Maria Gazzi Saint Ignatius Sr. 5-6 L

Skylar Geske Waterloo Jr. 5-5 L

Haidyn Glick Lincolnwood Sr. 5-11 MB

Lauren Glick Augusta Southeastern Sr. 5-9 MB

Kaylee Hanger Belleville West Sr. 5-9 OH

Brooklyn Irvin Whitney Young Sr. 5-9 S

Peyton Jackson Taylorville Sr. 5-10 OH

Emma Jacobs Trinity So. 6-0 OH

Kati Kaburov Hersey So. 5-11 OH

Brylee Kelly Peotone Sr. 6-2 OH

Marissa Kelsey Durand Jr. 5-4 S

Adrienne Kisting Rockford Boylan Sr. 5-10 OH

Sarah Kiwan Shepard Sr. 5-11 OH

Mikaela Kues Breese Mater Dei Sr. 5-11 S/OPP

Lauren LaBeck Grayslake Central Sr. 6-1 S

Molly Lambillotte Geneva Sr. 5-10 OH

Katie Lanz St. Charles North Jr. 6-0 S/OPP

Alexa Loftus LaMoille/Ohio Sr. 5-6 OH

Kate Martin Edwardsville Sr. 6-0 MB

Maggie Meyer Marist Sr. 5-10 OH

Macy Michels Teutopolis Sr. 6-1 MB

Bella Mitchell Moline Jr. 5-7 S/OPP

Kamryn Olson LaSalle-Peru So. 5-8 OH

Natalia Pehar Niles West Jr. 5-10 OH

Adriana Ray Riverton Sr. 5-5 L

Lexi Rodriguez Sterling Fr. 5-5 L

Jessie Seidel Valmeyer So. 5-4 OH

McKenna Slavik St. Charles East Jr. 5-11 S/OPP

Carson Smalley Deer Creek-Mackinaw Jr. 5-10 OH

Elise Smith O'Fallon Sr. 6-0 OH

Morgan Sterrett Schaumburg Sr. 5-11 OH

Leah Stevenson Whitney Young Sr. 5-4 L

Drew Stokes Murphysboro Sr. 5-10 S/OPP

Temitayo Thomas-Ailara Marian Catholic Jr. 6-1 OH

Ali Vaughn Mount Zion Jr. 5-6 S

Gabby Wessels Cissna Park Sr. 5-8 OH

Aleah Wight Oregon Sr. 5-5 L

Megan Woll Edwardsville Sr. 5-6 L

HONORABLE MENTION 100

Jacquie Alldredge Edwards County Sr. 5-10 OH

Emma Banach Pinckneyville Sr. 5-7 OH

Kat Barr Antioch Sr. 6-1 MB

Sydney Bates Carlinville Sr. 5-8 S

Abby Bayer Marion Sr. 5-9 MB

Annika Beal Belleville Althoff Sr. 5-5 L

Jill Bennett Saint Ignatius Sr. 5-10 OPP

Cassidy Beshel Grayslake Central Jr. 6-0 OH

Maddie Blake Crystal Lake Central So. 6-0 OH

Brooklyn Borum Sterling Fr. 6-1 OH

Josi Borum Sterling Jr. 6-0 S/OPP

Kiley Brunstein Jacksonville Sr. 5-10 OH

Beth Cannon Lemont Sr. 5-8 OH

Anna Chew Carlinville Sr. 5-11 MB

Ani Clark Wheaton North Jr. 6-2 MB

Gigi Crescenzo St. Charles North Jr. 5-9 OH

Charlotte Cronister Chicago Latin Jr. 5-7 OH

Claire Diercks Highland Jr. 5-10 MB

Cassidy Dooley Rochester Sr. 5-11 S/OPP

Reiley Drake Mount Zion Jr. 5-6 OH

Sierra Erke Quincy Sr. 6-2 OPP

Eleanor Errico Rolling Meadows Jr. 5-10 MB

Karinna Gall Belleville Althoff So. 6-0 MB

Jenna Garrett Batavia Sr. 5-8 S

Macie Good Sterling Sr. 6-1 OPP

Abby Graham St. Charles North Sr. 6-0 OH

Erica Grant Lakes Sr. 5-11 OH

Amanda Greening Metamora Sr. 6-0 OH

Savannah Grimes Teutopolis Jr. 5-6 S/OPP

Regina Guehlstorf Alton Marquette Sr. 5-10 MB

Marisa Guisti LaSalle-Peru Jr. 6-1 MB

A.J. Hallemann Breese Mater Dei Sr. 5-6 L

Makenzie Harbaugh Red Bud Sr. 5-5 S

Kennedy Harris Thompsonville Sr. 5-6 OH

Mallorie Harris Murphysboro Sr. 5-10 MB

Hope Havenhill Stevenson Sr. 6-2 MB

Jasmine Herbst Oregon Jr. 5-8 S

Rylee Hinton Champaign Central Jr. 6-2 MB

Haley Holz Palatine Jr. 6-2 OH

Taylor Huizenga Illiana Christian Sr. 5-11 MB

Hannah Huppenbauer Galesburg Sr. 6-2 MB

Maureen Imrie Sandburg Sr. 5-8 S

Taylor Jakubowski Huntley So. 5-6 S

Jessica Janowski Wheeling Jr. 5-6 S

Laura Katarzynski West Chicago Sr. 5-8 OH

Claudia Kieda Lake Zurich Jr. 5-10 OH

Katherine Koch Belleville West Jr. 6-0 S/OPP

Guin Kohnz Valmeyer Jr. 5-8 S

Karley Kothe Steeleville Jr. 6-2 MB

Jade Kranawetter Campbell Hill Trico Sr. 5-11 MB

Katie Krogman Lanark Eastland Sr. 5-9 MB

Sarah Kushner Naperville North Jr. 5-8 OH

Braeden Lackey Roxana Sr. 5-10 OH

Madison Leone Burlington Central Sr. 5-9 OH

Cate Long Aurora Christian So. 6-0 OH

Kendall Lownds Crystal Lake Central Sr. 5-8 L

Mariah Markert Brown County Sr. 6-0 OH/MB

Nikki Marsh Stagg Jr. 5-11 OH

Karlee McAtee Mount Zion So. 5-9 OH

Courtney McAuliffe Lemont Sr. 6-2 MB

Callie Minch Sherrard Sr. 5-10 MB

Elise Moeller Rock Falls So. 5-11 MB/OH

Kate Moorman-Wolfe Bloomington Central Catholic So. 5-8 S

Tieghan Morio Mascoutah Sr. 5-10 OH

Anna Murray Princeton Sr. 5-8 OH

Kaitlyn Murray Elgin Harvest Christian Jr. 5-6 S

Sarah Nahas Joliet Catholic Sr. 5-9 S

Bailey Nelson Oregon Jr. 6-1 OPP

Zoe Nunez Rockford Keith Country Day Sr. 5-11 S/OPP

Amber Olson Cary-Grove Sr. 5-11 S/OPP

Mackenzie Olson Rock Falls Jr. 6-1 MB

Jayden Otto Prairie Ridge Jr. 5-11 S

Kylie Plant Marion Jr. 5-11 OH

Maya Popernik Whitney Young Sr. 5-9 OH

Jessica Riedl Maine West Sr. 6-0 MB

Chloe Robinson Stevenson Sr. 5-7 L

Macie Robinson Rolling Meadows Sr. 5-4 L

Jane Sakowicz Wauconda Sr. 5-3 L

Lillie Schaldemose Murphysboro So. 5-9 OH

Autumn Schneider Carmi-White County Sr. 5-11 MB

Emily Schwarz Metro East Lutheran Sr. 5-4 L

Amy Schwem Lemont So. 5-10 S

Sam Siedel Valmeyer Sr. 5-8 OH

Kameryn Sillmon Belleville East Sr. 5-9 MB/OH

Madison Soldati Hall Sr. 5-4 L

Annelise Sparks Maroa-Forsyth Jr. 5-7 L

DaeLin Spitzer Decatur St. Teresa Jr. 5-10 MB

Ali Spohr Quincy Sr. 5-9 S

Erica Staunton Sandburg Jr. 6-0 OH

Maggie Streckert Buffalo Grove Jr. 5-10 S

Molly Tauke Moline Sr. 5-8 OH

Melina Tedrow Payson-Seymour Sr. 5-4 L

Danielle Tyson Chicago Christian Sr. 6-0 MB

Ally VanEekeren Benet Academy Jr. 5-10 S

Rachel Verdun Edwardsville Sr. 5-8 S

Ava Vitale Rockford Boylan Jr. 5-9 S

Ryleigh Warfel Tri-Valley Sr. 5-11 OH

Brittany Welch Resurrection College Prep Sr. 5-11 OH

Katie Wemhoener Belleville Althoff So. 5-8 OH

Ariel Zedric Peoria Richwoods Sr. 5-10 S

-