2018 All-Area softball teams

More

2018 All-Area softball teams

ALL-AREA FIRST TEAM

ATHLETE YR. POS. SCHOOL

Reagan Cheely So. P/SS Villa Grove

Becca Clanton Sr. C Fisher

Bailey Dowling So. SS St. Joseph-Ogden

Hannah Dukeman So. C St. Joseph-Ogden

Madi Eberle So. P/3B Gibson City-Melvin-Sibley

Sydney Eichelberger Jr. P Fisher

Emmy Graver Sr. 3B St. Joseph-Ogden

Jordan Jones Jr. P/1B/3B Salt Fork

Elyce Knudsen So. SS Unity

Camilyn Newbanks Jr. C Argenta-Oreana

Kenzie Pence Sr. OF St. Joseph-Ogden

Isabelle Shelmadine Sr. 2B Tuscola

Aubrie Shore Fr. P Mahomet-Seymour

Ashton Smith Jr. P Tuscola

Kelly Smith Sr. 3B LeRoy

 

ALL-AREA SECOND TEAM

Reighan Barr Jr. C Salt Fork

Bailey Benton Sr. 2B Argenta-Oreana

Kyleigh Block Fr. P/SS/CF Villa Grove

Aleksas Dietzen Sr. 1B Schlarman

Baylee Cosgrove Fr. C/SS Paxton-Buckley-Loda

Grace Harris Sr. C Bismarck-Henning/Rossville-Alvin

Magan Harris Sr. P/SS/3B Watseka

Lydia Hays Sr. P/INF Argenta-Oreana

Delaney Hilderbrandt Sr. 3B Monticello

Frankie Izard Sr. OF St. Joseph-Ogden

Kylie Johnson Jr. C Georgetown-RF/Chrisman

Lindsay Jordahl Sr. P Rantoul

Alexis Koester Sr. SS Tuscola

Nini Liong Fr. P/SS/3B Centennial

Kylie Neuman Jr. P/SS Oakwood

 

ALL-AREA SPECIAL MENTION

Kennedy Bauer Jr. C/CF Watseka

Skyler Brewer Jr. SS Salt Fork

Kameryn Brotherton Sr. INF Mahomet-Seymour

Allison Clark Jr. 1B Tuscola

Ashtyn Cromwell Jr. P St. Joseph-Ogden

Kadelyn Daily Sr. P/1B Cerro Gordo/Bement

Laynee Dickison Fr. P Bismarck-Henning/Rossville-Alvin

Gwen Diepholz So. 2B/OF Sullivan

Chasey Edenburn Sr. P/3B Unity

Emilee Eller So. C/3B Westville

Tatiana Garcia Sr. 3B Argenta-Oreana

Whitny Harper So. P/2B/LF Georgetown-RF/Chrisman

Jazzmyn Hicks Jr. C Danville

Aliya Holloman So. P/SS Heritage

Sidney Hood So. INF Fisher

Hailey Hunter Jr. P/1B Salt Fork

Reagan Miller Jr. INF Arthur-Lovington-A-H

Molly Mixell So. 1B Villa Grove

Jada Mosley Jr. SS Rantoul

Cassi Newbanks F P Argenta-Oreana

Ariel Reeves Sr. 3B Hoopeston Area

Kaitlyn Reifsteck Fr. P Tuscola

Kendyl Ring Fr. INF/OF Tuscola

Mackenzie Russell Fr. P/UTIL Salt Fork

Taylor Spelman So. C/SS Arcola

Taylor Stal So. 3B Georgetown-RF/Chrisman

Aspyn Taylor Sr. 2B St. Joseph-Ogden

Charly Warlow So. P/2B LeRoy

Erin Wright Jr. C Urbana

Taylor Wunderlich Jr. P Monticello

 

ALL-AREA HONORABLE MENTION

ARCOLA — KayLee Hohlbauch, Fr., P/1B; Sydnee Shafer, Sr., P.

ARGENTA-OREANA — Mikayla Kirkland, Sr., OF; Maggie Millington, Sr. INF.

ARMSTRONG-POTOMAC — Jordyn Dillman, So., INF; Madi Gayheart, Sr., P; Kayla Roe, Jr., C.

ARTHUR-LOVINGTON-ATWOOD-HAMMOND — Makenzie Brown, Fr., P; Shelby Frederick, Jr., P.

BISMARCK-HENNING/ROSSVILLE-ALVIN — Mai Lin Davis, Sr., SS/3B; CasaDee Whorrall, Sr., 3B/OF.

BLUE RIDGE — Hannah Brackenhoff, Jr., P/INF; Avery Place, Fr., P/UTIL.

CENTENNIAL — Addie Archer, Jr., P/INF; Hannah Luchinski, Jr., C/SS; Kylie Lafi, Sr., OF.

CERRO GORDO/BEMENT — Ella Mann, Fr., C/CF; Shelby Strack, So., P/3B.

CHAMPAIGN CENTRAL — Kaylee Bowers, Sr., C/UTIL; Lexi Williams, So., P/UTIL.

CLINTON — Savanah Clifton, Fr., C/3B; Zoie Polen, Jr., C/OF; Olivia Sanders, Sr., P/1B.

DANVILLE — Nikki Ervin, So., P/INF; Kaitlyn Loewenstein, So., P/INF; Alexis Spicer, Jr., OF.

FISHER — Bailey Hadden, Sr., OF; Kylie Terven, Sr., INF/OF.

GEORGETOWN RIDGE-FARM/CHRISMAN — Kasie Anderson, Jr. 2B; Lacey Steinbaugh, Jr., SS.

GIBSON CITY-MELVIN-SIBLEY — Maci Bielfeldt, So., 3B; Emily Clinton, So., CF; Hailey Rutledge, Sr., 1B/LF.

HERITAGE — Gracyn Allen, Jr., P/INF/CF; Emilee Coffin, Sr., 1B/OF.

HOOPESTON AREA — Mercy Linder, Sr., RF; Raven Rutherford, Jr., CF.

IROQUOIS WEST — Meara Tilstra, Sr., P/1B/OF; Jacey Stiers, Jr., C.LeROY — Danielle Bogle, Fr., SS; Danielle Hanshew, Sr., CF; Kiera Spratt, So., P/1B.

MAHOMET-SEYMOUR — Allison Nofziger, Jr., OF; Madi Scott, Sr., INF; Ashley Wheeler, So., INF.

MILFORD/CISSNA PARK — Brittney Bailey, Jr., P/1B; Jakki Mowrey, So., CF; Kaylee Warren, So., P/UTIL.

MONTICELLO — Kaleena Davis, Jr., C/3B; Brittany Jones, Sr., C/OF.

OAKWOOD — Paiton Frerichs, Jr., 1B/CF; Shaelyn Turner, Sr., C/SS.

PAXTON-BUCKLEY-LODA — Sindra Gerdes, So., P/SS; Cassidi Nuckols, Sr., P/3B.

PRAIRIE CENTRAL — Faith Bachtold, Sr., P/OF.

RANTOUL — Kristen Fauser, So., OF; Jenna Sanford, So., P/3B/OF.

ST. JOSEPH-OGDEN — Allie Place, Sr., OF; Katie Poulter, Jr., OF; Zoey Witruk, So., P.

ST. THOMAS MORE — Lauren Banke, Sr., P/C; Kassie Brookins, Sr., P/INF/CF; Kennedy Record, Jr., SS/3B.

SALT FORK — Kayleigh Davis, So., 3B.

SCHLARMAN — Tannah Cedar, Fr., P/SS; CeCe Damilano, So., P/2B/SS; Maddie Sermersheim, Sr., 3B/CF.

SULLIVAN — Irie Dulin, Jr., SS; Madison Wall, Sr., P/1B.

TRI-COUNTY — Taylor Bennett, Sr., P/C; Grace Kile, Jr., P/3B; Cailynne Phillips, So., P/UTIL.

TUSCOLA — Ashtyn Clark, Sr., C.

UNITY — Kyleigh Dubson, So., C/1B/2B; Jalyn Powell, So., 3B.

URBANA — Lauren Matson, Sr., INF; Maddie Sanders, Sr., INF.

VILLA GROVE — Maris Eversole, So., C/1B; Addy Fisher, Fr., C/3B; Jordyn Ray, So., P/CF.

WATSEKA — Summer Cramer, Sr., C/SS; Mallory Drake, Jr., 1B/OF.

WESTVILLE — Tiffanie Elliott, Sr., OF; Erin Toole, Jr., C/INF; Lauren Winters, P/1B.

More