Listen to this article

Here’s a look at all area athletes who will be involved in this week’s IHSA girls’ track and field state series at Eastern Illinois’ O’Brien Stadium. Distances and times are from sectional meets, with athletes ranked across all sectionals in their class:

CLASS 1A (Thursday)100-meter dash — 1. Alyssa Williams (Jr., Tuscola, 12.14); 13. Atleigh Hamilton (Sr., St. Joseph-Ogden, 12.97); 17. Bre Crose (Soph., Hoopeston Area, 13.04).

200 — 2. Alyssa Williams (Jr., Tuscola, 25.78); 10. Atleigh Hamilton (Sr., St. Joseph-Ogden, 26.50); 13. Gracie Jessup (Sr., Salt Fork, 26.67).

400 — 3. Atleigh Hamilton (Sr., St. Joseph-Ogden, 58.83); 15. Natalie DeSchepper (Fr., Gibson City-Melvin-Sibley, 1:01.61); T-20. Madalyn Booker (Soph., Sullivan, 1:02.32); T-20. Zoey Muller-Hinnant (Jr., Uni High, 1:02.32).

800 — 7. Heidi Heldt (Jr., Argenta-Oreana, 2:25.22); 23. Macie Russell (Fr., Salt Fork, 2:30.16); 24. Shayla Brown (Jr., Champaign Academy, 2:31.63); 25. Cecilia Goodin (Soph., Gibson City-Melvin-Sibley, 2:33.87).

1,600 — 4. Kate Ahmari (Soph., Uni High, 5:25.92); 11. Ava Knap (Jr., St. Joseph-Ogden, 5:35.84); 15. Heidi Heldt (Jr., Argenta-Oreana, 5:41.23).

3,200 — 1. Kate Ahmari (Soph., Uni High, 11:36.59); 4. Aleigha Garrison (Fr., Judah Christian, 12:00.95).

100 hurdles — 2. Gracie Jessup (Sr., Salt Fork, 15.23); 12. Jaitlyn White (Sr., Westville, 16.41); 13. Shelby McGee (Soph., Salt Fork, 16.43).

300 hurdles — 3. Gracie Jessup (Sr., Salt Fork, 47.68); 8. Cadi Hu (Jr., Uni High, 48.98); 17. Kelsey Moore (Fr., Arcola, 50.38).

400 relay — 10. St. Joseph-Ogden (Payton Carter (Fr.), Raegan Crippen (Sr.), Grace Schmitz (Jr.), Hope Rajlich (Jr.); 52.13); 11. Uni High (Ella Greer (Jr.), Zoey Muller-Hinnant (Jr.), Caylee Losch (Sr.), Vivia Nguyen (Jr.); 52.32).

800 relay — 5. Tuscola (Alyssa Williams (Jr.), Mia Hausmann (Soph.), Brynn Tabeling (Sr.), Laney Cummings (Sr.); 1:50.21); 10. St. Joseph-Ogden (Payton Carter (Fr.), Raegan Crippen (Sr.), Grace Schmitz (Jr.), Hope Rajlich (Jr.); 1:51.47); 13. Bismarck-Henning/Rossville-Alvin (Aubrey Peters (Fr.), Gabby Moreman (Fr.), Vivi Ruffo (Jr.), Amber-Christine Reed (Fr.); 1:52.69); 25. Gibson City-Melvin-Sibley (Abigail Sizemore (Sr.), Rylie Huls (Fr.), Ava Kurtenbach (Jr.), Natalie DeSchepper (Fr.); 1:56.29).

1,600 relay — 5. St. Joseph-Ogden (Ashlyn Lannert (Jr.), Kailyn Ingram (Jr.), Helene Jones (Fr.), Hope Rajlich (Jr.); 4:15.17); 7. Uni High (Ella Greer (Jr.), Zoey Muller-Hinnant (Jr.), Kate Ahmari (Soph.), Cadi Hu (Jr.); 4:16.79).

3,200 relay — 6. St. Joseph-Ogden (Kailyn Ingram (Jr.), Helene Jones (Fr.), Malorie Sarnecki (Jr.), Ashlyn Lannert (Jr.); 10:27.70); 12. Uni High (Erin Smith (Jr.), Madeleine Keenan (Jr.), Danbi Choi (Sr.), Stefania Dzhaman (Jr.); 10:50.99); 25. Villa Grove/Heritage (Emma Buessing (Soph.), Kyleigh Price (Soph.), Madison Logan (Soph.), Hailey Stutz (Jr.); 11:45.01).

Shot put — 12. Olivia Birge (Jr., Salt Fork, 36-61/2); 15. Emma Graham (Jr., St. Thomas More, 36-31/2); 16. Kinzie Parsons (Sr., Watseka, 36-13/4).

Discus — 6. Olivia Birge (Jr., Salt Fork, 124-6); 9. Kinzie Parsons (Sr., Watseka, 121-11/2); 13. Madie Burwell (Sr., Villa Grove/Heritage, 113-101/4); 24. Elizabeth Clark (Sr., Ridgeview/Lexington, 97-3).

High jump — 6. Alexis Wike (Soph., Blue Ridge, 5-2); T-7. Zoe Walton (Sr., Sullivan, 5-13/4); T-11. Brynlee Keeran (Jr., Salt Fork, 5-0); T-11. Abby Behrens (Jr., St. Joseph-Ogden, 5-0); T-11. Emily White (Sr., Sullivan, 5-0).

Pole vault — T-7. Brynlee Keeran (Jr., Salt Fork, 10-111/2); T-12. Grace Schmitz (Jr., St. Joseph-Ogden, 10-51/2); T-20. Haley Carlton (Fr., Georgetown-Ridge Farm/Chrisman, 9-0); T-20. Payton Carter (Fr., St. Joseph-Ogden, 9-0); T-20. Sofia Nuzzo (Soph., Sullivan, 9-0).

Long jump — 1. Alyssa Williams (Jr., Tuscola, 18-33/4); 4. Gracie Jessup (Sr., Salt Fork, 17-41/4); 5. Atleigh Hamilton (Sr., St. Joseph-Ogden, 17-23/4); 13. Brynlee Keeran (Jr., Salt Fork, 16-51/4); 30. Phoebe Reynolds (Fr., Blue Ridge, 14-8).

Triple jump — 5. Brynlee Keeran (Jr., Salt Fork, 34-03/4); T-10. Alexa Miller (Jr., Arthur-Lovington-Atwood-Hammond, 33-13/4); T-10. Shelby McGee (Soph., Salt Fork, 33-13/4).

CLASS 2A (Friday)200 — 15. Kayla Nelson (Soph., Unity, 26.75).

400 — 12. Rose Talbert (Soph., Monticello, 1:01.09).

800 — 7. Rachel Koon (Jr., Monticello, 2:21.33); 9. Trixie Johnson (Soph., Paxton-Buckley-Loda, 2:22.13).

1,600 — 4. Mabry Bruhn (Soph., Monticello, 5:13.39); 7. Estella Miller (Soph., Monticello, 5:17.31).

3,200 — 6. Mabry Bruhn (Soph., Monticello, 11:19.64); 9. Estella Miller (Soph., Monticello, 11:30.40); 19. Elizabeth Sims (Jr., Mahomet-Seymour, 12:21.64).

100 hurdles — 1. Brianna Dixon (Soph., Rantoul, 14.53); 16. Bri Ritchie (Fr., Unity, 17.11).

300 hurdles — 13. Shaelin Ruzich (Sr., Mahomet-Seymour, 50.20).

400 relay — 11. Unity (Kayla Nelson (Soph.), Shannon Flavin (Sr.), Kyleigh Weller (Sr.), Lauren Miller (Soph.); 50.68).

800 relay — 16. Unity (Kayla Nelson (Soph.), Shannon Flavin (Sr.), Kyleigh Weller (Sr.), Lauren Miller (Soph.); 1:49.87).

1,600 relay — 6. Monticello (Grace Talbert (Sr.), Rose Talbert (Soph.), Mabry Bruhn (Soph.), Rachel Koon (Jr.); 4:09.86; 7. Unity (Arianna Pruitt-LeFairve (Jr.), Harper Hancock (Jr.), Audrey Remole (Soph.), Caelyn Kleparski (Fr.); 4:13.33).

3,200 relay — 7. Unity (Harper Hancock (Jr.), Elizabeth Hulick (Sr.), Caelyn Kleparski (Fr.), Arianna Pruitt-LeFairve (Jr.); 9:57.87); 9. Monticello (Grace Talbert (Sr.), Rose Talbert (Soph.), Kyara Welter (Jr.), Rachel Koon (Jr.); 10:00.50).

Shot put — 19. Aly Bagwell (Sr., Unity, 34-21/4).

Discus — 2. Gracie Cox (Sr., Unity, 140-43/4).

High jump — 4. Brianna Dixon (Soph., Rantoul, 5-3).

Pole vault — T-6. Shaelin Ruzich (Sr., Mahomet-Seymour, 10-91/4); T-11. Mabry Bruhn (Soph., Monticello, 10-31/4); T-16. Cece Abramson (Jr., Mahomet-Seymour, 9-9); T-16. Caelyn Kleparski (Fr., Unity, 9-9).

Long jump — T-15. Lillianna Frichtl (Jr., Paxton-Buckley-Loda, 16-8).

CLASS 3A (Saturday)100 hurdles — 5. Hallee Thomas (Sr., Danville, 14.66).

300 hurdles — 3. Hallee Thomas (Sr., Danville, 45.40).

Discus — 15. Annabel Thorstenson (Sr., Centennial, 117-91/2).

Colin Likas covers Illinois football and high school sports at The News-Gazette. He can be reached at clikas@news-gazette.com, or on Twitter at @clikasNG.

College/Prep Sports Reporter

Colin Likas covers Illinois football and high school sports at The News-Gazette. His email is clikas@news-gazette.com, and you can follow him on Twitter (@clikasNG).

Trending Videos