Listen to this article

ALL-AREA FIRST TEAM

ATHLETE YR. EVENT(S) SCHOOL

Kate Ahmari Jr. Long distance Uni High

Olivia Birge Sr. Throws Salt Fork

Mabry Bruhn Jr. Middle distance/long distance Monticello

Brianna Dixon Jr. Hurdles/jumps Rantoul

Savanna Franzen Fr. Long distance St. Joseph-Ogden

Noelle Hunt Fr. Sprints/jumps Centennial

Trixie Johnson Jr. Middle distance Paxton-Buckley-Loda

Brynlee Keeran Sr. Jumps/pole vault Salt Fork

Shelby McGee Jr. Hurdles/jumps Salt Fork

Kayla Nelson Jr. Sprints/jumps Unity

Lia Patterson Fr. Sprints/hurdles Tuscola

Hope Rajlich Sr. Sprints St. Joseph-Ogden

Nickiya Shields Fr. Hurdles Danville

Alyssa Williams Sr. Sprints/jumps Tuscola

ALL-AREA SECOND TEAM

ATHLETE YR. EVENT(S) SCHOOL

Jillian Alexander So. Sprints Tuscola

Kyla Canales Jr. Sprints/pole vault Champaign Central

Mia Hausmann Jr. Sprints/middle distance Tuscola

Cadi Hu Sr. Sprints/hurdles Uni High

Ava Knap Sr. Long distance St. Joseph-Ogden

Ella McFarland So. Jumps BHRA

Zoey Muller-Hinnant Sr. Sprints Uni High

Arianna Pruitt-LeFairve Sr. Sprints/middle distance Unity

Syniyah Quenga Fr. Sprints Urbana

Cassidy Short Jr. Sprints/jumps Sullivan

Rose Talbert Jr. Middle distance Monticello

Savanna Tyler Sr. Sprints Westville

Alexis Wike Jr. Sprints/jumps Blue Ridge

Erica Woodard So. Long distance Unity

ALL-AREA HONORABLE MENTION

ARCOLA — Eva Hopkins (Jr., sprints/jumps); Kelsey Moore (So., sprints/hurdles); Crystal Ramirez (Fr., sprints/jumps).

ARGENTA-OREANA — Heidi Heldt (Sr., middle distance).

ARMSTRONG-POTOMAC — Mattie Kennel (Sr., sprints/jumps).

ARTHUR-LOVINGTON-ATWOOD-HAMMOND — Alexa Miller (Sr., sprints/jumps).

BISMARCK-HENNING/ROSSVILLE-ALVIN — Amber-Christine Reed (So., sprints/jumps); Gabby Moreman (So., middle distance/long distance).

BLUE RIDGE — Phoebe Reynolds (So., hurdles/jumps).

CENTENNIAL — Brooke Gardner (Jr., sprints); Sifa Mondika (Sr., sprints/jumps); Brooklynn Sweikar (So., sprints); Benedicte Tshomba (Jr., sprints).

CERRO GORDO/BEMENT — Haley Garrett (Jr., sprints/jumps); Jazzi Hicks (Jr., throws); Bella Zigler (Sr., sprints/jumps).

CHAMPAIGN ACADEMY HIGH — Eleanor Laufenberg (So., middle distance); Sophia Libman (So., long distance).

CHAMPAIGN CENTRAL — Braelyn Alexander (Jr., jumps); Julia Bilsbury (Fr., sprints/jumps); Narmeen Chahal (Sr., sprints); Nevaeh Essien (Jr., throws); Nour Hijab (Sr., sprints); Kelecia Mangue (Fr., sprints); Ellie Walker (So., sprints/jumps).

CLINTON — Bella Downs (So., throws); Alayna Earle (Jr., throws); Clare Holland (Sr., middle distance/long distance); MaKayla Koeppel (So., long distance).

DANVILLE — Mariyah Brown (Jr., jumps); Neveah Jones (Jr., sprints/hurdles/jumps); Karena Mayfield (Sr., throws); Allison Thompson (Jr. long distance); Lynae Ward (Sr., jumps/throws).

DeLAND-WELDON — Morgan Frye (So., throws).

FISHER — Megan Bidner (Jr., middle distance/long distance); Cassandra Marry (Jr., sprints/throws).

GEORGETOWN-RIDGE FARM/CHRISMAN — Haley Carlton (So., jumps/pole vault).

GIBSON CITY-MELVIN-SIBLEY — Cecilia Goodin (Jr., middle distance); Savannah Shumate (So., throws).

HERITAGE — Kamryn Soard (Fr., jumps); Loran Tate (Fr., sprints/jumps).

HOOPESTON AREA — Bre Crose (Jr., sprints); Allison Pickett (Sr., long distance).

IROQUOIS WEST — Vivien Griffin (So., sprints/jumps); Samantha Hartke (Jr., middle distance/long distance); Riley Klump (Jr., sprints/jumps); Ella Rhodes (So., hurdles).

JUDAH CHRISTIAN — Aleigha Garrison (So., long distance); Abi Tapuaiga (Sr., throws).

LeROY — Lily Monigold (Jr., middle distance/long distance).

MAHOMET-SEYMOUR — Meah Beacham (So., sprints/jumps); Ava Boyd (So., long distance); Ariana Lingard (Sr., sprints).

MILFORD/CISSNA PARK — Jasmin Cullum (So., sprints/middle distance).

MONTICELLO — Estella Miller (Jr., long distance); Sylvia Miller (Fr., long distance); Clara Rudolph (Sr., long distance); Rachel Koon (Sr., middle distance/long distance); Kyara Welter (Sr., long distance).

OAKWOOD — Nikita Taylor (So., sprints).

PAXTON-BUCKLEY-LODA — Lillie Frichtl (Sr., sprints/jumps); Maisy Johnson (Sr., sprints/jumps); Bailey Luebchow (So., sprints/pole vault).

PRAIRIE CENTRAL — Izabelle Behrends (So., sprints/hurdles/jumps/pole vault).

RANTOUL — Tashay Jackson Roper (Jr., sprints/jumps).

RIDGEVIEW/LEXINGTON — Delanie Wissmiller (Sr., sprints).

ST. JOSEPH-OGDEN — Abby Behrens (Sr., sprints/jumps); Chloe Burkhalter (So., middle distance); Payton Carter (So., sprints/pole vault); Emily Elsbernd (Jr., sprints/jumps); Kailyn Ingram (Sr., middle distance); Helene Jones (So., sprints/middle distance); Ashlyn Lannert (Sr., sprints/middle distance); Grace Schmitz (Sr., sprints/pole vault).

ST. THOMAS MORE — Alyson Clements (Fr., sprints).

SALT FORK — Callaway Cox (Fr., sprints/jumps); Macie Russell (So., middle distance).

SCHLARMAN — Mia Martinez (Jr., sprints/jumps).

SULLIVAN — Jalexis Barrett (Jr., sprints); Madalyn Booker (Jr., sprints); Izabella Hay (Jr., sprints/hurdles); Alaina Moore (Jr., sprints); Sofia Nuzzo (Jr., pole vault).

TRI-COUNTY — Taylor Thorman (Jr., sprints/jumps/throws).

TUSCOLA — Kenna Clodfelder (Fr., sprints/jumps); Natalie Hasting (So., throws); Harley Woodard (Jr., sprints/jumps).

UNI HIGH — Ella Greer (Sr., sprints); Stefania Dzhaman (Sr., hurdles/jumps); Dina Hashash (Sr., sprints/jumps).

UNITY — Josie Cler (Fr., sprints/middle distance); Ashlyn Denney (Fr., sprints); Lauren Miller (Jr., sprints); Bri Ritchie (So., sprints/hurdles).

URBANA — Celia Barbieri (Sr., long distance); Shamera Moore (Sr., sprints); Tiarra Townsend-Cooper (Sr., sprints); Isabella Wallis (Sr., sprints).

VILLA GROVE — Carley Eads (Fr., throws).

WATSEKA — Raegan Gooding (Sr., sprints/jumps); Megan Martin (Fr., throws); Haven Maple (Jr., sprints/jumps); Haven Meyer (So., sprints); Emily Miller (Jr., sprints/jumps).

WESTVILLE — Olivia Hutchins (So., sprints); Jasmyn Meeker (Sr., sprints/jumps); Ella Miller (Fr., sprints/jumps).

College/Prep Sports Reporter

Colin Likas covers Illinois football and high school sports at The News-Gazette. His email is clikas@news-gazette.com, and you can follow him on Twitter (@clikasNG).

Trending Videos