Listen to this article

MEET LOCATION — Eastern Illinois O'Brien Stadium, Charleston.

MEET DATES — Thursday (Class 1A preliminaries), Friday (Class 2A and 3A preliminaries) and Saturday (finals in all classes).

THURSDAY'S CLASS 1A PRELIMINARIES SCHEDULE

10 a.m. — Long jump, triple jump and high jump (top 12 performers plus ties advance).

11 a.m. — Shot put, pole vault (top 12 performers plus ties advance); 3,200-meter relay (two heat winners plus next 10 best times advance).

11:26 a.m. — 400-meter relay (four heat winners plus next five best times advance).

11:52 a.m. — 100-meter hurdles (four heat winners plus next five best times advance).

12:08 p.m. — 100-meter dash (four heat winners plus next five best times advance).

12:24 p.m. — 800-meter run (three heat winners plus next nine best times advance).

12:42 p.m. — 800-meter relay (four heat winners plus next five best times advance).

12:58 p.m. — 400-meter dash (four heat winners plus next five best times advance).

1:10 p.m. — Discus (top 12 performers plus ties advance).

1:14 p.m. — 300-meter hurdles (four heat winners plus next five best times advance).

1:30 p.m. — 1,600-meter run (two heat winners plus next 10 best times advance).

1:48 p.m. — 200-meter dash (four heat winners plus next five best times advance).

2:04 p.m. — 1,600-meter relay (four heat winners plus next five best times advance).

FRIDAY'S CLASS 2A PRELIMINARIES SCHEDULE

8 a.m. — Long jump, triple jump and high jump (top 12 performers plus ties advance).

9 a.m. — Shot put, pole vault (top 12 performers plus ties advance); 3,200-meter relay (two heat winners plus next 10 best times advance).

9:26 a.m. — 400-meter relay (three heat winners plus next six best times advance).

9:48 a.m. — 100-meter hurdles (three heat winners plus next six best times advance).

10 a.m. — 100-meter dash (four heat winners plus next five best times advance).

10:16 a.m. — 800-meter run (two heat winners plus next 10 best times advance).

10:28 a.m. — 800-meter relay (three heat winners plus next six best times advance).

10:40 a.m. — 400-meter dash (three heat winners plus next six best times advance).

10:52 a.m. — 300-meter hurdles (three heat winners plus next six best times advance).

10:55 a.m. — Discus (top 12 performers plus ties advance).

11:04 a.m. — 1,600-meter run (two heat winners plus next 10 best times advance).

11:22 a.m. — 200-meter dash (three heat winners plus next six best times advance).

11:34 a.m. — 1,600-meter relay (three heat winners plus next six best times advance).

FRIDAY'S CLASS 3A PRELIMINARIES SCHEDULE

Noon — Long jump, triple jump and high jump (top 12 performers plus ties advance).

12:30 p.m. — Pole vault (top 12 performers plus ties advance).

1 p.m. — 3,200-meter relay (two heat winners plus next 10 best times advance).

1:05 p.m. — Shot put (top 12 performers plus ties advance).

1:26 p.m. — 400-meter relay (three heat winners plus next six best times advance).

1:48 p.m. — 100-meter hurdles (three heat winners plus next six best times advance).

2 p.m. — 100-meter dash (four heat winners plus next five best times advance).

2:16 p.m. — 800-meter run (two heat winners plus next 10 best times advance).

2:28 p.m. — 800-meter relay (three heat winners plus next six best times advance).

2:40 p.m. — 400-meter dash (three heat winners plus next six best times advance).

2:45 p.m. — Discus (top 12 performers plus ties advance).

2:52 p.m. — 300-meter hurdles (three heat winners plus next six best times advance).

3:04 p.m. — 1,600-meter run (two heat winners plus next 10 best times advance).

3:22 p.m. — 200-meter dash (three heat winners plus next six best times advance).

3:34 p.m. — 1,600-meter relay (three heat winners plus next six best times advance).

SATURDAY'S CLASS 1A/2A/3A/WHEELCHAIR FINALS

9:15 a.m. — Parade of Competitors.

10 a.m. — Long jump, triple jump, high jump, pole vault, shot put, 3,200-meter run (first section).

11 a.m. — 3,200-meter relay.

11:40 a.m. — 400-meter relay.

12:10 p.m. — 3,200-meter run (second section).

12:30 p.m. — Discus.

1:10 p.m. — 100-meter hurdles.

1:35 p.m. — 100-meter dash.

1:55 p.m. — 800-meter run.

2:25 p.m. — 800-meter relay.

2:55 p.m. — 400-meter dash.

3:15 p.m. — 300-meter hurdles.

3:35 p.m. — 1,600-meter run.

4:05 p.m. — 200-meter dash.

4:20 p.m. — 1,600-meter relay.

5 p.m. — Team awards.

College/Prep Sports Reporter

Colin Likas covers Illinois football and high school sports at The News-Gazette. His email is clikas@news-gazette.com, and you can follow him on Twitter (@clikasNG).

Trending Videos