bkbhsb

Robin Scholz/The News-Gazette Monticello's Ryan Reeder (13) and Tuscola's Ben Dixon (12) in their Monticello Holiday Hoopla game at Monticello High School on Friday, Dec. 27, 2019.

Listen to this article

2019 holiday tournament schedules

BOYS

Centralia Holiday Tournament

Dec. 26

Game 1: Belleville West 65, St. Louis Confluence 38

Game 2: Chatham Glenwood 49, Chicago Marist 36

Game 3: Evanston 70, Cahokia 34

Game 4: Mundelein Carmel 67, Champaign Central 63

Game 5: Romeoville 67, Mt. Vernon 59

Game 6: Alton 78, Thornton Fractional North 62

Game 7: Centralia 74, Germantown (Tenn.) 32

Game 8: Tipton Rosemark (Tenn.) 44, Chicago Dyett 31

Dec. 27

Game 9: Chicago Marist 64, St. Louis Confluence 60

Game 10: Champaign Central 69, Cahokia 35

Game 11: Chatham Glenwood 52, Belleville West 42

Game 12: Evanston 65, Mundelein Carmel 44

Game 13: Mt. Vernon 65, Thornton Fractional North 56

Game 14: Alton 68, Romeoville 56

Game 15: Centralia 49, Tipton Rosemark (Tenn.) 28

Game 16: Chicago Dyett 47, Germantown (Tenn.) 35

Dec. 28

Game 17: Belleville West 43, Mundelein Carmel 34

Game 18: Romeoville 67, Tipton Rosemark (Tenn.) 58

Game 19: Champaign Central 55, Chicago Marist 40

Game 20: Mt. Vernon 50, Chicago Dyett 48

Game 21: St. Louis Confluence 66, Cahokia 46

Game 22: Evanston 60, Chatham Glenwood 36

Game 23: Thornton Fractional North 46, Germantown (Tenn.) 37

Game 24: Centralia 65, Alton 55

Game 25: Belleville West 50, Romeoville 30 (fifth-place game)

Game 26: St. Louis Confluence 64, Thornton Fractional North 63 (11th-place game)

Game 27: Mt. Vernon 53, Champaign Central 44 (consolation championship game)

Game 28: Chatham Glenwood 70, Alton 54 (third-place game)

Game 29: Evanston 53, Centralia 47 (championship game)

Effingham-Teutopolis Christmas Classic

Dec. 26

Game 1: Lincoln-Way East 59, Mattoon 41

Game 2: Centennial 39, Antioch 27

Game 3: Pleasant Plains 52, St. Anthony 49

Game 4: Central A&M 64, Charleston 56

Game 5: Oak Lawn 77, Lawrenceville 51

Game 6: Chicago Corliss 60, Dixon 26

Game 7: Chicago Brooks 57, Teutopolis 52 (OT)

Game 8: Effingham 78, Springfield Sacred Heart-Griffin 75 (OT)

Dec. 27

Game 9: St. Anthony 70, Mattoon 63 (OT)

Game 10: Antioch 44, Charleston 43

Game 11: Teutopolis 62, Lawrenceville 30

Game 12: Springfield Sacred Heart-Griffin 73, Dixon 52

Game 13: Lincoln-Way East 49, Pleasant Plains 38

Game 14: Centennial 46, Central A&M 40

Game 15: Oak Lawn 61, Chicago Brooks 46

Game 16: Chicago Corliss 55, Effingham 34

Game 17: Teutopolis 62, St. Anthony 49

Game 18: Springfield Sacred Heart-Griffin 61, Antioch 48

Game 19: Lawrenceville 75, Mattoon 72

Game 20: Pleasant Plains 44, Chicago Brooks 42

Game 21: Charleston 69, Dixon 66

Game 22: Central A&M 75, Effingham 51

Game 23: Lincoln-Way East 70, Oak Lawn 67

Game 24: Chicago Corliss 48, Centennial 29

Dec. 28

Game 25: Mattoon 58, Dixon 46 (15th-place game)

Game 26: St. Anthony 36, Antioch 33 (11th-place game)

Game 27: Charleston 50, Lawrenceville 40 (13th-place game)

Game 28: Effingham 76, Chicago Brooks 47 (seventh-place game)

Game 29: Pleasant Plains 69, Central A&M 57 (fifth-place game)

Game 30: Springfield Sacred Heart-Griffin 64, Teutopolis 56 (consolation championship game)

Game 31: Oak Lawn 69, Centennial 64, 2 OT (third-place game)

Game 32: Lincoln-Way East 56, Chicago Corliss, 50 (championship game)

Pontiac Holiday Tournament

Dec. 26

Game 1: Benet Academy 66, Danville 62

Game 2: Warren 54, (4) Peoria Manual 45

Game 3: (1) Bloom Twp. 62, Lockport 46

Game 4: Oak Park-River Forest 66, Plainfield North 63

Game 5: St. Charles North 38, New Trier 32

Game 6: (2) Curie 68, West Aurora 40

Game 7: (3) Simeon 58, Pontiac 48

Game 8: Joliet West 74, Bloomington 68

Dec. 27

Game 9: Lockport 54, Plainfield North 53

Game 10: Danville 50, (4) Peoria Manual 46

Game 11: (1) Bloom Twp. 83, Oak Park-River Forest 64

Game 12: Benet Academy 49, Warren 37

Game 13: New Trier 57, West Aurora 29

Game 14: (2) Curie 53, St. Charles North 45

Game 15: Bloomington 65, Pontiac 57

Game 16: Joliet West 71, (3) Simeon 66

Game 17: Danville 49, Lockport 44

Dec. 28

Game 18: New Trier 58, Bloomington 50

Game 19: Oak Park-River Forest 62, Warren 53

Game 20: (3) Simeon 53, St. Charles North 50

Game 21: (1) Bloom Twp. 61, Benet 42

Game 22: (2) Curie 68, Joliet West 58

Game 23: Danville 56, New Trier 41 (consolation championship game)

Game 24: (3) Simeon 80, Oak Park-River Forest 74 (fifth-place game)

Game 25: Joliet West 61, Benet 48 (third-place game)

Game 26: (2) Curie 72, (1) Bloom Twp. 67 (championship game)

Legends of Winter Roundball Classic

At St. Louis University High School

Dec. 26

Game 1: (1) CBC 79, (16) Roosevelt 18

Game 2: (8) University City 63, (9) Soldan 46

Game 3: (4) Hazelwood Central 59, (13) DuBourg 43

Game 4: (5) St. Louis Christian 58, (12) SLUH 56

Game 5: (2) Ritter 51, (15) Miller Career Academy 49

Game 6: (10) Urbana 69, (7) Lift for Life 51

Game 7: (3) McCluer 63, (14) John Burroughs 44

Game 8: (11) Jennings 56, (6) Hazelwood East 55

Dec. 27

Game 9: (9) Soldan 83, (16) Roosevelt 45

Game 10: (12) SLUH 59, (13) DuBourg 44

Game 11: (7) Lift for Life 74, (15) Miller Career Academy 56

Game 12: (6) Hazelwood East 66, (14) John Burroughs 41

Game 13: (1) CBC 67, (8) University City 41

Game 14: (5) St. Louis Christian 59, (4) Hazelwood Central 51

Game 15: (2) Ritter 78, (10) Urbana 56

Game 16: (3) McCluer 75, (11) Jennings 65

Dec. 28

Game 17: (13) DuBourg 81, (16) Roosevelt 55

Game 18: (14) John Burroughs 53, (15) Miller Career Academy 46

Game 19: (12) SLUH 50, (9) Soldan 40

Game 20: (11) Lift for Life 61, (6) Hazelwood East 53

Game 21: (4) Hazelwood Central 49, (8) University City 47

Game 22: (10) Urbana 76, (11) Jennings 59

Game 23: (5) St. Louis Christian 59, (1) CBC 54

Game 24: (2) Ritter 76, (3) McCluer 71

Dec. 29

Game 25: (11) Lift for Life 61, (12) SLUH 60, OT (consolation championship game)

Game 26: (4) Hazelwood Central 69, Urbana 43 (fifth-place game)

Game 27: (1) CBC 71, (3) McCluer 59 (third-place game)

Game 28: (5) St. Louis Christian 63, (2) Ritter 57, OT (championship game)

State Farm Holiday Classic Large Schools

Dec. 26

Game 1: (6) Peoria 50, (11) Joliet Central 46

Game 2: (3) Chicago North Lawndale 72, (14) Mahomet-Seymour 69

Game 3: (4) Wheaton Warrenville South 47, (13) Plainfield South 32

Game 4: (5) Harlem 73, (12) Gary (Ind.) Calumet 70

Game 5: (8) Metamora 66, (9) Springfield 46

Game 6: (1) Normal Community 54, (16) North Chicago 45

Game 7: (7) Normal U-High 61, (10) Chicago Kenwood 54

Game 8: (2) Rock Island 68, (15) Thornwood 52

Dec. 27

Game 9: (14) Mahomet-Seymour 56, (11) Joliet Central 40

Game 10: (15) Thornwood 62, (10) Chicago Kenwood 55

Game 11: (13) Plainfield South 50, (12) Gary (Ind.) Calumet 44

Game 12: (9) Springfield 64, (16) North Chicago 49

Game 13: (8) Metamora 37, (1) Normal Community 36

Game 14: (4) Wheaton Warrenville South 51, (5) Harlem 43

Game 15: (2) Rock Island 53, Normal U-High 39

Game 16: (3) Chicago North Lawndale 76, (6) Peoria 63

Game 17: (11) Joliet Central 75, (10) Chicago Kenwood 63

Game 18: (16) North Chicago 52, (12) Gary (Ind.) Calumet 22

Dec. 28

Game 19: (10) Chicago Kenwood 52, (12) Gary (Ind.) Calumet 34 (15th-place game)

Game 20: (14) Mahomet-Seymour 65, (15) Thornwood 58

Game 21: (1) Normal Community 66, (5) Harlem 55

Game 22: (11) Joliet Central 63, (16) North Chicago 46 (13th-place game)

Game 23: (9) Springfield 55, (13) Plainfield South 51

Game 24: (6) Peoria 65, (7) Normal U-High 58 (OT)

Game 25: (15) Thornwood 50, (13) Plainfield South 37 (11th-place game)

Game 26: (1) Normal Community 51, (6) Peoria 44 (fifth-place game)

Game 27: (4) Wheaton Warrenville South 49, (8) Metamora 46

Game 28: (7) Normal U-High 66, (5) Harlem 32 (seventh-place game)

Game 29: (14) Mahomet-Seymour 60, (9) Springfield 56 (consolation championship game)

Game 30: (2) Rock Island 79, (3) Chicago North Lawndale 66

Dec. 30

Game 31: (8) Metamora 67, (3) Chicago North Lawndale 64 (third-place game)

Game 32: (2) Rock Island 61, (4) Wheaton Warrenville South 43 (championship game)

State Farm Holiday Classic Small Schools

Dec. 26

Game 1: (4) Aurora Christian 62, (13) Olympia 28

Game 2: (5) Quincy Notre Dame 56, (12) Peoria Christian 54

Game 3: (9) El Paso-Gridley 55, (8) St. Thomas More 41

Game 4: (1) Winnebago 66, (16) Chicago Providence St. Mel 41

Game 5: (6) St. Joseph-Ogden 47, (11) Annawan 42

Game 6: (3) Rockford Lutheran 57, (14) Tri-Valley 47

Game 7: (7) Fieldcrest 61, (10) Rock Falls 44

Game 8: (2) Bloomington Central Catholic 70, (15) Kankakee Bishop McNamara 55

Dec. 27

Game 9: (14) Tri-Valley 55, (11) Annawan 50

Game 10: (10) Rock Falls 57, (15) Kankakee Bishop McNamara 47

Game 11: (12) Peoria Christian 63, (13) Olympia 48

Game 12: (8) St. Thomas More 58, (16) Providence St. Mel 34

Game 13: (1) Winnebago 71, (9) El Paso-Gridley 61

Game 14: (4) Aurora Christian 64, (5) Quincy Notre Dame 37

Game 15: (7) Fieldcrest 59, (2) Bloomington Central Catholic 58

Game 16: (3) Rockford Lutheran 57, (6) St. Joseph-Ogden 53

Game 17: (11) Annawan 62, (15) Kankakee Bishop McNamara 54

Game 18: (16) Providence St. Mel 42, (13) Olympia 36

Dec. 28

Game 19: (15) Kankakee Bishop McNamara 53, (13) Olympia 29 (15th-place game)

Game 20: (14) Tri-Valley 45, (10) Rock Falls 40

Game 21: (9) El Paso-Gridley 60, (5) Quincy Notre Dame 54

Game 22: (11) Annawan 53, (16) Providence St. Mel 49 (13th-place game)

Game 23: (12) Peoria Christian 75, (8) St. Thomas More 56

Game 24: (6) St. Joseph-Ogden 75, (2) Bloomington Central Catholic 63

Game 25: (10) Rock Falls 57, (8) St. Thomas More 51 (11th-place game)

Game 26: (9) El Paso-Gridley 67, (6) St. Joseph-Ogden 36 (fifth-place game)

Game 27: (4) Aurora Christian 68, (1) Winnebago 54

Game 28: (2) Bloomington Central Catholic 55, (5) Quincy Notre Dame 47 (seventh-place game)

Game 29: (12) Peoria Christian 52, (14) Tri-Valley 40 (consolation championship game)

Game 30: (3) Rockford Lutheran 72, (7) Fieldcrest 54

Dec. 30

Game 31: (1) Winnebago 58, (7) Fieldcrest 56 (third-place game)

Game 32: (4) Aurora Christian 62, (3) Rockford Lutheran 56 (championship game)

Williamsville Holiday Tournament

Dec. 26

Game 1: (1) Peoria Quest 117, (16) South Fulton 31

Game 2: (8) Beardstown 55, (9) Delavan 37

Game 3: (4) Prairie Central 74, (13) Unity 60

Game 4: (5) Petersburg PORTA 46, (12) East Peoria 43

Game 5: (2) Roanoke-Benson 64, (15) Midwest Central 35

Game 6: (7) Tremont 68, (10) Warrensburg-Latham 35

Game 7: (6) Deer Creek-Mackinaw 76, (11) Williamsville 53

Game 8: (3) Springfield Calvary 55, (14) Havana 38

Dec. 27

Game 9: (9) Delavan 56, (16) South Fulton 10

Game 10: (12) East Peoria 63, (13) Unity 40

Game 11: (10) Warrensburg-Latham 86, (15) Midwest Central 58

Game 12: (11) Williamsville 65, (14) Havana 54

Game 13: (1) Peoria Quest 60, (8) Beardstown 50

Game 14: (5) Petersburg PORTA 62, (4) Prairie Central 50

Game 15: (2) Roanoke-Benson 58, (7) Tremont 48

Game 16: (6) Deer Creek-Mackinaw 62, (3) Springfield Calvary 58

Dec. 28

Game 17: (13) Unity 71, (16) South Fulton 32

Game 18: (14) Havana 61, (15) Midwest Central 51

Game 19: (12) East Peoria 51, (9) Delavan 38

Game 20: (11) Williamsville 38, (10) Warrensburg-Latham 37

Game 21: (4) Prairie Central 66, (8) Beardstown 54

Game 22: (7) Tremont 52, (3) Springfield Calvary 50

Game 23: (1) Peoria Quest 47, (5) Petersburg PORTA 43

Game 24: (2) Roanoke-Benson 54 (6) Deer Creek-Mackinaw 51, OT

Dec. 30

Game 25: (12) East Peoria 48, (11) Williamsville 37 (consolation championship game)

Game 26: (4) Prairie Central 64, (7) Tremont 57 (fifth-place game)

Game 27: (6) Deer Creek-Mackinaw 43, (5) Petersburg PORTA 41 (third-place game)

Game 28: (2) Roanoke-Benson 57, (1) Peoria Quest 55 (championship game)

Monticello Holiday Hoopla

Purple Pool: GCMS, Monticello, Oakwood, Tuscola

Gold Pool: Clinton, Neoga, PBL, Ridgeview

Dec. 26

Game 1: Tuscola 56, GCMS 52

Game 2: Monticello 56, Oakwood 38

Game 3: Ridgeview 66, Clinton 48

Game 4: PBL 72, Neoga 56

Game 5: Tuscola 63, Oakwood 40

Game 6: Monticello 51, GCMS 42

Dec. 27

Game 7: Ridgeview 63, Neoga 32

Game 8: PBL 62, Clinton 30

Game 9: GCMS 65, Oakwood 46

Game 10: Tuscola 64, Monticello 48

Game 11: Neoga 63, Clinton 43

Game 12: PBL 59, Ridgeview 30

Dec. 28

Game 13: Oakwood 55, Clinton 52 (seventh-place game)

Game 14: Neoga 58, GCMS 43 (fifth-place game)

Game 15: Monticello 54, Ridgeview 32 (third-place game)

Game 16: Tuscola 45, PBL 39 (championship game)

BSN Classic

Dec. 26

At Heritage

Salt Fork 43, Lexington 38

Villa Grove/Heritage 73, Georgetown-Ridge Farm 37

Judah Christian 72, Blue Ridge 44

Georgetown-Ridge Farm 56, Lexington 47

Salt Fork 47, Blue Ridge 37

Judah Christian 70, Villa Grove/Heritage 59

At Bismarck

Fisher 67, Rantoul JV 53

Milford 39, North Vermillion (Ind.) 35

BHRA 75, Centralia Lutheran 20

Centralia Lutheran 79, Rantoul JV 51

Milford 62, Fisher 40

BHRA 74, North Vermillion (Ind.) 26

Dec. 27

At Heritage

Georgetown-Ridge Farm 53, Blue Ridge 46

Villa Grove/Heritage 56, Lexington 52

Judah Christian 55, Salt Fork 38

Lexington 53, Blue Ridge 39

Judah Christian 58, Georgetown-Ridge Farm 41

Salt Fork 45, Villa Grove/Heritage 44

At Bismarck

Milford 71, Centralia Lutheran 52

Fisher 69, North Vermillion (Ind.) 52

BHRA 83, Rantoul JV 29

Centralia Lutheran 52, North Vermillion (Ind.) 19

Milford 62, Rantoul JV 33

BHRA 84, Fisher 54

Dec. 28

At Bismarck

Blue Ridge 68, Rantoul JV 49 (11th-place game)

Lexington 47, North Vermillion (Ind.) 32 (ninth-place game)

Georgetown-Ridge Farm 74, Fisher 64 (seventh-place game)

Villa Grove/Heritage 56, Centralia Lutheran 53 (fifth-place game)

Salt Fork 45, Milford 40 (third-place game)

BHRA 62, Judah Christian 49 (championship game)

Dieterich Holiday Tournament

Pool A: (1) Dieterich, (4) North Clay, (5) Arcola, (8) Oblong

Pool B: (2) Newton, (3) Red Hill, (6) CHBC, (7) Sullivan

Dec. 26

Game 1: (1) Dieterich 76, (8) Oblong 45

Game 2: (7) Sullivan 57, (6) CHBC 43

Game 3: (4) North Clay 76, (8) Oblong 46

Game 4: (2) Newton 44, (7) Sullivan 28

Game 5: (3) Red Hill 55, (6) CHBC 50

Game 6: (1) Dieterich 68, (5) Arcola 57

Dec. 27

Game 7: (5) Arcola 64, (8) Oblong 30

Game 8: (2) Newton def. (6) CHBC

Game 9: (7) Sullivan 50, (3) Red Hill 44 (OT)

Game 10: (5) Arcola 69, (4) North Clay 61

Game 11: (2) Newton 47, (3) Red Hill 32

Game 12: (1) Dieterich def. (4) North Clay

Dec. 28

Game 13: CHBC 71, Oblong 63 (seventh-place game)

Game 14: North Clay 62, Red Hill 41 (fifth-place game)

Game 15: Arcola 58, Sullivan 32 (third-place game)

Game 16: Newton 57, Dieterich 50 (championship game)

Taylorville Holiday Tournament

Purple Pool: Chillicothe IVC, Galesburg, Mt. Zion, Taylorville

Gold Pool: Dunlap, Rantoul, Rochester, Sterling

Dec. 26

Game 1: Galesburg 64, Chillicothe IVC 37

Game 2: Sterling 65, Rantoul 53

Game 3: Dunlap 64, Rochester 63 (OT)

Game 4: Taylorville 60, Mt. Zion 41

Dec. 27

Game 5: Dunlap 60, Rantoul 49

Game 6: Sterling 71, Rochester 40

Game 7: Galesburg 66, Mt. Zion 26

Game 8: Taylorville 63, Chillicothe IVC 40

Game 9: Rantoul 58, Rochester 55

Game 10: Chillicothe IVC 54, Mt. Zion 39

Game 11: Sterling 70, Dunlap 48

Game 12: Galesburg 70, Taylorville 45

Dec. 28

Game 13: Chillicothe IVC 47, Rochester 45

Game 14: Mt. Zion 50, Rantoul 43

Game 15: Galesburg 68, Dunlap 37

Game 16: Sterling 66, Taylorville 46

Game 17: Mt. Zion 54, Rochester 42

Game 18: Chillicothe IVC 59, Rantoul 39

Game 19: Dunlap 47, Taylorville 46 (third-place game)

Game 20: Galesburg 48, Sterling 44 (championship game)

St. Teresa Christmas Tournament

Blue Pool: (1) Riverton, (4) Heyworth), (5) ALAH, (8) Hartsburg-Emden

Orange Pool: (2) St. Teresa, (3) Mt. Pulaski, (6) Maroa-Forsyth, (7) Decatur Lutheran

Dec. 21

Game 1: (1) Riverton 66, (8) Hartsburg-Emden 36

Game 2: (5) ALAH 59, (4) Heyworth 49

Game 3: (2) St. Teresa 54, (7) Decatur Lutheran 49

Game 4: (3) Mt. Pulaski 48, (6) Maroa-Forsyth 37

Dec. 23

Game 5: (2) St. Teresa 53, (6) Maroa-Forsyth 32

Game 6: (3) Mt. Pulaski 56, (7) Decatur Lutheran 48

Game 7: (1) Riverton 69, (5) ALAH 48

Game 8: (4) Heyworth 65, (8) Hartsburg-Emden 44

Dec. 27

Game 9: (6) Maroa-Forsyth 51, (7) Decatur Lutheran 46

Game 10: (5) ALAH 50, (8) Hartsburg-Emden 45 (OT)

Game 11: (2) St. Teresa 59, (3) Mt. Pulaski 51

Game 12: (1) Riverton 54, (4) Heyworth 25

Dec. 28

Game 13: Decatur Lutheran 56, Hartsburg-Emden 51 (seventh-place game)

Game 14: Maroa-Forsyth 50, Heyworth 38 (fifth-place game)

Game 15: Mt. Pulaski 74, ALAH 61 (third-place game)

Game 16: Riverton 59, St. Teresa 49 (championship game)

Kansas Holiday Tournament

Pool A: Chrisman, Tri-County, Westville and Windsor/Stew-Stras

Pool B: Argenta-Oreana, Hutsonville/Palestine, Martinsville and Paris

Dec. 27

Game 1: Paris 52, Martinsville 29

Game 2: Argenta-Oreana 57, Hutsonville/Palestine 47

Game 3: Windsor/Stewardson-Strasburg 61, Westville 26

Game 4: Tri-County 68, Chrisman 46

Dec. 28

Game 5: Paris 57, Hutsonville/Palestine 50

Game 6: Martinsville 45, Argenta-Oreana 34

Game 7: Westville 61, Chrisman 49

Game 8: Tri-County 59, Windsor/Stewardson-Strasburg 55

Game 9: Paris 60, Argenta-Oreana 31

Game 10: Hutsonville/Palestine 64, Martinsville 59

Game 11: Windsor/Stewardson-Strasburg 55, Chrisman 36

Game 12: Tri-County 64, Westville 45

Dec. 30

Game 13: Hutsonville/Palestine 54, Chrisman 50 (seventh-place game)

Game 14: Westville 48, Argenta-Oreana 38 (OT) (fifth-place game)

Game 15: Windsor/Stew-Stras 38, Martinsville 32 (third-place game)

Game 16: Paris 60, Tri-County 57 (championship game)

Greenview Christmas Tournament

Dec. 27

Schlarman 71, Greenview 39

Illini Central 64, Pleasant Hill 26

Payson Seymour 58, Schlarman 45

Bloomington Cornerstone 72, Pleasant Hill 41

Payson Seymour 74, Greenview 23

Illini Central 62, Bloomington Cornerstone 44

Dec. 28

Greenview 61, Pleasant Hill 24, fifth-place game

Schlarman 63, Cornerstone 46, third-place game

Payson Seymour 70, Illini Central 20, championship game

GIRLS

Decatur Eisenhower Tournament

Dec. 26

Game 1: Decatur MacArthur 67, Urbana 42

Game 2: Williamsville 51, Decatur Eisenhower 28

Dec. 27

Game 3: Urbana 64, Eisenhower 31

Game 4: Decatur MacArthur 65, Champaign Central 52

Game 5: Williamsville 34, Urbana 31

Game 6: Champaign Central 62, Decatur Eisenhower 27

Dec. 28

Game 7: Champaign Central 49, Williamsville 41

Game 8: Decatur MacArthur 58, Decatur Eisenhower 23

Game 9: Champaign Central 65, Urbana 51

Game 10: Decatur MacArthur 69, Williamsville 47

State Farm Holiday Classic Small School

Dec. 26

Game 1: (3) Brimfield 48, (14) St. Thomas More 23

Game 2: (11) Sherrard 38, (6) IC Catholic 28

Game 3: (9) Annawan 51, (8) Oakwood 43

Game 4: (1) Rock Falls 46, (16) El Paso-Gridley 33

Game 5: (7) Bloomington Central Catholic 51, (10) Camp Pt. Central/Augusta SE 39

Game 6: (2) Rochester 40, (15) Rock Island Alleman 21

Game 7: (4) St. Joseph-Ogden 46, (13) Kankakee Bishop McNamara 42 (OT)

Game 8: (5) Normal U-High 45, (12) Rockford Lutheran 30

Dec. 27

Game 9: (6) IC Catholic 47, (14) St. Thomas More 35

Game 10: (10) Camp Point Central/Augusta SE 36, (15) Rock Island Alleman 28

Game 11: (12) Rockford Lutheran 73, Kankakee Bishop McNamara 51

Game 12: (8) Oakwood 36, (16) El Paso-Gridley 34

Game 13: (1) Rock Falls 57, (9) Annawan 45

Game 14: (5) Normal U-High 41, (4) St. Joseph-Ogden 35

Game 15: (2) Rochester 47, (7) Bloomington Central Catholic 32

Game 16: (3) Brimfield 49, (11) Sherrard 36

Game 17: (15) Rock Island Alleman 44, (14) St. Thomas More 33

Game 18: (16) El Paso-Gridley 46, (13) Kankakee Bishop McNamara 41

Dec. 28 Games

Game 19: (14) St. Thomas More 44, (13) Kankakee Bishop McNamara 34 (15th-place game)

Game 20: (10) Camp Pt. Central/Augusta SE 52, (6) IC Catholic 24

Game 21: (4) St. Joseph-Ogden 43, (9) Annawan 35

Game 22: (16) El Paso-Gridley 38, (15) Rock Island Alleman 36 (13th-place game)

Game 23: (8) Oakwood 42, (12) Rockford Lutheran 34

Game 24: (7) Bloomington Central Catholic 48, (11) Sherrard 33

Game 25: (12) Rockford Lutheran 50, (6) IC Catholic 41 (11th-place game)

Game 26: (4) St. Joseph-Ogden 43, (7) Bloomington Central Catholic 39 (fifth-place game)

Game 27: (5) Normal U-High 42, (1) Rock Falls 27

Game 28: (11) Sherrard 41, (9) Annawan 29 (seventh-place game)

Game 29: (8) Oakwood 35, (10) Camp Pt. Central/Augusta SE 19 (consolation championship game)

Game 30: (2) Rochester 53, (3) Brimfield 49

Dec. 30 Games

Game 31: (1) Rock Falls 45, (2) Rochester 26 (third-place game)

Game 32: (5) Normal U-High 49, (3) Brimfield 39 (championship game)

Monticello Holiday Hoopla

Purple Pool: GCMS, Monticello, Stark County, Tuscola

Gold Pool: Clinton, Neoga, PBL, Ridgeview

Dec. 26

Game 1: Stark County 51, Monticello 50

Game 2: Tuscola 51, GCMS 17

Game 3: PBL 62, Neoga 57

Game 4: Ridgeview 58, Clinton 41

Game 5: Monticello 64, GCMS 24

Game 6: Tuscola 57, Stark County 53

Dec. 27

Game 7: PBL 60, Clinton 50

Game 8: Rdgeview 56, Neoga 36

Game 9: Monticello 49, Tuscola 40

Game 10: Stark County 65, GCMS 46

Game 11: Ridgeview 54, PBL 41

Game 12: Clinton 61, Neoga 54

Dec. 28

Game 13: Neoga 65, GCMS 43 (seventh-place game)

Game 14: Stark County 36, Clinton 33 (fifth-place game)

Game 15: PBL 60, Tuscola 53 (third-place game)

Game 16: Ridgeview 51, Monticello 32 (championship game)

BSN Classic

At Bismarck

Dec. 26

Salt Fork 40, Cissna Park 24

North Vermillion (Ind.) 47, Westville 14

Benton (Ind.) Central 65, Salt Fork 18

Unity 64, Lexington 35

Westville 36, Cissna Park 33

Villa Grove/Heritage 50, BHRA 35

Benton (Ind.) Central 75, North Vermillion (Ind.) 41

BHRA 48, Unity 36

Villa Grove/Heritage 59, Lexington 43

Dec. 27

Benton (Ind.) Central 65, Westville 17

North Vermillion (Ind.) 49, Cissna Park 17

BHRA 47, Salt Fork 31

Benton (Ind.) Central 77, Villa Grove/Heritage 40

North Vermillion (Ind.) 48, Lexington 30

Villa Grove/Heritage 65, Cissna Park 13

Unity 51, Westville 20

BHRA 39, Lexington 28

Unity 48, Salt Fork 36

Dec. 28

Cissna Park 42, Westville 39, seventh-place game

North Vermillion (Ind.) 41, Salt Fork 37, fifth-place game

Villa Grove/Heritage 52, Unity 33, third-place game

Benton Central (Ind.) 50, BHRA 38, championship game

Knights Holiday Classic

At Arthur

Pool A: ALAH, Chrisman, Mt. Zion, Windsor/Stew-Stras

Pool B: Cumberland, Flanagan-Cornell, Shelbyville, Sullivan

Dec. 26

Sullivan 91, Cumberland 25

ALAH 34, Windsor/Stew-Stras 28

Shelbyville 47, Flanagan-Cornell 29

Mt. Zion 68, Chrisman 13

Dec. 27

Mt. Zion 55, ALAH 45

Shelbyville 41, Cumberland 36

Sullivan 59, Flanagan-Cornell 26

Windsor/Stew-Stras 73, Chrisman 20

ALAH 56, Chrisman 15

Flanagan-Cornell 47, Cumberland 42

Mt. Zion 62, Windsor/Stew-Stras 35

Sullivan 60, Shelbyville 47

Dec. 28

Cumberland 37, Chrisman 21, seventh-place game

Windsor/Stew-Stras 67, Flanagan-Cornell, 2,  fifth-place game

ALAH 49, Shelbyville 36, third-place game

Mt. Zion 49, Sullivan 44., championship game

Mattoon Holiday Tournament

Pool A: Mahomet-Seymour, Mattoon, St. Teresa, Vandalia

Pool B: Altamont, Galesburg, Richland County, St. Anthony

Dec. 26

Game 1: Richland County 62, St. Anthony 31

Game 2: Mahomet-Seymour 47, St. Teresa 32

Game 3: Mattoon 51, Vandalia 36

Game 4: Altamont 49, Galesburg 39

Game 5: Mahomet-Seymour 41, Vandalia 25

Game 6: Richland County 33, Galesburg 32

Game 7: Mattoon 53, St. Teresa 37

Game 8: Altamont 61, St. Anthony 46

Dec. 27

Game 9: St. Teresa 36, Vandalia 24

Game 10: Galesburg 57, St. Anthony 21

Game 11: Richland County 58, Altamont 54

Game 12: Mattoon 54, Mahomet-Seymour 44

Game 13: St. Teresa def. St. Anthony

Game 14: Galesburg 60, Vandalia 40

Game 15: Mattoon 60, Altamont 57

Game 16: Richland County 59, Mahomet-Seymour 36

Dec. 28

Game 17: St. Anthony 48, Vandalia 39, seventh-place game

Game 18: Galesburg 60, St. Teresa 40, fifth-place game

Game 19: Mahomet-Seymour 54, Altamont 43, third-place game

Game 20: Mattoon 54, Richland County 49, championship game

Blue Devil Classic

At Peotone

Dec. 26

Game 1: Joliet Catholic 70, Beecher 49

Game 2: Plainfield South 52, Watseka 49

Game 3: Schlarman 50, Peotone 42

Dec. 27

Game 4: Watseka 46, Beecher 43

Game 5: Plainfield South 62, Joliet Catholic 36

Game 6: Aurora Christian 45, Schlarman 37

Dec. 28

Game 7: Peotone 48, Watseka 36

Game 8: Joliet Catholic 50, Aurora Christian 45

Game 9: Plainfield South 52, Schlarman 44

Dec. 30

Game 10: Beecher 44, Peotone 41

Game 11: Aurora Christian 54, Plainfield South 48

Game 12: Schlarman 62, Joliet Catholic 52

 

Dieterich Holiday Tournament

Pool A: (1) CHBC, (4) North Clay, (5) Arcola, (8) Casey-Westfield

Pool B: (2) BSE, (3) Newton, (6) Dieterich, (7) South Central

Dec. 26

Game 1: (6) Dieterich 54, (7) South Central 53

Game 2: (1) CHBC 66, (8) Casey-Westfield 31

Game 3: (3) Newton 57, (2) BSE 46

Game 4: (1) CHBC 58, (5) Arcola 34

Game 5: (4) North Clay 59, (8) Casey-Westfield 30

Game 6: (3) Newton 54, (6) Dieterich 38

Dec. 27

Game 7: (5) Arcola 63, (8) Casey-Westfield 43

Game 8: (3) Newton 54, (7) South Central 46

Game 9: (5) Arcola 68, (4) North Clay 55

Game 10: (2) BSE 68, (7) South Central 43

Game 11: (1) CHBC 61, (4) North Clay 33

Game 12: (2) BSE 61, (6) Dieterich 47

Dec. 28

Game 13: South Central 43, Casey-Westfield 42 (seventh-place game)

Game 14: North Clay 42, Dieterich 36 (fifth-place game)

Game 15: BSE 66, Arcola 34 (third-place game)

Game 16: Newton 56, CHBC 52 (championship game)

Charleston Holiday Tournament

Red Pool: Cairo, Charleston, Effingham, Teutopolis

Gold Pool: Danville, Paris, Springfield Sacred Heart-Griffin, Tri-County

Dec. 27

Game 1: Tri-County 70, Danville 60

Game 2: Paris 61, Springfield Sacred Heart-Griffin 55 (2 OT)

Game 3: Teutopolis 56, Effingham 36

Game 4: Charleston 55, Cairo 35

Game 5: Paris 56, Danville 37

Game 6: Springfield Sacred Heart-Griffin 71, Tri-County 37

Game 7: Teutopolis 77, Cairo 32

Game 8: Effingham 55, Charleston 22

Dec. 28

Game 9: Paris 60, Tri-County 42

Game 10: Springfield Sacred Heart-Griffin 69, Danville 48

Game 11: Teutopolis 64, Charleston 13

Game 12: Effingham 67, Cairo 24

Game 13: Tri-County 57, Cairo 24

Game 14: Danville 52, Charleston 24

Game 15: Paris 58, Effingham 30

Game 16: Teutopolis 56, Springfield Sacred Heart-Griffin 49, OT

Dec. 30

Game 17: Charleston 2, Cairo 0 (forfeit) (seventh-place game)

Game 18: Tri-County 59, Danville 52 (fifth-place game)

Game 19: Springfield Sacred Heart-Griffin 45, Effingham 25 (third-place game)

Game 20: Paris 44, Teutopolis 35 (championship game)

Matt Daniels is sports editor at The News-Gazette. His email is mdaniels@news-gazette.com, and you can follow him on Twitter (@mdaniels_NG).