Listen to this article
AAsoccer

Robin Scholz/The News-Gazette all area soccer at the NG on Wednesday, Dec. 11, 2019. Caleb Aldridge Sr. M Judah Christian ---- Nate Allen Jr. GK/D Champaign Central ---- Colten Brunner Sr. CM Mahomet-Seymour ---- Diego Camarena Sr. F Iroquois West ---- Andrew Ellison Sr. M Monticello ---- JP Hoffman Sr. F St. Thomas More ---- Seydou Mukadi Sr. D Urbana ---- Drew Reifsteck Sr. F/M BHRA ---- Santiago Rodriguez Sr. F Champaign Central ---- Joe Sellett Sr. M St. Thomas More ---- Eli Warren Jr. S Mahomet-Seymour

ALL-AREA FIRST TEAM

ATHLETE    YR.    POS.    SCHOOL

Caleb Aldridge    Sr.    M    Judah Christian

Nate Allen    Jr.    GK/D    Champaign Central

Colten Brunner    Sr.    M    Mahomet-Seymour

Diego Camarena    Sr.    F    Iroquois West

Andrew Ellison    Sr.    M    Monticello

JP Hoffman    Sr.    F    St. Thomas More

Seydou Mukadi    Sr.    D    Urbana

Drew Reifsteck    Sr.    F/M    Bismarck-Henning/Rossville-Alvin

Santiago Rodriguez    Sr.    F    Champaign Central

Joe Sellett    Sr.    M    St. Thomas More

Eli Warren    Jr.    F    Mahomet-Seymour

ALL-AREA SECOND TEAM

ATHLETE    YR.    POS.    SCHOOL

William Arana    Fr.    F    Urbana

Spencer Bauer    Sr.    M    Champaign Central

Taylor Crawford    Sr.    M    St. Thomas More

Tyler Grenda    Sr.    GK/M    Judah Christian

Jacob Janda    Sr.    F/M    Mahomet-Seymour

Ethan Kasper    Sr.    GK/M    Fisher/Gibson-City-Melvin-Sibley

Ephraim Masala    Jr.    F    Centennial

Lukas Palomar    Sr.    D    St. Thomas More

Rhys Root    Sr.    F/M    Hoopeston Area

Judson Wagner    Jr.    M    Champaign Central

Lucas Wood    Jr.    F    Uni High

ALL-AREA HONORABLE MENTION

ARGENTA-OREANA/MAROA-FORSYTH — Landon Lawson, Soph., F; Ryder Sprague, Sr., D.

ARTHUR-LOVINGTON-ATWOOD-HAMMOND — Scott McClain, Sr., F; Manaye Morfey, Jr., F.

ARTHUR CHRISTIAN SCHOOL — Michael Miller, Sr., GK/M; Evan Oliver, Sr., GK/F/M.

BISMARCK-HENNING/ROSSVILLE-ALVIN — Cameron Douglass, Sr., F/M; Keanu King, Jr., F/M; Elijah Tidwell, Jr., M; Evan Walworth, Sr., M/D.

BLUE RIDGE — Brenden Flannell, Sr., F/M; Mitchell Houser, Sr., D; Victor Reynolds, Jr., F/M.

CENTENNIAL — Ethan Anderson, Soph., D; Matthew Pianfetti, Sr., F/M; Omar Sandoval, Sr., M.

CHAMPAIGN CENTRAL — Reece Jacobson, Sr., D; Kyle Johnson, Soph., F; Todd Marshall, Sr., M/D.

DANVILLE — Armando Segura, Sr., F; Gustavo Segura, Jr., F; Moise York, Soph., M.

FISHER/GIBSON CITY-MELVIN-SIBLEY — Andrew Ferguson, Jr., M; Liam Killian, Jr., D; Alex Minion, Jr., M.

GEORGETOWN-RIDGE FARM/WESTVILLE — Isaac Hughes, Sr., GK/F; Marrico Jackson, Sr., F/M.

HOOPESTON AREA — Ben Brown, Soph., F/M; Josh Delfino, Sr., GK/F/M; Cameron Flint, Sr., M/D; Neil Williams, Sr., F/M/D.

IROQUOIS WEST — Ulises Aguilera, Sr., GK; Lucas Alvarez, Jr., M; Angel Barajas, Sr., F/M.

JUDAH CHRISTIAN — Nathan Aardsma, Sr., D; Izak Brown, Sr., M; Joe Linsner, Sr., F.

MAHOMET-SEYMOUR — Kadyn Jones, Sr., F.

MONTICELLO — Jake Edmondson, Jr., M; Dylan Ginalick, Soph., D; Sam Haugen, Sr., M; Rye Johnson, Sr., GK.

OAKWOOD/SALT FORK — Joe Lashuay, Soph., M; Grant Powell, Fr., D; Brady Tevebaugh, Jr., F.

RANTOUL — Jesus Aguayo, Sr., D; Ben Guhl, Sr., M/D; Francis Landaverde-Rapalo, Soph., D

ST. JOSEPH-OGDEN — Kolton Batty, Sr., D; Hunter Ketchum, Fr., GK; Zac Seeley, Sr., F.

ST. THOMAS MORE — Josh Franklin, Sr., D; Martin Mondala, Fr., M; Emery Rulon, Sr., GK.

UNI HIGH — Henry D’Angelo, Sr., F; David Sun, Sr., D; Brandon van der Donk, Sr., M.

UNITY — Tyler Carter, Sr., D; Zach Ohlsson, Jr., M.

URBANA — Noah Barkley, Soph., M; Miguel Lemus, Sr., F; Fernando Oliva-Contreras, Sr., M; Samuel Rummenie, Jr., F.

WATSEKA — Hudson Arseneau, Sr., D; Andrew Heuring, Soph., GK.

Colin Likas is prep sports coordinator at The News-Gazette. His email is clikas@news-gazette.com, and you can follow him on Twitter (@clikasNG).

Prep Sports Coordinator

Colin Likas is prep sports coordinator at The News-Gazette. His email is clikas@news-gazette.com, and you can follow him on Twitter (@clikasNG).