Listen to this article

ALL-AREA FIRST TEAM

ATHLETE YR. WT. SCHOOL

Ty Baxter Jr. 160 LeRoy/Tri-Valley

Seth Buchanan Sr. 285 Mahomet-Seymour

Hayden Copass Jr. 285 Westville/G-RF

Logan Deacetis Jr. 170 Prairie Central

Micah Downs Sr. 182 Unity

Pate Eastin Jr. 160 Unity

Ben Gavel Jr. 126 Unity

Carter Hall Soph. 120 Champaign Central

Brandon Hoselton Jr. 195 Prairie Central

Tavius Hosley Soph. 113 Unity

Gage Reed Jr. 113 Oakwood/Salt Fork

Daniel Renshaw Jr. 220 Mahomet-Seymour

Cade Scott Sr. 195 Unity

JD Sexton Sr. 152 St. Thomas More

ALL-AREA SECOND TEAM

ATHLETE YR. WT. SCHOOL

Abel Colunga Soph. 182 Hoopeston Area

Gage Granadino Jr. 152 Mahomet-Seymour

Owen Gulley Jr. 138 LeRoy/TV

Cale Horsch Jr. 126 GCMS/Fisher

Austin McConaha Sr. 132 Monticello

Damarion Moore Fr. 113 Danville

Ethan O’Linc Sr. 138 Monticello

Reef Pacot Fr. 106 Oakwood/SF

Grant Sant Amour Jr. 170 LeRoy/TV

Makail Stanley Sr. 160 Argenta-Oreana

AJ Wagner Jr. 113 St. Joseph-Ogden

Logan Wilson Sr. 285 Unity

Coby Windle Jr. 126 Ridgeview/Lex.

Josh Woodrey Jr. 220 Prairie Central

ALL-AREA HONORABLE MENTION

BISMARCK-HENNING/ROSSVILLE-ALVIN/ARMSTRONG-POTOMAC — Jacob Akins (Sr., 160); Kelton Dykes (Sr., 126); Marshall Gudauskas (Sr., 145).

CENTENNIAL — Roger Edwards (Sr., 145); Carson Gates (Sr., 285); Cam McMullen (Jr., 120).

CHAMPAIGN CENTRAL — Bacilio Domingo (Sr., 120); Dalton Hall (Sr., 160); DeLeon Rice (Sr., 126).

CLINTON — Deegan Eveland (Jr., 132); Brett Reeves (Sr., 220); Kaedyn Sloat (Soph., 170).

DANVILLE — Dominic Perez (Sr., 170); Eliseo Perez (Jr., 152); Dalton Wells (Soph., 120).

GIBSON CITY-MELVIN-SIBLEY/FISHER — Kaden Gream (Jr., 152); Cole Maxey (Sr., 132); Calen Ragle (Sr., 182).

HOOPESTON AREA — Hunter Cannon (Fr., 195); Justin Jones (Soph., 145).

JUDAH CHRISTIAN — Jonathan Bailey (Soph., 132); Michael Jancola (Jr., 285).

LeROY/TRI-VALLEY — Ethan Conaty (Fr., 132); Ethan Matlock (Jr., 120); Josh Sexton (Jr., 106).

MAHOMET-SEYMOUR — Mateo Casillas (Fr., 195); Colton Crowley (Fr., 182); Chance Decker (Sr., 145); Noah Schnepper (Sr., 126).

MONTICELLO — Matt Kerr (Sr., 182); Jacob Trent (Sr., 126).

OAKWOOD/SALT FORK — Caide Borden (Sr., 220); Connor Hutson (Jr., 138); Joe Lashuay (Soph., 132).

PRAIRIE CENTRAL — Corbin Moser (Sr., 145); Braiden Travis (Jr., 106).

RANTOUL — Colby Cornwell (Sr., 195); Keddrick Terhune (Soph., 152)

RIDGEVIEW/LEXINGTON — Evan Antonio (Soph., 182); Billy Tay (Jr., 132); Colton Tay (Sr., 145).

ST. JOSEPH-OGDEN — Isaiah Immke (Jr., 145); Isaiah Moore (Soph., 126); Brodie Sullivan (Sr., 182).

ST. THOMAS MORE — Jason Palmberg (Sr., 113).

UNITY — Grant Albaugh (Soph., 220); Connor Eastin (Sr., 170); Peyton Holt (Jr., 138); Oran Varela (Soph., 220).

URBANA — Andre Hunt (Soph., 220).

WESTVILLE/GEORGETOWN-RIDGE FARM — Rylee Edwards (Soph., 182); Dawson Pruitt (Sr., 220).

Colin Likas is prep sports coordinator at The News-Gazette. His email is clikas@news-gazette.com, and you can follow him on Twitter (@clikasNG).

Prep Sports Coordinator

Colin Likas is prep sports coordinator at The News-Gazette. His email is clikas@news-gazette.com, and you can follow him on Twitter (@clikasNG).